CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak se šlechtí nové odrůdy
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 08:37 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Je tu mnoho odborníků a tak si myslím že by nebylo na škodu rozebrat jak se vlastně šlechtí nové odrůdy.

Třeba se o neco pokusím a vytvořím odrůdu "webpage citrusy"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 13:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Milý Admine, tak na tu odrůdu jsem opravdu zvědavá :shock: Že byste použil pro opylení např. prach z kancelářského papíru :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 20:00 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
No nazev tedy dame jiny.Spise mne zajimalo jak se postupuje napr kdyz bych chtel vyslechtit odrudu ktera vydrzi zimovani (treba je to blbost)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nová odrůda
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 20:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Nová odrůda citrusu může vzniknout více způsoby :idea: Pokud se křížením sleduje získání určité vlastnosti nového hybridu (např.velikost plodu, barva oplodí, obsah cukrů, odolnost na chlad či nemoci apod.), vybírají se rodičovské odrůdy těchto vlastností. Provede se umělé opylení, popíšu krátce jak:
vybere se velké poupě mateřské rostliny, odstraní se okolní konkurenční poupata, ponechané poupě se pár dní před rozvitím opatrně otevře a pinzetou odstraní tyčinky - kastrace prašníků, tak nějak se to nazývá. Poupě se zakryje do pytlíku aby nebylo nekontrolovatelně sprášeno hmyzem. Krátce po kastraci, až je blizna lepkavá - tozn. může přijmout pyl, naneseme uměle štětečkem pyl z druhého rodiče :lol: .Opět se opylený květ zakryje. Pokud se to povede a udrží se plod, tak jeho semena už mohou přinést nové odrůdy s vlasnostmi rodičů. Ale to je běh na dlouhou trať, často celoživotní. Až semenáče zaplodí....no myslím, že jsem předběhl velmi dlouhou dobu, tak to zatím stačí. :D :lol:
Jednodušší, ale s různými výsledky je vegetativní křížení, kdy se spojí pletiva dvou různých odrůd a z toho vyrůstá nějaký mišmaš :lol:, třeba známá chimera Slava Mičurina ze Soči. To třeba v dalším příspěvku.
Nejednodušší je sledovat naše citrusy, které jsou schopné vlivem třeba našeho nevhodného prostředí, vir.nemocí, černobylského ozáření atd.) vytvořit na některé větvi mutaci, která se odlišuje od mateřské rostliny. Já třeba pozoruji panašovanou větvičku na jinak zelené satsumě Miyagawa.
Je to snad něco podobného, jako když vznikne čarověník na jehličnanu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: nová odrůda
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 20:45 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 14 Lis 2005 18:07
Příspěvky: 14
Bydliště: Úpice
je to běh na dlouhé trtě, ale i tak je to zajímavé. Např. jaké použít rodiče
(samec,samice). Musí být samičí rostlina ta mrazuvzdornější při šlechtění na mrazuvzdornost? A jak (pokud vůbec) lze tipnout aby vznikl relativně chutný potomek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: nová odrůda
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 21:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Antonín Haase napsal:
je to běh na dlouhé trtě, ale i tak je to zajímavé. Např. jaké použít rodiče
(samec,samice). Musí být samičí rostlina ta mrazuvzdornější při šlechtění na mrazuvzdornost? A jak (pokud vůbec) lze tipnout aby vznikl relativně chutný potomek.

Je to věda a práce pro šlechtitelské týmy s velkými plochami na výsev semenáčků. Ke křížení se vybírají se nejlepší odrůdy s požadovanými vlastnostmi na nový hybrid. A stejně se u citrusů nikdy neví, jak to křížení dopadne :( . Nakonec i u lidí pozorujem výsledky a za nejhorší se považuje, když je dcerka chytrá po mamince a hezká po tatínkovi ... :lol: :lol: (dámy prominou :lol: ).
V sortimentu komerčních odrůd citrusů vidíme spíš přirodní hybridy, např. Mandora (Ortanique-viz zde na foru), Meyer (citroník x pomerančovník ?), klementinky (bigarádie x C.deliciosa ?). Ale hledání nových odrůd pokračuje v mnoha šlech.centrech, přidávám odkaz na zahr.informace z překladu Marka Svítka:
http://www.citrusykiwi.wz.cz/moderni%20trendy.html
Jeden kolega z Pardubic vysévá semena ze svých plodů, které vznikají jeho přispěním vzájemným opylením - má na jedné hromadě různé odrůdy včetně trifoliáty a jejich hybridů. Výsledkem jsou různé semenáče, na kterých podle jedno-dvou-tří četných lístů lehce pozná, zda se do opylení "připletl" např. Poncirus trif. Sice nezná rodiče, ale tyto "parchanty" :) sleduje a třeba mu z toho jednou vyjde nová česká odrůda.
Nakonec i Drysický kalamondin vznikl za přispění neznámeho otce :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Pro 2005 22:41 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Kdyz uz tedy asi nikdy nic nevyslechtim tak mate nekdo tip na mandarinu nebo pomerac co by pri hodne stesti mohl vydrzet venku ? Ty jsi Peto rikal (mozna se pletu) ze by snad ta nami diskutovana JF 80 mohla ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: chladuvzdornost
OdeslatNapsal: 09 Pro 2005 08:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Admine, údajně chladuvzdorné by měly být některé nové čínské mandariny - měloy by se jednat o Ganpeng 1, která má krátkodobě vydržet -11 C, nebo Changsha, která údajně v USA přežila -15 C. Jenže kde je vzít - ledaže bychom požádali čínského premiéra, když je tady na návštěvě... :lol:
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Pro 2005 09:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Admin napsal:
Kdyz uz tedy asi nikdy nic nevyslechtim tak mate nekdo tip na mandarinu nebo pomerac co by pri hodne stesti mohl vydrzet venku ? Ty jsi Peto rikal (mozna se pletu) ze by snad ta nami diskutovana JF 80 mohla ?

JF 80 (rozuměj Josef Fridrich 1980) je neznámý trnitý a žlutomasý hybrid, pravděpodobně z roubů, které v sedmdesátých letech dovezl prof.Pospíšil ze stanice v Baru (Černá Hora). Josefovi v Kobylí na jižní Moravě vydržela tato rostlina na zahradě :shock: , když ji zapomněl před zimou uklidit :) . Je to sice málo pravděpodobné, ale nakonec pod sněhem v případné mírné zimě nemusel být nutně velký mráz :idea: .
To Michal:
Sněžnou mandarinu Changshu tady máme :lol: (ale dosud malou :( ) , dovezl ji z USA do Německa Bernhard Voss.
Tu druhou odrůdu, to už opravdu jedině přes Paroubka a jeho čínského hosta :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Pro 2005 10:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pánové, já na mrazuvzdorný a jedlý citrus pomýšlím už pár let (bohužel zatím jen pomýšlím). V Brně, jako palmeta na otápěné stěně domu s nějakým tím zakrytím (hlavně v prvních letech) např. netkanou textilií, by to nemuselo být tak nereálné. Mám takhle tři roky fíkovník, letos jsem z něj sklidila lehce přes 50 plodů z dubnového kvetení a naprosto nečekaně dalších asi 12 plodů (ty už sice nic moc :cry: , ale byly :lol: ) z II. periody na počátku listopadu.
Chci zkusit citranž Morton (-15 až -16°C) a Juko (až -18°C). Teď jsem je získala díky Petrovi malé, musím aspoň 3 roky počkat, než na takový experiment zesílí.
Jinak s tím křížením by mohl být zajímavý hybrid výše uvedených dvou druhů s Meyerem. :idea: Třeba by to nebylo až tak mrazuvzdorné, ale mohlo by to být nejen jedlé :wink: , ale i chutné :lol: Pokud by byl Meyer jako matka, nutně by byl výsledkem hybrid.
Zatím můžu zkusit tak nanejvýš Meyer s některou unshiu - nejspíš ze skupiny Goku wase, aby to brzy dozrávalo. :P
Admine, z Vás jsem si rozhodně nedělala legraci: některým odrůdám, které jsou njinak cizosprašné, prý stačí poškrábat bliznu, aby si myslely, že došlo ke stimulaci - tak by to třeba ten papírový prach také zvládl :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: mrazuvzdorné citrusy
OdeslatNapsal: 09 Pro 2005 18:23 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Mrazuvzdorných odrůd citrusů je celá řada a dají se i namnožit v případě zájmu. Citrange C-32, C-35, African Shadock x Rubidoux trifoliate, Rich 16 -6 trifoliata, Flaying Dragon, Trifeola, X -639 citrandarin, Citrangequat Thomasvill - již plodící, Sinton, USA 119, segetrange Curafora F2 Venasca, segetrange F2 Curafora , Citrumelo Swingle 4475 a Batumské a některé další odrůdy. vše z osvědčených zdroju a zaručuji pravost odrůdy. Každý může zkoušet to co uzná za vhodné. Některé citusy by mělo jít pěstovat venku ve vinohradnických oblastech ( testování mrazuodolnosti). Ja to nemůžu zkoušet kolik stupňů mrazu tyto odrůdy vydrží, když trifoliáta vysazená venku jen živoří a neroste.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Pro 2005 19:02 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Zdeny jestli mas nejake takove odrudy co muzou byt v oblasti kde jde vino hned mi napsi zpravu :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Pro 2005 10:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
Ono bude ve velké míře záviset na lokalitě. U mě třeba ještě letos teploty klesly jen pár stupňů pod nulu. Takže na chráněné pozici ve městě je jistě naděje na přezimování vyšší. Vzhledem k posledním rokům s relativně teplými zimami se možná spektrum pěstovatelných citrusů rozšíří. Alespoň na některých místech :)
Koukněte se třeba na tyto stránky, je zde mj. zmiňován grapefruit pěstovaný v Británii celoročně venku.
http://www.saalfelds.freeserve.co.uk/Ho ... rowers.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Pro 2005 20:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Na šlechtění nových a řekněme mrazuvzdorných odrůd tady asi má málokdo. Věřím ale tomu, že genové inženýry už tvorba takových, nebo jinak odolných odrůd citrusů dávno napadla, a je jen otázka času, kdy takové kytky vyplují, pokud si už teď vesele nevegetí na světě.

Já dělám taky menší pokusy s otužováním vytipovaných citrusů, mám dataloger zaznamenávající teplotu přímo na rostlině v intervalu 1 hodiny po celou zimu, pokusy se provádí v Hnanicích u Znojma na mé "výzkumné ploše" cca 1m2 u vinohradu, loni testem prošly poncirusy (2leté semenáče) a C.ichangensis (1letý řízkovanec), tento druh jsem zvolil ze zvědavosti, už při zakořeňování se totiž projevil velmi vitálně, řízkovanec měl rychle bohatý kořenový systém a solidní přírůstky, rostlina byla přikrytá cca 20cm vrstvou sena, zdřevnatělý letorost vydržel teplotní minimum -9,9°C v lednu a -10,3°C koncem března. Letos se pokus za stejných podmínek opakuje, rostlina je o rok starší, otázkou je, jaké letos přijdou mrazy..

Panu Haase z Úpice se omlouvám, že k němu nedorazily slíbená semena ponciru, zapomněl jsem je v batohu. Teď už je mi hloupé je posílat, nejsem si jistý, že vyklíčí a jiné už dávno nemám. Zkusím je ale vyset a pokud vyrostou, přivezu Vám je, jezdím sem tam služebně do Trutnova nebo na St.Rokytník.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 12:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Zdeňku, ani se Vás nebudu ptát, jak jste sehnal takové poklady. Musím říci, že bych velice ráda získala USA 119. Buď rostlinu (nejlépe na trifoliátě) nebo aspoň rouby. Co pro to mám udělat - tedy mimo počkání na jaro?
Kromě Vámi uvedených odrůd je u nás již dlouho Karlik - jmenovitě Karlik2, který plodí na Kociánce - u p. Šamly se uvádí, že je mrazuvzdorný dokonce až do -16°C. Mám ho od letošního března naroubovaný ve 3 exemlářích a rozhodně ho venku vyzkouším. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 168 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz