CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 27 Lis 2009 18:49 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
Pisem SZ :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 09 Srp 2011 07:52 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
Musím se s vámi podělit o radost - mám 4 roky vanilku a začala kvést - 4 listy. Květ je žlutý a kvete !půl dne!. Pak rychle opadává, takže jsem nestačil ani fotit, ani opylovat. Jen doufám, že pokvete dál.
Mám jí na okně na západ, na to, že je to tropická rostlina potřebující vlhkost, tak jí zalévám sporadicky, spíš je suchá, než vlhká.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 09 Srp 2011 08:44 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
opravuji 4 listy na 4 květy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 11 Srp 2011 07:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
Tak pak referuj jestli byl plod. Jinak vazne tak omamne voni kdyz kvete jak se rika? Ja ji mam zatim prtavou...mam ji sotva pul roku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 12 Srp 2011 10:42 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
Já jí mám tak 4m (obtočenou kolem okna), a já si fakt ani nečuchl - takže nemůžu ani posoudím. Denně na ní se chodím koukat a hlídám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 04 Říj 2011 11:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Bře 2003 10:15
Příspěvky: 14
Bydliště: Česká Lípa
Zdravím ve spolek. Vanilku jsem koupil před mnoha lety v JZD Kruhy. Bohužel se mi opakovaně stalo to, že po cca dvou letech růstu v květináči uhnily kořeny a rostlina "žila" jen díky vzdušným kořenům. Nařízkoval jsem - zasadil do květináče a situace se opakovala. Po několika letech (a pokusech) jsem to vzdal a nyní už roky vanilka pouze živoří se vzdušnými kořeny zastrčenými do sklenice s vodou... (hydroponické hnojivo na ni mělo vražedný vliv).
Stalo se vám to někdy? (Respektive, čím to, že vám se to nestává?). Díky za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 04 Říj 2011 14:57 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já vanilkovník pěstuji v borové borce v průsvitném květináči pro orchideje a kolikrát stojí několik dní ve vodě a zatím se mi jeví jako nezničitelný. Má rostlina má slabě panašované listy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 16 Úno 2012 15:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Lis 2011 09:29
Příspěvky: 6
jestli to někomu pomůže tak na http://www.subtropickezahradnictví kruh.cz a podotýkám že je možné i poštou


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 16 Úno 2012 15:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Lis 2011 09:29
Příspěvky: 6
tak pardon http://www.zahradnictvikruh.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 16 Úno 2012 16:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Kdyby, jste někdo měl o vanilkovník zájem, mohu poslat řízky, mám rostlinu s panašovanými listy. Nejlépe výměnou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 16 Úno 2012 16:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Zahradnictví kruh milí zlatí ale expeduje od: 06.03.2012 Vanilku pravou.. :twisted:

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 16 Úno 2012 17:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pravou vanilkou však nelze nazvat nic jiného než plody, či extrakty z nich, z vanilkovníku plocholistého. Pravější vanilku již asi sehnat nelze. Ač existuje ještě několik blízce příbuzných orchidejí (vstavačů), původní užitkovou rostlinou a také nejvíce rozšířenou je vanilkovník plocholistý, tedy on je tou pravou indiánskou vanilkou, kterou se dochucovalo kakao. Z mého pohledu je to velice nenáročná rostlina, snáší letnění ve skleníku, zimní chlad z parapetu, občasný přísušek i přemokření, trvalé umístění na severním okně, netrpí žádnými škůdci. Tajemství úspěchu je asi vzdušný substrát na orchideje. Je jen divu, že není mnohem rozšířenější i jako běžná pokojovka, i mimo sběratele. Je dekorativní, nenáročný a docela rychle roste. Má ráda bohatou zálivku i hnojení a vlhký vzduch. Ideální do bytu, konkurovat ji nemůže ve skromnosti ani pepřovník, nebo kávovník či kakaovník. Co více, někdo se zde zmiňoval i o tom, že mu dokonce v bytě zakvetla. Opylit se dá uměle a samosprašně stisknutím květu tak, že se blizna dotkne prašníků. Výsev v našich podmínkách je jako u ostatních orchidejí dosti komplikovaný a rostlina žije v hluboké symbióze s jednobuněčnými organismy, houbami a snad dokonce i řasami či sinicemi, s tím si nejsem jist, tak to berte s rezervou, možná mě paměť šálí. Každopádně asi mimo laboratoře generativně nemnožitelná. Užitek z ní také nebude, neb vonný vanilin se uvolní z plodů (vanilkových lusků) až fermentací. Do našich sbírek tedy patří jako významná užitková rostlina tropů, v našich podmínkách však bez užitku, neb fermentace je velice komplikovaná a pracná a v malém zřejmě neproveditelná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) - Vanilka pravá
OdeslatNapsal: 16 Úno 2012 17:28 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Pravou vanilkou však nelze nazvat nic jiného než plody, či extrakty z nich, z vanilkovníku plocholistého. Pravější vanilku již asi sehnat nelze. Ač existuje ještě několik blízce příbuzných orchidejí (vstavačů), původní užitkovou rostlinou a také nejvíce rozšířenou je vanilkovník plocholistý, tedy on je tou pravou indiánskou vanilkou, kterou se dochucovalo kakao. Z mého pohledu je to velice nenáročná rostlina, snáší letnění ve skleníku, zimní chlad z parapetu, občasný přísušek i přemokření, trvalé umístění na severním okně, netrpí žádnými škůdci. Tajemství úspěchu je asi vzdušný substrát na orchideje. Je jen divu, že není mnohem rozšířenější i jako běžná pokojovka, i mimo sběratele. Je dekorativní, nenáročný a docela rychle roste. Má ráda bohatou zálivku i hnojení a vlhký vzduch. Ideální do bytu, konkurovat ji nemůže ve skromnosti ani pepřovník, nebo kávovník či kakaovník. Co více, někdo se zde zmiňoval i o tom, že mu dokonce v bytě zakvetla. Opylit se dá uměle a samosprašně stisknutím květu tak, že se blizna dotkne prašníků. Výsev v našich podmínkách je jako u ostatních orchidejí dosti komplikovaný a rostlina žije v hluboké symbióze s jednobuněčnými organismy, houbami a snad dokonce i řasami či sinicemi, s tím si nejsem jist, tak to berte s rezervou, možná mě paměť šálí. Každopádně asi mimo laboratoře generativně nemnožitelná. Užitek z ní také nebude, neb vonný vanilin se uvolní z plodů (vanilkových lusků) až fermentací. Do našich sbírek tedy patří jako významná užitková rostlina tropů, v našich podmínkách však bez užitku, neb fermentace je velice komplikovaná a pracná a v malém zřejmě neproveditelná.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz