CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 10:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skleník
OdeslatNapsal: 22 Led 2006 15:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Venku je sice pěkna zima......

Obrázek

Obrázek

ale uvnitř je krásně teploučko :lol:

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zima
OdeslatNapsal: 23 Led 2006 06:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Cau Radek :D ,
Máš to super zariadené. A záhrada chránená od severu, to je dobre. Tiež si pozháňam takto situovanú zahradu.
Vykuruješ elektrinou? Oplatí sa to? Akú máš spotrebu?
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vytápění skleníku
OdeslatNapsal: 23 Led 2006 18:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Skleník je zapuštěný do jižního svahu na samotném konci zahrady.Ten komín co je vidět,ten není na topení,ale na odvětrávání sklepa který je v kopci za skleníkem.Jinak skleník jsem si kompletně od základů stavěl sám a provozuji ho teprve třetí sezonu.Topím elektrickým 1Kw konvektorem a na jaře ještě zapnu topné kabely na ohřátí půdy.Teplotu ve skleníku mám nastavenou na 4°C a za poslední dvě zimy se spotřeba pohybovala vždy okolo 300Kw. Ta letošní je zatím ale opravdu mimořádně krutá (dnes ráno jsem měl na teploměru -24°C uvnitř 0.5°C)takže to letos bude víc,zatím mám natočeno asi 200Kw.V době těch nejhorších nočních mrazů,jako třeba včera a i dnes si pomůžu tak,že otevřu pro jistotu ještě dveře od sklepa,kde je stálá teplota 6°C.Vytápím výhradně na noční proud,takže do peněz to naštěstí opravdu moc neleze :lol: Nejdražší ho bylo postavit....hlavně ten polykarbonát je tak nechutně drahý :roll:

Obrázek
Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2006 20:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pěkny místo i skleník Radku,
ale v létě se o tu plochou střechu nakloněnou k jihu ( :?: ) pěkné opírá slunce. Proto tam máš zřejmě čtyři okna.
To Kamco:
Až si seženeš takto situovanou zahradu a postavíš tam podobný skleník, mám návrh na úpravu střechy nakloněné k jihu (v létě na ni kolmo dopadají sluneční paprsky a vnitřek se přehřívá). V dnešní době pevného a lehkého polykarbonátu by šla střecha zkonstruovat tak, aby se v létě dala na jižní straně libovolně dle potřeby zvednout (sklon střechy se otočí k severu). Zajistí se nepřehřívání, dostatečné větrání, a při větším otevření budou rostliny vystaveny žádoucímu letnění (střídavé povětrností podmínky zvyšují kondici a odolnost rostlin a v letním období je to lepší jak skleníkové prostředí).
Pokud hrozí kroupy, tak se střecha spustí na úrověň, při které nebudou rostliny ohroženy :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2006 22:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Ano Petře,střecha je situovana na jih.V létě je ale skleník částečně kryt před sluncem listím stromů a navíc ještě dávám zevnitř na střechu skleníku stínící zelenou síťovinu.Okna se otevírají směrem ke štítu skleníku v páru,čimž je zajištěno lepší odvětrávání a to i díky velkému zdvihu motorů. Tím pádem to není s tím přehříváním zas tak hrozné.Ten tvůj návrh na úpravu střechy mě taky zajíma,třeba se nechám inspirovat :) můžeš ho tu prosím zveřejnit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Led 2006 22:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Radek Kubicek napsal:
Ano Petře,střecha je situovana na jih.Ten tvůj návrh na úpravu střechy mě taky zajíma,třeba se nechám inspirovat :) můžeš ho tu prosím zveřejnit?

Radku, tyto máš pěkně udělané a funkční, tak zveřejním své návrhy spíše pro jiné:
Slunce svítí v létě vysoko nad obzorem a v případě dopadání jeho paprsků na šikmou plochu se jich část odráží (úhel dopadu se rovná úhel odrazu) a nepronikne dovnitř. Proto je z hlediska letního přehřívání lepší aby největší zasklená plocha (střecha) svírala vůči poledním paprskům co nejmenší úhel, pravý úhel je nejhorší. Podívej se 21.6. v poledne na slunce a uvidíš, že paprsky dopadají prakticky kolmo na tvou střechu. Toto je nevýhoda skleníků přilehlých k jižní stěně domu, nebo v jižních svazích. Ovšem výhody těchto skleníků vysoko převyšují nad touto jedinou nevýhodou, která je naštěstí technicky řešitelná.
Letněné citrusy získají na kondici.
S ohledem na dostupný pevný a lehký polykarbonát navrhuji několik řešení, nákresy jsou narychlo naškrábané :

1. Vyklápěcí střecha na pantu.
Rám střechy je připevněn k severní stěně ( k domu) velkým pantem. Např. z kousků trubek na rámu a stěně domu spojené jednou dlouhou ocel.kulatinou se „zemědělskou vůlí“, aby šla středová kulatina i po korozi lehce vytáhnout a střecha případně úplně oddělat. Tato střecha se dá na jižní straně libovolně zvedat a podkládat jako pařeništní okno. Zvednutí může být i úplné a mechanizované el. motorem. Šikovný zámečník a elektrikář to může zautomatizovat. Motor je pak ovládán čidlem dle vnitřní teploty skleníku. Jelikož kroupy padají převážně s vodou, může venku umístěný kontaktní vlhkoměr zajistit zavření při dešti. Jeho funkce by se měla iniciovat pouze v době očekávaných krup. Jinak je občasný déšť na rostlinách žádoucí. Střecha by se neměla v dusné bouřce úplně zavřít. Proto umístit na jižní stěnu nějaké „špaleky“ nebo jiné dorazy, které zabrání úplnému zavření.
Toto provedení omezuje velikost střechy, případně i příliš návětrné místo.
Obrázek

2. Vyndavací střecha.
Konstrukce obvodových stěn se provede dostatečně pevná, nepočítá se zpevňujícími vlastnostmi konstrukce střechy.
Na stěny se nasadí střecha, kterou tvoří samostatný rám (rámy) z polykarbonátovou výplní. Na zimu se zajistí proti ulétnutí, v létě se odnese, uloží, případně využije na zastřešení pergoly apod. Na otevřenou plochu se jednoduše připevní provizorní latě a po nich je možno natahovat a stáčet folii nebo ještě lépe stínící rašlový úplet (zelený, výrobce Juta Adamov-Úpice). Díky němu se lépe překoná období po odkrytí, kdy nové výhony z jarní růstové periody nejsou na přímé slunce a další povětrnostní vlivy připravené. Rašlový úplet vždy zůstane natažený a zajištěný v případě hlášení bouřek z krupobitím.
Obrázek

3.Vysouvání polykarb.desek z profilů „ U „ .
Jednotlivé polykarbonátové desky se podélně spojí polykarbonátovým profilem „ H „ a nasouvají do profilů „ U „ na severní zdi a na jihu na konstrukci skleníku. Jejich zajištění se provede vyndávacími bodovými příchytkami z H-profilů k podpůrné konstrukci polykarbonátových desek, nebo z vrchní strany dřev.lištami zaklepnutými na sev.straně do dalšího ocel. U a na jižní straně při okapu přitáhnout ke konstrukci jižní stěny.
Po podpěrné konstrukci se natahuje rašlový úplet stejným způsobem jako v řešení 2.
Obrázek

4.Otevírání dlouhých oken (od hřebene k okapu) na pantech.
Viděl jsem funkční řešení u p.Brázdy, kdy plochá střecha je tvořena obvodovou a podpěrnou konstrukcí a v ní je umístěno několik samostatných oken, tvořených ocel. rámem s polykarbonátovou výplní š.1050 mm (podélně rozříznutá tabule polykarbonátu š.2100mm)
Na jedné podélné straně každého „okenního“ rámu jsou panty spojené s podpěrnou konstrukcí.
Celkově to bude náročné na provedení – hlavně utěsnění v podélných spojích proti zatékání, okna při délce 6m budou díky rámu těžší, ale jejich zvedání se dá zmechanizovat. Provedení rámu samostatných oken také zvýší pracnost.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Led 2006 12:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Tento web je na nezaplatenie. Peto, vdaka za zaujimavy a obsiahly prispevok, z toho by bol dobry clanok. :wink:
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Led 2006 13:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Moc zajímavé Petře :idea: Příště až budu stavět skleník tak zvolím první variantu z celovyklápěcí střechou :) Jen bych měl trochu obavy co udělá takový vychr třeba před bouřkou když se opře do takové plochy lehkého polykarbonátu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: solární skleník
OdeslatNapsal: 29 Led 2006 13:55 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Přidávám odkaz na článek - solární skleník

http://www.solar.solar-design-studio.cz/

To je také jedna z možností, sice je konstrukčně značné náročná ale vyplatí se. Pak mám ještě doma projekt skleníku s akumulací tepla do kamenného lože a možností využití cca 10 měsíců v roce. Tento skleník s malými upravami ( přepracování na solární s akumulací tepla a s přidáním topných těles do kamenného lože) by byl ideální pro celoroční pěstování subtropických či tropických rostlin s minimální energetickou náročností.
Při dnešní ceně energií by to stalo za pokus někde takový skleník postavit.
Jedinná nevýhoda této stavby je poměrně značná vstupní investice do přípravných prací ( výkop, betonování a návoz kamenného lože ) největší část investice.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Led 2006 21:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Radek Kubicek napsal:
Moc zajímavé Petře :idea: Příště až budu stavět skleník tak zvolím první variantu z celovyklápěcí střechou :) Jen bych měl trochu obavy co udělá takový vychr třeba před bouřkou když se opře do takové plochy lehkého polykarbonátu...

Zminoval jsem se o tom textu a proto jsem dal i variantu z úplně vyndávací střechou a samonosnou konstrukcí stěn, také s otvíracími těžšími okny. Ale každý problém jde řešit, otvíraná střecha může být fixovaná v masivních lyžinách apod. Navíc v případě zmechanizování zvedání nemusí být vůbec lehká, pevnější konstrukci zvedneš i pouhou kladkou, natož motorem. Po dobu letnění 3 - 4 měsíce je bouřek s vichrem jen několik, kdo je doma, může střechu spustit a zajistit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: solární skleník
OdeslatNapsal: 29 Led 2006 21:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdeněk napsal:
Přidávám odkaz na článek - solární skleník
http://www.solar.solar-design-studio.cz/

Ten pán na zmíněné website se svými návrhy vychází ze solárního skleníku postaveného před několika desítkami let v Botanickém ústavu Akademie věd v Třeboni. Byl jsem tam před necelými 20 roky, tenkrát uvažovali o patentování skleníku, ale projekty mně nakonec dali. Je to komplikovaná nadzemní konstrukce, pro citrusy se z toho dá využít především pochopení problematiky úhlu dopadu slunečních paprsků v různou roční a denní dobu.
Já jsem v původním příspěvku sledoval především to, že víc než sebelepší skleník (u nás ovšem nutný na větší část roku), je nechat růst citrusy na plné světelné expozici s vlivem střídání teplot, větru apod., což všechno utuží vitalitu rostlin. Já to tak bohužel nedělal :cry: (člověk se učí celý život), ale navštěvuji mnoho pěstitelů a je pozoruhodné jak příznivě to citrusy působí. Problém je v podstatně rozdílných klim.podmínkách v různých částech republiky, příliš deštivé roky, pozdní a brzké mrazíky, šoky z počáteční fáze změny atd. Ale místně se dají tyto negativa částečně eliminovat :idea: . Já jsem to hlavně myslel na skleníky, kde budou rostliny převážně v půdě, tedy odolnější k výkyvům počasí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Úno 2006 17:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Mam zimnu zahradu strecha polykarbonat 1,6 cm 5 komorkovy 1bok plastove okna ostatok mury zateplene znutra 2 cm polystyren zvonka 3 cm.
Proble je v tom ze dnes kom tam cely cas kuril / ustredne kurenie / a teplotu som nemohol dostat nad 11°C pritom ked bolo - 23°C tak vo vnuti bolo okolo 2°C cize 19°C rozdiel. Preco ked je vonku - 1°C ako dnes nemam aspon 17 °C. Ale ked zasvieti slnko hned je tam 23°C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2006 21:14 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Kamco napsal:
Tento web je na nezaplatenie. Peto, vdaka za zaujimavy a obsiahly prispevok, z toho by bol dobry clanok. :wink:
Kam

Vis bylo by to lepsi kdyby jsi tento prispevek za par let nasel treba v topicu skleniky ale jelikoz mi moderatori moc nepomahaji a ja na to nestacim bude za rok toto forum pekne neprehledne :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Boj o skleník
OdeslatNapsal: 22 Čer 2006 20:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Vloni a předloni mi "moji chlapi" zrekonstruovali skleník na citrusy (už jsem tady o tom psala). Od loňského podzimu, kdy jsem v něm vysadila citrusy, jsem pořád slyšela: mámo, na jaře vyhodíš ty citrusy a zasadíme si tam rajčata a papriky! No, co mám říkat, byl to boj.
Já si postavila (samozřejmě) hlavu - jsem přece matka a manželka :!: :lol: vysazené citrusy zůstaly v zemi, ty v nádobách se postupně, jako každé léto, od dubna stěhovaly ven. A celý spor s rodinou skončil tímhle kompromisem:
Manžel si z vyřazených trámů a oken postavil tenhle skleník na papriky
Obrázek

a já na znamení dobré vůle vysadila na volná místa svého skleníku rajčata, hadovky a mochyni s hrachem :wink: :
Obrázek
Není nad kompromis :lol: :lol: A až v manželově skleníku zmrznou jeho papriky, budu ho mít jako zimoviště pro broskve a třeba i jiné rostliny v nádobách, které jsem už pomalu neměla kam ve svém skleníku dát. Do mého skleníku poputují po odplozených rajčatech zpátky mé citrusy. Jak říkám ... hlavní je, se dohodnout... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Polykarbonátovník z foliovníku
OdeslatNapsal: 20 Led 2007 21:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Po 6 letech mně na foliovníku téměř dosloužila folie Ginecar. Přestože konstrukce z pozink.vodovodních trubek byla vytvořena pouze pro natáhnutí folie, nově jsem nahradil folii polykarbonátovými deskami(tříkomorový 10mm). Na střeše jsou tři celé desky (3ks 2,1mx6m) podélně spojené polykarbonátovým tzv. Hprofilem. Protože na původní délku foliovníku bych musel poslední plotnu zmenšit, raději jsem foliovník prodloužil o jeden profil. Ten jsem udělal ze dřeva, je to technicky snažší pro připevnění dveří a vůbec zakrytí celého štítu.
Na původní trubky jsem natáhnul samolepící těsnící pásku.
Nemám to ještě kompletně připevněné ke konstrukci, přesto orkán v minulých dnech střecha přežila.
Nová část je na první fotce vpravo. Vlastně úplně vpravo jsou vidět zídky budoucího prostoru pro letnění citrusů v nádobách.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz