CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Karambola
OdeslatNapsal: 08 Úno 2003 20:10 
Ahoj všichni!
Zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenosti s pěstováním karamboly a jaké? Díky


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 08:23 
Ano. Velmi špatné. Rostla (živořila) asi 3 roky - v bytě (lépe v zimně než v létě). Tropické podmínky se mi bohužel nepodařilo vytvořit.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Úno 2004 20:32 
Někdy v dubnu minulého roku jsem vysela několik semen karamboly. Pořád jsem čekala, jestli se nějaká rostlinka objeví, ale pořád nic. O to víc mně překvapilo, když se jedna ,,vyklubala´´asi před měsícem. V rozmezí dalších dvou týdnů se objevily ještě dvě rostlinky, jedna krátce na to uhynula a druhá se zdá také slabá, přestože se zatím drží. Dnes vykouknula ještě jedna, tak se uvidí, jestli poroste. Ta úplně první dosud roste bez problémů a už má 5 vřeten listů - 3 po pěti lístcích a 2 po sedmi. Rostlinka celkově vypadá dost křehce, snad to tak má být.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Karambola
OdeslatNapsal: 23 Úno 2004 15:18 
Karambolu jsem pěstoval celkem úspěšně asi 3 roky, stejně tak můj brácha. Horší to bylo přes zimu, trochu shodila spodní listy, ale když byla na světle tak žila v pohodě. Rostla mi velmi bujně, ale kmen měla dost tenký a ohýbal se za světlem. Na noc vždy sklopila listy. Já i brácha jsme jedno jaro udělali osudnou chybu- karambolu jsme dost brutálně zkrátili, asi na polovinu. No a během léta nám oběma spolehlivě uschla. Jinak byla dost nenáročná, už jsem měl náročnější. Tuto rostlinu jsem viděl v jednom tropickém skleníku v Praze, měla kmen asi 15cm v průměru a kvetla. Taky bych chtěl skleník... Radim


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Bře 2004 09:01 
Já pěstuji karambolu ze semen a docela v pohodě roste i v bytě už jí mám tak 50cm roste pěkně :-) Jediný dvě věci na co je dávat pozor je přímé jarní slunce.. jednu mi trochu (dost) ožahlo na okně na jihu sluníčko... A druhá , že je dost choulostivá k chemii .. škoda, že nevim co jsem na ní nastříkal (to bylo asi před 7. lety když jsem se o její pěstování pokoušel poprvé..., měl jsem na rostlinách svilušky tak jsem všechny rostliny postříkal proti sviluškám... všechny rostliny úplně v poodě jen všechny karamboly to spálilo a už jsem je nezachránil :-( Ale jinak bych řekl, že je to celkem nenáročná rostlina i když né tak blbuvzdorná jako tchýnin jazyk :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Karambola: Prosím o pomoc!!!
OdeslatNapsal: 04 Úno 2008 19:10 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Zdravím Vás,
Mohli by jste mi poradit, proč mi karambola vždy chvíli po výsevu zahyne? Vždy jí vyrostou akorát dva děložní a maximálné šest vřeten "pravých" listů, a pak začnou lístečky na vřetenech jakoby osychat a opadávat a následně opadne celé vřeteno a rostlinka uhyne. Čím by to mohlo být způsobeno? Může to být tím, že má málo hodin světla? Nebo jí vadí přímé slunce? Nebo to může být nějaký škůdce? Přelitá ani přeschlá by být ale neměla.

Díky za odpovědi!!!

Rade.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Karambola
OdeslatNapsal: 06 Úno 2008 16:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Prosím, prosím!

Poradte mi! Škůdce asi nemá - ani pod mikroskopem jsem je neobjevil.... :roll:

Kde dělám chybu??? :roll:

Díky!!!

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Karambola
OdeslatNapsal: 07 Úno 2008 13:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Pro 2006 15:11
Příspěvky: 39
Bydliště: Klatovy
No mám podobný problém, vyséval jsem loni, celý rok rostlinky rostly normálně, ale přes zimu začaly opadávat. Ze šesti mám 3 s pár lístky a ostatní bez listů. Minimální teploty mám tak 18°C, a bohužel východní okno. Taky mám podezření na světlo nebo na nízkou vlhkost. Podobnou zkušenost mám s rostlinkami Litchi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Karambola
OdeslatNapsal: 07 Úno 2008 18:32 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Díky za reakci!

Litchi u mě v zimě alespoň živoří, (nebo umírá velmi pomalu :) ) ale karambola se nedožije ani dvou měsíců, asi těch chyb bude víc...

S pozdravem Rade.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Karambola
OdeslatNapsal: 19 Čer 2011 21:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Dlouho se tu tato rostlina neřešila, přišel mi soukromý dotaz, jaké snáší teploty. Možná někdo bude mít také zajímavé zkušenosti, tak se zase něco nového dozvíme. Celé léto od května letním ve skleníku na přímém slunci. Úpal snáší jako málokterá jiná rostlina. Nikdy jsem se nesetkal s popálením listů od slunce. Zřejmě to bude i její vlastností listy sklápět. No krátkodobě přes noc tady v horách klesne teplota i ve skleníku v noci pod pět stupňů. Domů ji stěhuji až tak v půli října, to už je opravdu chladno, ani ve skleníku přes den teplota nevystupuje nad dvacet, většinou se při zataženém počasí drží pod patnáctkou. V zimě stojí v bytě na severovýchodním okně bez přisvětlování nad topením, při klasickém rodinném klimatu v obýváku. Roste však celou zimu, hodně listů shodí, ale v létě to zase dožene. Podle mě je důležitý, že vznikla selekcí z mnoha desítek semenáčků. Ze všech vydržela tyto podmínky právě tato. Někdy ji napadnou svilušky, nesnáší však postřik. Postavím ji ve skleníku přes léto nad bazének s pavími oky a ta vlhkost a vysoké teploty ji svilušek zbaví. Přes léto vydatně hnojím krystalonem atd. Nemá bezpochyby však ráda průvan ani venkovní proudění vzduchu, zbožňuje vysokou vzdušnou vlhkost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Karambola
OdeslatNapsal: 21 Čer 2011 07:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Čer 2009 09:52
Příspěvky: 31
Bydliště: Hranice
Já mám s karambolou také docela dobré zkušenosti, přes zimu na parapetu, jinak ve skleníku. Mimo toho, že ji mají rády svilušky se mi zdá, že nemá ráda přemokřený substrát, jeví se mi docela náchylnou k plísňovým chorobám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Karambola
OdeslatNapsal: 21 Čer 2011 09:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ještě jedno takové podezření, které na tuto rostlinu mám. Mám totiž pocit, že podobně jako akát, hasivka a spousta dalších rostlin ovlivňuje zřejmě pomocí fytohormonů i prostředí okolo sebe. V tomto případě půdu. O to zajímavější je skutečnost že zřejmě aktivně potlačuje i růst jedinců vlastního druhu. Vždy pokud jsem vysel více semen do jednoho květináče, vzešly skoro všechny, zpočátku také vyrovnaně rostly, poté jedna rostlina začala růst rychleji a zbytek semenáčků hynul. To samé se stane, pokud již pod většího jedince, vysejeme semena téhož druhu, tak vzejdou a hromadně uhynou, zatímco starší rostlina roste zcela bez potíží. V porovnání s jinými druhy, ve květináči této rostliny prakticky neroste žádný plevel. Nebylo by to ve světě rostlin nic až zas tak zvláštního. Zajímavé však je, že potlačuje i jedince vlastního druhu. No mělo by to samozřejmě svou logiku, aby si v přírodě nekonkurovali dva jedinci téhož druhu. Plod je zcela jistě uzpůsoben tomu, aby semena roznášela po lese zvěř a ptáci, takže ta semena co vzklíčí pod matečným stromem, by mohla být odsouzena k zániku, neb by konkurovaly v budoucnu mateční rostlině. Růst mají ti jedinci, co obsazují nové prostředí. Biotop, kde tento druh roste, tedy tropy jihovýchodní Asie, jsou nesmírně starým ekosystémem, který klimatické výkyvy čtvrtohor ovlivňovali velice nepatrně, vazby a strategie v konkurenčním boji mezi druhy, jsou v takovýchto ekosystémech zpravidla velice složité. Myslím, že by teda nemuselo jít o nic až tak výjimečného.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz