CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 14:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 01 Dub 2006 21:00 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Jahodový strom-Arbutus unedo snese -16 s ochranou v mládí.Špatně snáší přesazování a kvete listopad prosinec.Nevíte někdo víc než je strojový překlad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Arbutus unedo
OdeslatNapsal: 01 Dub 2006 22:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jahodový strom (pozor nezaměnovat s Psidium catleyanum) je v jižní Evropě napohled takový plevel, ale ani jednotlivce a řízky z Chorvatska či z Korsiky jsem nedokázal doma probudit k životu :cry: . Říká se mu planika a myslím, že se z červených plodů dělají zavařeniny.
Toto jsem vyfotil na Korsice v r.1997 :

Obrázek

a toto je naskenovaná stará fotka z Chorvatska, kvalita nic moc :cry: :oops:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Dub 2006 09:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Petře máš pravdu,planika se jemu říká.Udajně jen s pecky vysadit na místo ,kde ho chceš.Nesnáší přesazování.Zajímalo by mě ,jestli plody přežijí zimu,údajně jsou hodně sladké.To by byla ,,Jahodovice",to by teklo.A kde jsi to viděl přesněj,prosím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Planika
OdeslatNapsal: 02 Dub 2006 12:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Planika mně připadala na jihu takový plevel hojně rostoucí třeba na stráních, prostě v takových křoviskách, pokud si to dobře pamatuji. V Chorvatsku např, v Jižní Dalmácii jsme byli v Kardeljevu (dnes už tento přechodný jugoslávský název města neplatí a má opět původní chorvatský název Ploče) pro fytopatologický certifikát na zakoupené citrusy a tam jsem ji viděl. Ale je na mnoha místech...
Na té korsice to byla u San Giuliana, kde je francouzská výzkumná citrusová stanice (SRA INRA CIRAD). Ale určitě se da najít kdekoliv, jen znát místní název :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Arbutus
OdeslatNapsal: 03 Dub 2006 20:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Celkem pěkně je popsáno pěstování v A - Subtropech p. Šamly. Ochutnala jsem ho v Maroku a semena samozřejmě přivezla a vysela. Jedna rostlina nějakých 5 let žije, ale loni se zasekla a nevypadá dobře, dorazilo ji to sklo :cry: . Nicméně prakticky : jméno unedo znamená : sníš jeden a nechceš další.... mě moc chutnal, tak nevím, kdo a proč ho takto pojmenoval. Patří do čeledi Ericaceae - vřesovcovité, takže kyselá půda s rašelinou, hnojíme hnojivem na rododendrony a podobné rostliny. Byl ve skleníku, asi ta výživa nebyla ideální, substrát také ne.... udělám, co bude v mých silách pro jeho záchranu. Nicméně mu v posledních zimách v pohodě vydržely listy, a mám takový pocit, že pokud by kvetl, plody dozrávají až následující jaro a tak zároveň kvete a má plody /partenokarpie/. Zda plody mínusové teploty vydrží netuším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 'Unendo.
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 10:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Led 2006 11:57
Příspěvky: 19
Bydliště: Grenoble , Francie
no k tomu prekladu.. jen me napadlo, neznamena to spis, ze snis jeden plod a uz nechces zadne jine( jako jine ovoce) ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: unedo
OdeslatNapsal: 05 Dub 2006 21:24 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
.....ještě upřesním ten název podle knihy Průvodce odbornými názvy rostlin.../Levné knihy za 49,- občas tam mají hotové poklady :shock:/ ---
podle Plinia unum tantum edo - jím jenom jeden, nebo též nemám jinou možnost než jíst kyselé plody.
Jinak jsem ještě dočetla pár informací v prodejně knih z různých příruček o balkonových rostlinách : Arbutus kvete na podzim, rostlina při kvetení - nebo květy ?- snese "pouze" mínus 5, plody by měly dozrávat v bezmrazém prostředí. Plody dozrávají až na podzim dalšího roku a opravdu jsou na rostlině zároveň květy i plody. Jinak uvádějí mrazuodolnost pouze těch mínus 5, i když by rostlina nekvetoucí, byť stálezelená mohla snést i více. Asi bude oříškem, jak rostlinu přes zimu neusušit - stálezelené rostliny díky těm listům v příznivých podmínkách transpirují a fotosyntetizují /stačí oteplení na pár dní/, ovšem pokud je zároveň zmrzlá zem, kořeny nefungují a tak rostlina pouze žije z podstaty a za pár dní je po ní.
Letošní zimu v Mělníku přežila lépe Aucuba než stálezelený zimolez /myslím že to byla Lonicera nitida /


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Arbutus unedo na výstavě v Praze 2008
OdeslatNapsal: 01 Říj 2008 21:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes na výstavě pražských citrusářů v BZ Na Slupi mě zaujak Arbutus unedo s plody (pěstitel Zatloukal) - na našich výstavách nevídané :shock: .


Přílohy:
A.unedo.jpg
A.unedo.jpg [ 78.44 KB | Zobrazeno 851 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 02 Říj 2008 07:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Říj 2008 07:13
Příspěvky: 3
Původní adresa konales.
Co jsem o tom četl,měli by plody být přes zimu NAJAŘE DOZRÁT,proto mě zaráží,že jsou teď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 02 Říj 2008 08:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
k.ales napsal:
Původní adresa konales.
Co jsem o tom četl,měli by plody být přes zimu NAJAŘE DOZRÁT,proto mě zaráží,že jsou teď.

To si pleteš s japon.mišpulí (Eriob.japonica).
Co jsem viděl, tak planika - Arbutus unedo měla na podzim na jihu plody zbarvené. Kopíruji z netu:


Výška rostliny: do 6.0 m
Doba květu: Duben
Doba plodu: Červen, Červenec
Doba sběru: Srpen, Září
Barva květu: bílá, růžová
Barva olistění: zelená
Typy listů: listnaté, stálezelené
Použitelné části: plod
Použití: solitéra, v zemědělství, v potravinářství
Náročnost: slunce, polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Popis rostliny: Planika obecná (Arbutus unedo) je nevelký strom, vysoký až 6m, stálezelený, se sukovitou, loupavou, zespodu sytě hnědou borkou, je dlouhověký. Plody jsou velké asi 2cm, kulovité, červené.
Drobné kvítky, podobné vřesovým, se objevují až koncem podzimu a následující rok dozrávají plody s malými bradavkami, připomínající liči.. Syrová dužina není příliš chutná, zejména v chladnějších oblastech, jako je Irsko. V teplých zemích je lepší.
Nejčastěji pěstovaným druhem je planika obecná s několika málo kultivary. Kultivar ´Rubra´ má růžové květy a velké množství plodů.
Dalšími druhy jsou Arbutus canariensis jehož plody sloužily k výrobě bonbónů, nebo kalifornský Arbutus menziesse s třešňovými plody, které se kdysi údajně jedly.
Čeleď: Ericaceae
Původ: Planika obecná pochází ze Středomoří. Ve starém Řecku ji Theofrastus označoval za jedlou. Plinius o tři sta let později ale tvrdí, že planiku nemá cenu jíst. Odedávna byla pěstována pro svůj vzhled a ne pro nešlechtěné plody. Druhový název unedo lze chápat jako „ sním jenom jednu“.
Pěstování:
Planika obecná není náročná pokud jde o půdu. Vyžaduje mírné podnebí nebo teplejší stanoviště. Je blízce příbuzná vřesu, snese proto i mírně vápenatou půdu, lépe se jí ale daří v lesní listovce nebo v kyselém prostředí. Ostatní druhy tak nenáročné nejsou.
Planika nevyžaduje větší prořezávání a při radikálním řezu obvykle znovu obrůstá.
Pro dekorativnost je dobré pěstovat tuto rostlinu v domácnosti, ale jen v nádobě. Při zálivce opatrně s dešťovou vodou.
Díky své ozdobnosti patří planika mezi nejvíce ceněné stálezelené dřeviny. V přírodě nemá velký význam, jen květy jsou v pozdním podzimu potravou pro hmyz.
Sklizeň:
Plody se sklízejí až rok po květu.
Použití:
Plody se zpracovávají na cukroví, bonbóny, likéry a šerbety, syrové se ale nikdy nekonzumují.
Z tvrdého, hustého dřeva se v jihoirském Killarney vyřezávají suvenýry, především malé kyje.
Množení:
Dobře se rozmnožuje semeny, můžeme ale použít i odnože, nebo v zimě odebrat řízky.
Choroby, škůdci:
Tato rostlina netrpí žádnými vážnějšími chorobami a nenapadají ji většinou škůdci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 01 Zář 2009 11:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 07 Srp 2009 20:11
Příspěvky: 68
Je potřeba ji zimovat nebo snese celoroční pobyt v bytě?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 02 Zář 2009 22:37 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
The_DoctoR napsal:
Je potřeba ji zimovat nebo snese celoroční pobyt v bytě?


Já mám pouze 2 mladé semenáčky, takže s nimi nemám zkušenost.

Ale zkus se trochu ''vžít'' do té rostliny, vyhledej si, kde je její domovina a podle toho ji pěstuj, zimuj.
Když trochu zapátráš, zjistíš, že se pěstuje ve Středomoří a oproti dalším subtropům se může pěstovat více ve vnitrozemí, kde teplota v zimě klesává pod ''nulu''.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 03 Zář 2009 14:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 07 Srp 2009 20:11
Příspěvky: 68
To je logicky jasné, ale bylo mi řečeno, že ten pobyt snese...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 03 Zář 2009 14:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Chceš-li, aby to snášel a jen živořil, pěstuj jej v bytě. Pokud nemáš možnost zimování, tak vůbec nemá smysl jej podle mě pěstovat. Do bytu je ''lepší'' Psidium cattleianum ''jahodový stromek'', i když ten by taky radši přes zimu těch 10°C...

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jahodový strom snese -16
OdeslatNapsal: 03 Zář 2009 15:07 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 07 Srp 2009 20:11
Příspěvky: 68
Můžu ho hodit do sklepa, kde není ale světlo pomůže to?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] a 52 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz