CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 327 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kiwi
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 08:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Všem pochybovačům o mrazuvzdornosti kiwi: Kiwi je 100% ně mrazuvzdorné.Pěstování ve skleníku a podobně,je spíše týráním rostlin.Kiwi patří do venkovního prostředí.Stačí na zimu zakrýt kořeny vrstvou mulčovací kůry a chvojím,příp slámou.Toť vše. Přežije i krátkodobé mrazy -40 st.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kiwi
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 17:55 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
tato teplota platí pro Aktinidi argutu a kolomiktu původem ze sibiře a severní Číny. Tam jsou tyto teploty naprosto běžné. V žádnéím případě neplatí pro Aktinidi deliciosu a chinensis v prvním případě je kritická teplota -12°C a v druhém některé odrůdy vydrží krátkobý pokles teplot k -20°C ne více. V Opavě letos klesly mrazy k -25°C a všechny rostliny Aktinidie chinensis ( samčí, Abbot a další) vymrzly až k zemi. :cry:
Takže ponaučení pěstujeme předevšímn Aktinidi argutu a kolomiktu - vybrané odrůdy ( Ambrozia, Hardy Red, Michigen State, 74-49 a další) většinou selekce s většími plody. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kiwi
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 20:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
jdykovsky napsal:
Všem pochybovačům o mrazuvzdornosti kiwi: Kiwi je 100% ně mrazuvzdorné.Pěstování ve skleníku a podobně,je spíše týráním rostlin.Kiwi patří do venkovního prostředí.Stačí na zimu zakrýt kořeny vrstvou mulčovací kůry a chvojím,příp slámou.Toť vše. Přežije i krátkodobé mrazy -40 st.

Kiwi = Actinidia chinensis a o té plati zhruba to, co psal Zdenek. Ja jsem ji zkousel na Vysocine mnoho let venku a nikdy jsem se kvetu nedockal, Vymrzala vetsinou az k zemi a pokud obrazila, tak na novych vyhonech samozrejme v tomto roku nevykvetla. A pristi roky se to opakovalo, az se vysilila natolik, ze uz nevyrazila vubec :cry:
Je to podobne jak s fikovnikem, takze je to u nas pouze na okrasu, ne na plody.
Ale samozřejmě vím, že v jižnějších oblastech a větších městech kiwi i fikovník plodí a dozrává :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2006 09:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Samozřejmě mluvím o kolomiktě a argutě. Jinak fíkovník u nás běžně plodí.Někomu dozrávají ve venkovním prostředí i dvě úrody.
Kiwi chinensis také pěstují v některých lokalitách a mají i plody.Tyto jsou však menší a musí se nechat dozrát v bytě. Najdi si kiwiland. Pan Hejduk má chinensis u Uhlířských Janovic (okr Kutná Hora).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Črc 2006 16:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Črc 2006 09:35
Příspěvky: 5
Dovolil jsem si stručnou poznámku k Solo Mini, ale je to v nových příspěvcích.
J. Hejduk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Črc 2006 22:06 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Zdeňku mě tento rok Jeny vydržela venku -25(70cm sněhu),ale řízek dvouletý vymrzl ve skleníku přikrytý při -16.Bude zajímavé jestli se vzpamatuje dost(teď má malý přírůstky,asi vlivem zimy)aby přečkalo další zimu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Zář 2006 21:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Mám actinidii chinensis venku (od Starkla) a zatím roste poměrně dobře a to i navzdory tomu, že jsem ji vysadil ve Varnsdorfu u rodičů a letos bylo u nás i -22. Je to zajímavé, ale těžko najdete v Čechách severnější místo než je Varnsdorf (Šluknovký výběžek, okres Děčín). Daleko více než tato zima mi rostliny minulý rok poškodil náhlý mrazík -5 koncem dubna. Všechny narašené výhony pomrzly a rostliny jen pozvolna a špatně znovu obráželi. Rostliny mám 3 rokem a zatím nekvetli ani neplodili, tak uvidíme. Na zimu se mi osvědčilo je přikrýt asi 30 cm vrstvou spadaného listí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Zář 2006 13:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
hofis napsal:
Mám actinidii chinensis venku (od Starkla) a zatím roste poměrně dobře a to i navzdory tomu, že jsem ji vysadil ve Varnsdorfu u rodičů a letos bylo u nás i -22. Je to zajímavé, ale těžko najdete v Čechách severnější místo než je Varnsdorf (Šluknovký výběžek, okres Děčín). Daleko více než tato zima mi rostliny minulý rok poškodil náhlý mrazík -5 koncem dubna. Všechny narašené výhony pomrzly a rostliny jen pozvolna a špatně znovu obráželi. Rostliny mám 3 rokem a zatím nekvetli ani neplodili, tak uvidíme. Na zimu se mi osvědčilo je přikrýt asi 30 cm vrstvou spadaného listí.


Fuj, omlouvám se za ty hrubky. Rostliny samo nekvetly a neplodily. Dělá se mi z toho špatně. Takže ještě jednou sorry všem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Zář 2006 07:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Črc 2006 09:35
Příspěvky: 5
Pěstuji aktinidii chinensis již 35 let a jejím problémem není to, že by vymrzly kořeny, ale omrznutí nadzemních částí, které potom začínají obrůstat znovu. A pak nerodí, protože loňské výhony, na kterých rodí zkrátka nejsou. Proto doporučuji keře n azimu alespoň zčásti obalit, což je špatně proveditelné, když Vám to roste do 2. patra. Osvědčilo se mi pěstování těchto keřů do výšky 2m a řezat. Tak se to dá uchránit. Stejně mi ale nikdy plody na keřích nedozrály a proto preferuji minikiwi a. arguta .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Kvě 2007 21:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Obrázek

Dobrý den .... musím se připojit k úplně prvnímu příspěvku. U mě je kiwi taktéž 100% mrazuvzdorné ... tím míním ale komerčně pěstované kiwi, čili Aktinidii chinensis, žádné agruty apod.

Jedná se o cca 18 let starý semenáč, tudíž bohužel samce, z toho je 14 let zasazený volně v zahradě v Brně. Roste jako z vody jako nějaký plevel a celou domu nenamrzla byť jediná větvička (tím nemyslím úplné konce výhonů bez listů - vlků, které zastaví v růstu až podzimní mráz). Rostlina se plazí po drátěném plotě zahrady (není umístěna u stěny domu), kmen je již tlustý jako lidská paže a pravidelně každý rok kvete tisíci květy. Rostlina nebyla nikdy žádným způsobem chráněna před mrazy.

Zmiňovaná rostlina je na fotu výše. Foceno dnes tj. 10.5.2007.
[/img]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kiwi - Actinidia chinensis
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 08:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Dub 2007 11:47
Příspěvky: 30
Moje vyse 20-rocne kiwi semenac bude onedlho kvitnut, cakala som 18 rokov, kym prvykrat zakvitlo a dalo 2 mensie ale vynikajuce plody. Dozreli na rastline vo vonkajsich podmienkach bez akejkolvek ochrany. Rastlina cez zimu nema och zaciatku ziadnu ochranu. Kiwi na obrazku je obojpohlavne a je jednou zo siedmych rastlin, ktore prezili moj dlhorocny pokus.

Obrázek[/img]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 08:33 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Dub 2007 11:47
Příspěvky: 30
No zabudla som vlozit este, ako vypadal kvet, ked prvy raz kvitlo toto kiwi, musim povedat,ze kvetov je o hodne menej nez na samcom exemplari, ktory byva naozaj obsypany kvetmi.
Obrázek

Zdravim vsetkych pestovatelov tropickych a subtropickych rastlin
clivia


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 09:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jsem rád, že se našel někdo kdo moje uváděné potrvzuje :-)
Jinak bych měl velký zájem o větvičku z této Vaší rostliny, kterou bych zkusil někam vroubovat do toho svého neplodného mrazuvzdorného samce, jest-li to možné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 11:45 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Také mám semenáče KIWI asi z r. 1990 nebo 1991 - z odrůdy Hayward. Původně jsem koupila ještě tři řízkovace (samice Bruno a Hayward, samce Matua), ale ty nevydržely moje podmínky a postupně zůstaly (předpokládám) pouze ty dva semenáče. Rovněž v Brně a zcela bez ochrany, jenže ne někde ve vnitřním městě (kde je až o 6°C tepleji, než u mne), ale na kopečku "na vyhnálově". Po někdejších -22°C, kdy u jedné rostliny vymrzly pruty do kořenů (a "odešly 2 řízkované), pouze popraskal kmínek na druhé z rostlin. Ta poprvé zakvetla asi před 7 lety, od té doby kvete každoročně (loni mnoha sty květy) a roste jako blázen - samozřejmě že je to samec. Ta 2. zbylá také roste dost divoce, má červené výhony a mladé listy, ale lehce namrzá - letošní pozdní ranní mrazy poničily část pupenů, jiné zůstaly netknuté. Tahle ještě nekvetla, přestože nejstarší pruty mají dobrých 8 let a poslední čtyři roky je v podstatě skoro nestříhám. Takže dosud nevím, co mám :(
Samce ze semenáče Hayward má už asi 20 let i p. Býček, ale u stěny garáže ve městě. Nicméně žádné jiné kiwi (A. chinensis) mu tyhle podmínky nevydrželo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kiwi
OdeslatNapsal: 15 Kvě 2007 12:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Dub 2007 11:47
Příspěvky: 30
Tak, aby som trochu popisala svoj dlhorocny pokus. Kiwi bolo vysadene na zahrade asi 140 km severne od Bratislavy niekedy v roku 1987. Zo semien vypiplanych v roku 1986 tam bolo zasadenych asi desat najsilnejsich semenacov. 8 na juznu stranu domu a kedze nebolo miesto, dva semenace na severnu stranu domu. Vzhladom na to, ze vsetci to brali ako zabavny pokus nikto nestaval ziadne opory, maximalne nejaku bakulku, aby nepadalo do cesty a kazdy rok sa kiwi riadne zrezalo, aby nezavadzalo. O starostlivosti nemoze byt v tomto pripade rec. Po 15 rokoch bolo kiwi uz len trpene, co ked... Prekvapenie prislo v roku 2004 ked zakvitol samec kiwi na juznej strane domu a este vacsie prekvapenie bolo obojpohlavne kiwi na severnej strane domu... Musim vsak povedat, ze kiwi na prvy krat donieslo len dva plody aj ked slusnej kvality. Ze ich bolo malo sa da pripisat aj tomu, ze sa strihalo na jar asi na poldruhametrovu vysku i sirku...Tento rok ma asi 30 kvetov, takze uvidime, ci sa dockame urody... Doteraz nekvitli este dva semenace na juznej strane, dva semanace nevydrzali drsnu starostlivost na juznej strane a jeden na severnej a su uz v rastlinnom nebi... Len jedna jedina rastlinka je kiwi obojpohlavne a este k tomu na severnej strane domu...

Zdravi
clivia


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 327 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz