CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 13:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: p.alata - p. quadrangularis
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2006 21:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Úno 2006 22:48
Příspěvky: 10
Bydliště: Praha
nevíte někdo, jaký je rozdíl mezi p. alatou a p. quadrangularis :?: Podle fotek na webu jsem žádný nenašla. Ptám se jednak ze zájmu a jednak proto, že v Zahradnictví Kruh mají v katalogu "Královská obří mučenka - p. alata" a já jsem si myslela, že p. alata je česky m. křídlatá, zatímco m. obří je právě p. quadrangularis. Přes tuto nejasnost jsem si mučenku z Kruhu objednala, nedávno přišla, v dobrém stavu, leč podivně označená - pokud se pamatuju, jenom "passiflora" :? Docela by mě zajímalo, co to vlastně mám :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2006 07:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 23 Led 2006 13:08
Příspěvky: 101
Bydliště: Praha
Klíč k určení P.alata a P. quadrangularis je na adrese:

http://www.passionflow.co.uk/tenpassiflora1.htm

Ale není to snadné.

Podle prac. Zeměďelské univ v Praze Suchdol je dobrou indikací hlubší nervatura listů u P. Quadr. než u P.Alata.

Snad to pomůže.
Přeji úspěch J.Č.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2006 11:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Máš pravdu.P.alata-mučenka křídlatá...P.quadrangularis-mučenka obrovská.
Ale dle mě je lze určit podle květu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2006 19:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Úno 2006 22:48
Příspěvky: 10
Bydliště: Praha
To je možný (i když ani podle fotek mi neni rozdíl v květech úplně jasnej), ale ta moje je vysoká jen asi 15 cm a rozhodně zatím nekvete :wink: Jinak podle těch webovwj stránek je to asi p. alata - má jen 4 ty "bobky" s kapičkama na každým řapíku. Tak díky za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Čer 2006 09:43 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
Ahoj všichni, mám také jednu takovou passifloru a cca do 1,5metru výšky má na řapíku vždy přesně 4 žlázy, ale dalších cca 40cm až k vrcholu jsou na řapících již po šesti. Obecně je jasné že spousta znaků je vázána na stáří rostliny a její kondici a je třeba počkat si s hodnocením na dobu až rostlina "dospěje". mějte se a ať vám kvetou o 106 :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Čer 2006 12:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Dub 2006 13:52
Příspěvky: 13
Bydliště: Posázaví
To Agáta : měl jsem před lety z Kruhu taky "mučenku obří" - podle mých zkušeností bych se přikláněl spíše k P. quadrangularis - květy byly maličko do růžova ( alata by měla být snad plně červená), měl jsem na ní i plody, a ty byly spíše podlouhle válcovité, jako má quadrangularis - alata má plody trochu baculatější, méně dlouhé, ale stoprocentně taky nevím, může to vše být ovlivněno prostředím atd.atd..., barva květu množstvím světla apod.zdar Vašim rostlinám, pepíno

_________________
pepíno


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mučenky velkoplodé
OdeslatNapsal: 07 Čer 2006 08:35 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Trochu touto debatou zamíchám, existuje více mučenek se stejným typem květů - průměr přes 10 cm, různě růžově až karmínově vybarvené okvětní lístky a fialovo bíle pruhované dlouhé, někdy na konci kroucené brvy. Kříženec P. quadrangularis a P. alaty se jmenuje P. x decaisneana a to je zřejmě ta z Kruhu. P. alata, alespoň pokud se dá věřit několika atlasům má květy sytě karmínově růžové a brvy jí odstávají, kdežto u ostatních dvou brvy leží na lístcích. P, quadrangularis jsem v žádném atlasu nenašla s nějak výraznou barvou okvětních lístků, je spíše světle růžová, brvy poměrně nevzhledné, různě zašmodrchané. Nemám funkční skener, zkusím sem fotku dostat jinak.
Abych ještě doplnila ty podobné druhy -P. triloba, má také podlouhlé celokrajné listy, průměr květu 7-9 cm, barva karmínová s efektem plíšňování /jako byly ty džíny kdysi/, P. trialata - vršky okvětních lístků až do bílo zelené barvy, konce brv bílé, průměr květu 13-15 cm, P. seemanii - fialové okvětní lístky, 8-10 cm v průměru, P. phoenicea - 11-13 cm velké květy, k nerozeznání od alaty, možná světlejší okvětní lístky a poslední P. capparidifolia- 8-10 cm v průměru, spíše špičaté okvětné lístky a rovné brvy. Tento výčet uvádím proto, že se dá jednoduše tento název zadat do vyhledavače a hned se můžete kochat fotkami ze sbírek ve světě. Zkusím i pohledat nějaké moje oblíbené stránky a hodím je sem.
Ještě jedna věc, mučenky se řadí do podrodů a člení se ještě dál, u P. alaty je to Passiflora, Laurifolia, Quadrangulares, u P. quadrangularis je to stejné, ale třeba P. triloba je ve třetí skupině v sekci Tiliifolia, a P. capparidifolia je Passiflora, Laurifolia, Laurifoliae, to už je dělení podle dalších znaků, pokud přeložíme "Laurifolia" je to vavřínolistý, "Tiliifolia" je lipolistý, "Quadrangulares" bude zřejmě čtyřhranný průžez stonkem.
Snad jsem to s informacemi příliš nepřehnala... Dáša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: alata vrs. qudrangularis
OdeslatNapsal: 04 Srp 2006 22:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Pro 2005 17:46
Příspěvky: 20
Bydliště: Žatec
Koupil jsem v lednu semínka Pas. alata a pas. quadrangularis - posílám foto z konce července 2006. Mě připadá, že jsou velice snadno rozpoznatelné. Třeba ale pěstuji něco úplně jiného
Lumír
Pass. alata 1
Obrázek
Pass. alata 2
Obrázek
Pass. quadrangularis 1
Obrázek
Pass. quadrangularis 2
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Naopak?
OdeslatNapsal: 04 Srp 2006 23:14 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Možná opravdu pěstujete ty dvě co jste napsal, ale připadá mi to opačně. Ty první fotky vypadají spíš na P. quadrangularis a ty druhé na P. alata.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Srp 2006 11:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Lumíre, ty prvné dvě, nazvané pass. alata - vypadají spíš jako p. edulis. Já mám doma již dobrých 18 let p. quadrangularis a její listy jsou velké a srdčité - jako u Vás na p. alata. Lodyha je silná a na průřezu "X", při pokusu o větší ohýbání se velmi snadno láme. Podle literatury jsou obě habitem takřka identické a liší se od sebe hlavně počtem žlázek na řapíku a pak samozřejmě plody. I květy jsou podobné :idea: Mně nikdy nekvetla - 2x sice nasadila poupata, ale ta po pár dnech zežloutla a opadla :cry: . Pěstuji ji ale jen v pokoji s letněním, tak se nemohu moc divit :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jjj edulis
OdeslatNapsal: 05 Srp 2006 16:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Priklanim se k nazoru vyse, prvni dve jsou temer jiste Edulisky.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Srp 2006 14:27 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Na prvých 2 fotkách 100% edulis alebo jej hybrid. Na dalšich dvoch
alata alebo quadrangularis alebo ich hybridy. P. alata má na stonkách listov 2 až 4 žlazy, p. quadrangularis ma na stonkách dospelých listov 3x2 tzn. 6 žliaz. Inak rozdiel je samozrejme v tvare a velkosti plodu.
Alata -plod velkosťou a tvarom a farbou ako citrón
Quadrangularis - plod tvaru a veľkosti menšej dyne , žltozelený s náznakom 4 hrán.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Říj 2006 13:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
..tak dnes se otevřela světu tahle kráska .... já jí říkám "kvadrankulárisko". Kvete mi poprvé a přimělo jí k tomu letnění, vlastně ne letnění, ale podzimnění. Nechal jsem jí venku hodně hodně dlouho a i když byli teploty i okolo 2-3 stupňů nedoznala žádné újmy a když jsem objevil zárodky květů tak jsem urychleně stěhoval do tepla kanceláře. No a tady je výsledek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: paráda
OdeslatNapsal: 30 Říj 2006 14:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Tak to Vám opravdu gratuluji, kvete nádherně. Spíš bych se ale přikláněla k tomu, že je to kříženec alaty a quadrangularie který se tu potuluje pod různými názvy, ale odborně je to P. x decaisneana. Mě před třemi lety vykvetla poté, co jsem ji na jaře umístila navolno do skleníku. Kvetla 16. října 2003 a dva - tři dny nato už hlásili mrazy, takže o nějakém postupném vyndávání z volné půdy nebylo řeči. Na výhonech byla spousta poupat, ale už nevykvetly ani při řízkování výhonů ve vodě... Tak přidám tu nejvydařenější fotku...Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Lis 2006 11:37 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Čer 2006 07:25
Příspěvky: 103
Bydliště: Chotěboř
díky za pomoc při určení, otevřeli se další květy tak si neodpustím ještě dvě fotky

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz