CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 08:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fíkovník
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:05 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Velmi by mě zajímalo, jaké má kdo praktické zkušenosti s pěstováním fíkovníků. Zabývám se jimi cca 10 let, rostou, plodí ale nedozrávají. Několik nedozrálých plodů ponechávám přezimovat, ty se však na jaro už skoro nevyvýjí - právě dnes vyjímečně jeden dozrál. Nejlépe zrají plody, které se objeví ještě před jarním olistěním, těch je však velmi málo a pokud provedu řez, prakticky nejsou vůbec. Od začátku června nasadí rostliny obrovské množství plodů, které však do října už neuzrají. Rotliny jsou umístěny na plném slunci u jižní zdi v nádobách, některé košících zapuštěny do země - dá se říct ideální podmínky, zvlášť v letošním téplém roce. Asi by byla vhodná orientace na rané odrůdy, ovšem prodejci ví o rostlinách, jen že jde o fíkováník. Budu vděčný za každou radu - zde nebo mailem. Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Od Jarka
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:07 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Dělej průběžný řez na pět listů (od jara, jakmile nový výhon dosáhne 5 listů) podporuje to větvení a v podstatě za každým listem nasazení fíku. Když se řeže včas, nasadí brzo plody a ty dozrají už od konce léta. Vloni mi dozrávaly od sprna až do konce října velké sladké fíky ve velkém množství. Pomůže také umístění od února do studeného skleníku, venkovního bazénu (pod přístřeškem), studené zimní zahrady (nebo jakékoliv jiné místo s teplotami mezi 0 až 10 stupňů a co nejvíc slunce). Rostliny zahájí vegetaci podstatně dříve, než při čekání na teplé období bez mrazů a teprve potom letnění. Přezimující násada nepřežije skoro nikdy, zřejmě je na vině světelný nedostatek přes zimu, rostlina na ten šok reaguje postupným shozením všech plodů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fík
OdeslatNapsal: 14 Bře 2003 12:41 
Já mám s pěstováním fíku dobrý zkušenosti když jsem ho měl ve skleníku tak jsem sklízel dvě úrody a když jsem přistavoval tak musel skleník pryč a tak jsem fík přesadil pod širé nebe a už mi dozrává jen jedna úroda a ta další zmrzne...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Fíkovník
OdeslatNapsal: 14 Bře 2003 13:54 
Opakovaně mi na fíkovnících (původem z více zdrojů) pěstovaných v nádobě dozrávají pouze nejedlé samčí kaprifíky. Podotýkám, že původní rostliny z nichž jsem získal řízky a rostliny plodí zcela normálně v našich podmínkách.čím to je, a jak je přinutit k vytvoření jedlých plodů?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: ficus
OdeslatNapsal: 20 Led 2004 13:11 
Uz nekolikrat se mne stalo,ze u venku pestovaneho fikovniku to po zime vypadalo,ze vporadku prezimoval,pupeny byly zive,ale na jare rostlina nevyrasila a dokonce cela zmrzla, takze musela znova obrazet.Muze to zpusobovat predcasny nastup do vegetace spolu s působením pozdních mrazu?A jak tomu pripadne zabranit?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: fíkovník
OdeslatNapsal: 20 Led 2004 14:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
je to tím, že mám asi lepší podnební podmínky než většina ostatních pěstitelů, mě fíky dozrávají už od července, vlastně nepřetržitě až do zámrazu, dříve jsem rostliny na zimu přikrýval a všemožně chránil, ale zjistil že jim v mích podmínkách víc vyhovuje zimování bez ochrany, jen s přihrnutím kořenů, přes zimu nevyzrálé výhony zmrznou, najaře zakrátím do zdravého dřeva, rostlina se tím omladí, prosvětlí a jak už někdo psal nádherně se větví, fík za každým listem, v září ty nejmenší vyštípnu, abych podpořil dozrávání větších a vyzrávání dřeva


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fíkovník
OdeslatNapsal: 28 Črc 2005 00:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 27 Črc 2005 22:18
Příspěvky: 2
Bydliště: Odry
Zdravím všechny a chtěla bych se zeptat, má-li někdo zkušenosti s pěstováním fíkovníku v drsnějších podmínkách severní moravy. Zahrada i balkon jsou orientovány na sever. Jsem v tomhle směru začátečnice, fíkovník pěstuji druhým rokem v nádobě na balkoně. V prvním roce na podzim nasadil plody, které však během zimování v pokoji (také na sever)opadaly asi právě nedostatkem světla. Je vůbec šance něco vypěstovat? Díky za odpovědi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Črc 2005 07:35 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Orientace na sever je pro teplo a světlomilné rostliny nevhodná. Rostliny tam sice porostou, ale nebude to ono.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fíkovník
OdeslatNapsal: 28 Črc 2005 17:43 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
v Odrách by fíkovník při troše štěstí a vhodné odrůdě mohl růst a plodit venku celkem bez problému. Bydlím kousek od Oder cca 500m.n.m a pěstuji fíkovník venku nadzemní část omrzá, ale vždy obrazí a do podzimu naroste cca 1m. S vhodným zimováním či přirychlením ve foliáku či skleníku je mopžné sklízet 2 urody ročně první na přelomu června a července druhou od konce srpna do mrazu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fíkovník v Tróji
OdeslatNapsal: 30 Říj 2005 18:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
28.10.05 jsem v Botanické zahradě v Praze-Tróji objevil na vinici Sv.Kláry u vinotéky :lol: pěkný fíkovník. Na rozdíl od mého již bezlistého :( (spadly po prvním mrazíku začátkem října :x ) byl tento ještě olistěný a s pěknými plody. :o :


ObrázekObrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Led 2006 15:36 
Nemohl by někdo poslat pár řízků fialovo-plodých fíkovníků? Já mám jen ty žlutoplodé a ty nejsou tak dobré jako ty fialové (rostou třeba v zahradách pod pražským hradem, ale nebudu tam chodit s nůžkama pro větvičky :lol: , ke všemu to tam otvíraji až někdy v dubnu :? )


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Led 2006 19:46 
VIP napsal:
Nemohl by někdo poslat pár řízků fialovo-plodých fíkovníků? Já mám jen ty žlutoplodé a ty nejsou tak dobré jako ty fialové (rostou třeba v zahradách pod pražským hradem, ale nebudu tam chodit s nůžkama pro větvičky :lol: , ke všemu to tam otvíraji až někdy v dubnu :? )


Pestujem figovník na Západnom Slovensku vo vo¾nej pôde. Je chránený od SZ (prevládajúce zimné vetry) stenou domu. Rodí dvakrát ročne. Letná úroda je počtom menšia, plody sú ale obrovské - 8-10 cm. Na jeseò sú plody menšie, je ich viac a všetky nedozrú. Nad nimi sa ešte pred zimou vyvinú kvetné puky ktoré prezimujú a koncom júla (VII. mesiac) dozrievajú. Ak sa výhony na jar skrátia, odstránia sa tieto puky a násada plodov sa oddiali.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: to VIP
OdeslatNapsal: 26 Led 2006 21:54 
Jestli chceš řízky fíkovníků,tak mohu poskytnout a bydlím pouze 10 km od Prahy.Mám několik druhů,vybereš si :wink:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Led 2006 22:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Mám fíkovníky už 15 let a plodí mi jen ty ve volné půdě. :? V květináčích vždy bohatě nasadí plody 2x do roka, ale nic neudrží až ke zralosti :evil:
Je pravda, že mám největší květináč pr. 30cm a uvádí se jako minimum pr. 36cm :idea:
Oba fíkovníky venku už nijak nechráním, loni byl jeden svázaný a obalený, druhý (palmeta na jižní stěně domu) jen lehce přehozený netkanou textilií a v srpnu jsem začala sklízet první plody. Ovšem loňskou zimu bylo jen pár hodin v noci nejvíce -18°C a odmrzly jen konce z letní a podzimní růstové periody. :wink:
Letos jsem jen ke kořenům přiházela sníh, tak uvidím, co s nimi udělá bez další ochrany těch nočních -24°C :shock: a opakovaný mráz pod -20°. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Led 2006 22:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Aktuální foto palmety na stěně domu:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 88 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz