CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Dub 2024 06:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Pro 2005 21:51 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Jasne uz jednou jsem rekl ze udelame sraz se specializaci na roubovani.Ale toto je proste moje metoda a pouizl jsem ji protoze jsem mel malo materilau.Pral bych Vam vsem videt jak probihalo ted zimni roubovani.
Vyzkousel jsem asi 6 druhu roubovani.Jedine ceho jsem se drzel je nejak to tam dostat a uchytit. Vzdyt kazda metoda nejak vznikla :lol:

A vubec zi z toho nic nedelam ze se to nekomu nelibi .Proste jsem si to vyzkousel a je to :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 12:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pánové, v Brně na Kociánce každý rok jedno odpoledne v březnu a jedno v dubnu probíhá veřejné roubování, které provádí p. L. Sitař z našeho brněnského klubu. O něm se dá říci, že je skoro "profík".
Také náš klub chystá 27.3.2006 obdorný seminář roubování citrusů s roubováním donesených podnoží. Kde a hodina se upřesní na únorové schůzi klubu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 18:18 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 14 Lis 2005 18:07
Příspěvky: 14
Bydliště: Úpice
I já bych se rád zůčastnil jarního semináře na téma roubování u Zdeňka.
Kde to je(obec)?? Abych byl v obraze, jaké metody roubování a očkování používá profík. Já roubuji do boku a očkuji do T řezu. Rubování mi vysvětlil a názorně ukázal p. Broža a p. Matějka před dvěma roky po setkání v Brně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: roubování
OdeslatNapsal: 13 Pro 2005 18:34 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
nejlepší by bylo domluvit si sraz v Brně a pak se přesunout k Petrovi do volných prostor foliovníku. Já žádné volné prostory nemám, ve sklenících je místo tak pro 2 lidi a další se tam již nevlezou. Vše je plne zimujících rostlin. Pro většinu citrusářů je to trochu z ruky Severní morava cca 25km jižně od Opavy a 6km od Vítkova z Brna cca 150Km. Rostoucí podnože a rouby dovezu kdekoli. V Brně je v unoru pomalu jaro a u nás je přes půl metru sněhu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Pro 2005 10:41 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Chudák Petr :lol: ,
ale kdyby nás nebylo moc, tak by to snad i přežil. Ale to je jen na něm.
Zdeňku, měl by sis pořídit nějaký párty stan :lol: :lol: , těch 150 kiláků bychom nějak určitě zvládli.
Kdyby to vyšlo v únoru, tak bychom potom v případě neujmutí roubů (ale i v případě dobrých výsledků) mohli zajít i na Kociánku, jak psala Iva. Každý profík může mít nějaký jiný grif, který se můžeme přiučit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: roubování
OdeslatNapsal: 15 Pro 2005 20:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zdeněk napsal:
nejlepší by bylo domluvit si sraz v Brně a pak se přesunout k Petrovi do volných prostor foliovníku.

Zda jsou "volné prostory ve foliovníku" musím vědět především já :P :!:
Navíc si nemyslím, že únorové mrazy na Vysočině (foliovník není vytápěný) by roubům i roubovancům přispěly k duhu :P .
Protože zima je období, kdy mám v práci volněji :lol: , tak téměř výhradně v této době i přes nepřízeň počasí doma buduji :evil: . Na foliáku po pěti letech dosluhuje folie a já budu řešit, zda koupit novou nebo po sečtení korunek uvažovat o dražším řešení. Pokud se mně podaří polystyrenem zabránit promrznutí půdy ve foliovníku, tak si budu hrát na horníka a zahlubovat. :shock:
Admin navrhoval další sraz u mně v době, kdy citrusy pokvetou a to je v dubnu a v tom není problém :lol: :D .

Moje zimní budovatelské úsilí :

Obrázek
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 09:54 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Iva Hažmuková napsal:
Ke kvetení na 4. řádu: jedná se o údaj o možnosti 1. kvetení na semenáči, nikoliv na řízkovanci či roubu. U roubů a řízků sice dochází k určité "degradaci" čísla řádu oproti matečné rostlině, ale přece se musí započíst předchozí vývoj z matečné rostliny - obvykle dva i tři řády. :wink:
Mně dokonce zakvetl a zaplodil květní výhon přímo z kmínku podnože těsně pod roubem z koupeného kumkvatu :!: :D


Je možné, vzít ze semenáčku 2., nebo 3.řád větve, pokusit se ho nařízkovat a čekat, jestli zaplodí?..když už má ty 2 řády zasebou z minulé rostliny?? :?: :idea:

Můj strejda z bulharska mi vysvětloval, jak zařídit, aby semenáček kvetl, ale je to nadlouho..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 11:03 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Klokočí, já jsem sice nezkoušela řízkovat, ale naroubovala jsem roub z větve 2. řádu semenáče Deliciosy jako pokus na dvouletou podnož trifoliáty. Byla jsem zvědavá, co nakonec zaplodí dříve - zda semenáč z r. 1997 nebo roubovanec. :roll:
Semenáč mi žel už před 5 lety při vichřici spadl z terasy a rozlámal se tak, že z něj už nic nebylo, tak čekám na roubovance z května 2000. Je to nádherná rostlina, našla jsem již loni ojedinělé větvičky 4. řádu, loni i letos zimuje bez poškození ve skleníku, tak čekám, zda letos zakvete :idea: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 11:09 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Iva Hažmuková napsal:
Klokočí, já jsem sice nezkoušela řízkovat, ale naroubovala jsem roub z větve 2. řádu semenáče Deliciosy jako pokus na dvouletou podnož trifoliáty. Byla jsem zvědavá, co nakonec zaplodí dříve - zda semenáč z r. 1997 nebo roubovanec. :roll:
Semenáč mi žel už před 5 lety při vichřici spadl z terasy a rozlámal se tak, že z něj už nic nebylo, tak čekám na roubovance z května 2000. Je to nádherná rostlina, našla jsem již loni ojedinělé větvičky 4. řádu, loni i letos zimuje bez poškození ve skleníku, tak čekám, zda letos zakvete :idea: :wink:


Tak to držím pěsti, ať se dějou nějaky ty převraty.. :!: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 14:22 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
To Iva: moc bych Vám přál, aby brzo zaplodil, ale obávám se, že naroubováním větvičky semenáče na podnož se doba zakvetení moc nezmění, řekl bych, že na to může mít vliv spíš výběr podnože, ale rostlina má většinu vlastností po roubu – tedy semenáčku. Otázka je, jestli by nepomohl zcela opačný způsob, než se používá: větvičku semenáče naroubovat na větev plodící rostliny, řekl bych, že to by mohlo roub přimět ke kvetení. Každopádně to procvičuje techniku roubování. :wink:

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 20:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já jsem při tom pokusu vycházela z úvahy (i když možná nesprávné :?: ), že by právě typ podnože mohl roub ovlivnit i co do doby kvetení. U satsum se totiž k době dozrávání uvádí, že nejkratší dobu od květu po dozrání mají na trifoliátě, nejdelší na citranžích popř. vlastních kořenech. Proto u mne ta trifoliáta jako podnož, i když nemám roub ze semenáče satsumy, ale deliciosy.Jak říkám: je to prostě jen pokus zvídavého (či zvědavého) citrusáře :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: semáče
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 20:59 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Někde jsem slyšel, ale za boha si nevzpomenu kde, když se naroubuje roub s květními pupeny do koruny semenáče tak ty hormony z roubu zapůsobí na semenáč tím stylem že vykvete nejhuře v dalším roce v ideálním případě ješte v roce roubování. :lol: někdo to takhle zkoušel na citroníku a pomeranči s úspěchem. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 01 Bře 2006 06:19 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Přesně tak. Právě o tom byla moje úvaha, jestli by to fungovalo i naopak, tzn. jestli by látky z plodící rostliny neovlivnily také neplodící roub. Je to všechno jen teoretizování, nejlepší je to vyzkoušet.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Bře 2006 06:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Iva Hažmuková napsal:
našla jsem již loni ojedinělé větvičky 4. řádu, loni i letos zimuje bez poškození ve skleníku, tak čekám, zda letos zakvete :idea: :wink:


Já sem taky našel už větvičky 4.řádu a dokonce se mi zdá, že 1 je aj 5. řádu..ale nevím, možná to počítám špatně...kéž by zakvetl... :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kvetení semenáčků
OdeslatNapsal: 02 Bře 2006 20:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kvetení semenáčů už jsme řešili na jiném místě http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... emen%E1%E8
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... emen%E1%E8
a jinde, ale budiž. Přidám pár názorů :

Když se semenáč naroubuje na jakoukokoliv starší podnož, tak to urychlí kvetení, protože nový výhonek z roubu si "myslí", že je výhonkem staršího stromu, což se naroubováním vlastně stalo skutečností.
Nová část se posune do vyšších řádů větví, což také urychluje kvetení (viz Iva).
Dusík jde do nahoru rostoucích větví a oddaluje kvetení, z dusíku jsou listy ne květy.
Používat hnojiva s menším množstvím dusíku, ale více fosforu a drasla.
Již zde zmíněné kroužkování u zdravých rostlin pomáhá, protože škrob vzniklý fotosyntézou se zadrží a nejde do kmenu a kořenů pro další růst.
Bujný růst, který oddaluje kvetení se dá omezit nejen typem hnojiva, ale i menším květináčem. Květy se mohou objevit mnohem dříve na problematicky rostoucí rostlině, než na bujně rostoucí.
Kvetení citrusů se se stimuluje ochlazením před jarem, proto i snahy donutit kvést semenáč by měly s tímto počítat.
Příteli Vladovi na Havaji se objevuje kvetení u kumkvatu Hong Kong (F.hindsii) a cedrátů bez jakýchkoliv zásahů za 2,5 až 3,5 roku, z toho plyne i značná rozdílnost v odrůdách, které umí brzy zakvést.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 82 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz