CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 26 Dub 2024 09:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Planost části rostliny.
OdeslatNapsal: 26 Úno 2006 11:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Jsem zde prvně a nerad by jsem se nějak ztrapnil. Kdysi jsme se ženou z povyražení zasadily několik pomerančových peciček a světe zboř se, tři z nich vyklíčily, Z jedné rostliny je poměrně veliký stromek ale jar je normální u rostlin pěstovaných ze semen, planý. Ale k věci, v baumaxu jsem koupil citrus roubovaný je to limetka která už jednou měla čtyři plody nyní má dva květy na dvou větvičkách a z kmínku vyrůstá výhonek který se má čile k světu ale nevím zda není planý. Otázka: "Dá se nějak poznat zda je tato část rostliny planá nebo ne čekáním na květ nebo i jiným způsobem. Rád by jsem výše uvedené zdokumentoval obrazově ale budu muset napřed zjistit jakým způsobem se dají vkládat fota. Za případnou odpověď děkuje karlik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Úno 2006 12:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
ked je vyhonok pod roubem tak je plany


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Úno 2006 13:16 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Přesněji řečeno,nemusí být ten výhon ani planý,ale pokud větvičku(je-li pod roubem) necháš růst a utvořit plod,nebude to limetka,pouze zjistíš co máš za podnož.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Planost části rostliny.
OdeslatNapsal: 26 Úno 2006 14:30 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
karlik napsal:
Rád by jsem výše uvedené zdokumentoval obrazově ale budu muset napřed zjistit jakým způsobem se dají vkládat fota. Za případnou odpověď děkuje karlik.

Klidek Karliku tu se nikdo nikomu nesmeje. Co se tyka fotek navod najdes tady http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=522


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Úno 2006 19:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
mas pravdu Lemon videl som v Baumaxe kvet pod roubem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2006 06:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
=>kralik

Každopádně, nenechej ratši větvičku pod roubem vykvést a pokus se ju říznout a řízkováním rozmnožit..neboť když ti vyrůstá výhonek z podnože, zpravidla rostlinka hodně trpí..sou jí upírány živyny, a výhonek na podnoži roste zpravidla rychleji, než celá rostlinka.. :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Úno 2006 08:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
To, že je to pod roubem, lze poznat (když to nepoznáš přímo na kmínku) taky tak, že na výhonku jsou jiné listy (především jiný tvar, velikost může být ovlivněna množstvím světla) než má vlastní koruna.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 06:49 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
No hlavně si myslím, že místo srůstu podnože a roubu je většinou poznat po celý život rostliny, zvlášť při roubování do rozštěpu. Někde tady koloval odkaz na staré rostliny v sadech a tam to bylo zjevné. Pozor, pokud výhonek vyrůstá přímo ze srůstu, mohl by vzniknout zajímavý hybrid.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 06:56 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Jo a ještě jednu drobnost: výsevem semen z plodů z obchodu nelze získat planou rostlinu, vyroste znovu ušlechtilá, jen s tou plodností je problém, proto roubování. Já se ovšem přimlouvám za to, aby každý z nás měl někde v koutě nechaný semenáček, který (dá-li citrusářský bůh) jednou zaplodí. Já mám venku v tranšejovém pařeništi jeden C. sinensis a světe div se, letošní tuhou zimu přežil bez nejmenšího poškození! Velká vrstva sněhu izoluje opravdu dobře.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 12:23 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 09 Led 2004 08:09
Příspěvky: 343
kidman napsal:
Jo a ještě jednu drobnost: výsevem semen z plodů z obchodu nelze získat planou rostlinu, vyroste znovu ušlechtilá...


Tady bych si dovolil oponovat, není to úplně přesné. Záleží na tom, zda se jedná o nucelární semenáč nebo ne. Nucelární semenáč má vlastnosti původní odrůdy. Naproti tomu běžné semenáče se mohou od původní odrůdy v různém stupni odlišovat, závisí hodně na původu pylu. Nicméně předpokládám-li sprášení v rámci stejného květu či stromu, je vysoce pravděpodobné, že semenáč bude mít plody téměř stejných vlastností, jako byl původní odrůda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 12:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Dr. Mrek Svítek napsal:
kidman napsal:
Jo a ještě jednu drobnost: výsevem semen z plodů z obchodu nelze získat planou rostlinu, vyroste znovu ušlechtilá...


Tady bych si dovolil oponovat, není to úplně přesné. Záleží na tom, zda se jedná o nucelární semenáč nebo ne. Nucelární semenáč má vlastnosti původní odrůdy. Naproti tomu běžné semenáče se mohou od původní odrůdy v různém stupni odlišovat, závisí hodně na původu pylu. Nicméně předpokládám-li sprášení v rámci stejného květu či stromu, je vysoce pravděpodobné, že semenáč bude mít plody téměř stejných vlastností, jako byl původní odrůda.


To je fajn, ale je třeba donutit semenáč, aby plodil.. :) :arrow:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 14:06 
Offline
Citrusář
Citrusář

Registrován: 12 Dub 2005 07:24
Příspěvky: 524438
Bydliště: Brno
Dr. Svítek: ano, já jsem to myslel tak, že i když nemá semenáč vlastnosti matečné rostliny, neznamená to, že je planý.

_________________
kidman


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Úno 2006 23:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
kidman napsal:
Já se ovšem přimlouvám za to, aby každý z nás měl někde v koutě nechaný semenáček, který (dá-li citrusářský bůh) jednou zaplodí.

Před mnoha lety redaktor tehd.Citrusáře p.Šamla vyzýval 10000 odběratelů jeho časopisu, aby se každý pokusil dovést semenáček k plodnosti a tím by vzniklo mnoho nových československých odrůd. On zdůrazňoval, že odrůda, která vznikne ze semene z u nás vypěstovaného plodu, bude částečně přivyklá na naše prostředí s nedostatkem světla od podzimu do jara :idea: .
Nechal jsem si jich také několik, ale většina časem odešla - to co nemám na trifoliátě či jejím hybridu, tak u mě nevydrží :cry: , uhnijí kořeny. Nejvíce mně to mrzí u rangpuru a jiných forem C.limonia, jejichž semenáče mají brzy plodit. Stejně tak F.hindsii-Hong Kong kumquat.
Ale něco jsem narouboval a čekám a čekám. Vlastně u mně ze semenenáčů dosud vykvetl mimo trifoliáty a sem.grepu pouze Urbanův hybrid SP.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Bře 2006 15:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
To je velice zajímavá výzva,do které jdu.Už jsem ze semnáčů vybral rostliny a dal je stranou od semenáčů k roubování.I když to bude asi na tuze dlouho,tak u mně už roste citrus limon Interdonato,Eureka,citrus limon meyer(z vlastní úrody),dále fortunela margarita(ta doufám dokáže zaplodit dříve než za...let),také jsem sehnal semena Rangpuru a poslední citrus sinensis valencia Red seal.U této poslední odrůdy mě překvapilo,že jsem ji ani nenašel v knize odrůd citrusů,když předpokládám,že to bude masová odrůda,protože v jednom hypermarketu měli těchto plodů metráky.
Časem asi něco odejde,ale snad něco zůstane.Kdo se přidá ? :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Bře 2006 16:34 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Už na tom pracuji 22let,zustává poslední mandarinka.Vše ostatní odešlo.Přírodní výběr.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz