![]() |
VYHLEDÁVÁNÍ
HLAVNÍ MENU
CITRUSÁŘSKÉ ORGANIZACE
PARTNER LINKY
REKLAMA
|
![]()
Vydáno dne 24. 08. 2003 (23631 přečtení) |
![]() |
jenž vznikl na základě vzhledu květů. Ty byly chápány jako symbol utrpení Páně (passio-utrpení, flos-květ). |
Deset květních lístků představuje deset apoštolů. Věnec špičatých výrůstků na bázi koruny značí trnovou korunu, pět tyčinek pět ran a tři blizny tři hřebíky. Z důvodu krátké trvanlivosti květů se doporučuje umělé opylování. Slupka plodu je tuhá, kožovitá a vnitřek vyplňuje rosolovitá (u většiny druhů velmi chutná) hmota.
Mučenky jsou považovány za nenáročné, ale protože existuje několik set druhů, často se liší vzrůstem, velikostí a barvou květů i plodů, tvarem listů a samozřejmě i nároky na pěstování. Proto se vyplácí hledat informace o konkrétním druhu u obchodníka nebo zkušeného pěstitele. Největší rozdíly bývají v teplotách pro zimování.
Mučence se celoročně nejlépe daří na hodně světlém místě a přestože snáší i přímé slunce, je vhodné rostlinu po dobu nejintensivnějšího záření zastínit. Během vegetace jí vyhovují běžné teploty. Pokud má dostatečně vlhký substrát, bez poškození vydrží vedra kolem 40 °C. K zalévání a rosení, které prospívá, by se měla používat dešťová nebo alespoň odstátá voda. Od jara se zalévá tak, aby zemina nevyschla, ale v misce pod květináčem nesmí voda dlouho stát. Přihnojení stačí zhruba jednou za 3 týdny kombinovaným hnojivem, protože přemíra hnojení podporuje růst výhonů, ale rostlina pak méně kvete. Optimální teplota v zimě se pohybuje (podle druhu) nejčastěji v rozmezí 7-20 °C. Zálivku v tomto období omezte, nikdy však substrát nenechte přeschnout a nehnojte. Nikdy není na škodu podpořit krátké zimní dny přisvětlováním zářivkou. Přesazování a řez se provádí zpravidla na jaře. Podle velikosti kořenového balu vyberte květináč zhruba o 4 cm větší. Nejvíce mučenkám vyhovuje směs z kompostu, listovky a hrubého písku. Kvůli kvetení se staré výhony odstraní a mladé zkrátí na 20-40 cm, ovšem některé druhy kvetou až na 10 m dlouhých výhonech.
K množení se převážně používají vrcholové řízky, protože semena klíčí nepravidelně třeba i několik let. Substrát s řízky udržujte vlhký, zakrytý proděravělým igelitovým sáčkem. Kořínky se vytvoří během čtyř týdnů. Takto získaná rostlinka může kvést již druhý rok.
Pro pěstování v bytě se hodí například: P. amethystina, P. aurantia, P. biflora, P. caerulea, P. citrina, P. karwinskii, P. naviculata
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.