CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Dub 2024 02:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 394 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 27  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Srp 2007 16:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
Dakujem za odpoved Martin.

Chcem sa este opýtať na rozmnozovanie.
Je možné že ked urežem mladý vyhonok bananovníku,namocim do stimulatora a dám do zeme že sa mi ujme ?

Totižto stále mi vyrastajú nové a nové a nejdu oddeliť prirodzene od hlavného kmena.Tkže ich musím odrezávať. :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 03 Srp 2007 17:11 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
To se ti urcite nepovede. Bananovnik se mnozi jen semeny, odnozemi anebo deleni bulvy. Tedy viz posledni dve metody -> Odhrabej zem okolo bananovniku tak abys videl (nebo nahmatal) misto odkud odnoz vyrusta a tam ji odrizni. Rezej az pokud ma alespon 5 listu, protoze az potom ma koreny. Snaz se koreny neposkodit, cim vice jich zachovas tim lepe.

S delenim se moc nemazli a radeji zatni nozem do matecni bulvy nez poskodit odnoz. Bananovnik je plevel, jaxem tady uz mnohokrat psal.

(vyse zmineny navod se tyka rodu Musa - tedy klasickych bananovniku. na zahrade mam volne vysazeny i Ensete a ty neodnozuji, alespon jsem nikde odnoz na zadnem takovem nevidel, tam musite bud delit bulvu rezem anebo koupit semena)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 09 Říj 2007 20:23 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Čer 2007 13:15
Příspěvky: 141
Bydliště: Náchodsko
Sousedka, mela do ted venku 180 cm vysoky bananovnik nejspis musa cavendish ve 100 litrovem kvetinaci s odnozi o 60cm a 4 malinkymi odnozi...

Chtela se ho zbavit, tak jsem ji pozadal a dala mi ho, ted ho mam ve svem pokoji a mel jsem co delat abych ve 2 osobach unesl tento kvetinac s bananovnikem, jsem zvedav, jak se mu u me bude darit, ale nejspis jeste poroste a obavam se ze na jare ho nevytahnu s pokoje ven, nejspis bude tak velky, ze ho bud skratim, a nebo picnu do zahrady vedle musa basjoo, jak VIP psal, tak mu prez zimu prezil i cavendish pri stejnem zabalu jako u basjoo.
Ty zbyle odnoze si necham doma

Taky me zajima, jak dostanu na jare z toho obriho kvetinace ty bananovniky.....bude to mazec

Ale zase skoda vyhodit, to mi bylo az moc lito.....tak velkej a skoro uz pokvete a sousedka by ho vyhodila....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 09 Říj 2007 20:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Ahoj lidi,
poradíte mi nekdo jak dat nejklépe naklíčit semena bananovníku Musa veluntina aby byla co nejvetš uspěšnost a jak provest sazení- sunstrát, zakrytí s cílem zvýšení vzdušní vlhkosti a atd ??

Budu rad za každou radu. Děkuji :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 09 Říj 2007 21:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Čer 2007 13:15
Příspěvky: 141
Bydliště: Náchodsko
To Ros:
Taky jsem zakoupil semena a nejprve semeno nechte protyct horkou vodou asi 10s vlozte do teple vody a nechte 39 hodin, pa k vlozte do raseliny 1 cm do pudy, prikrejte sackem, nejlepe sacek upevnit gumickou kolem kvetinace a propichat do nej dirky, vlozte na topeni, zalejte a udrzujte pri teplote 25 az 30 stupnu, klicivost bananovniku je ruzna, nektera semena vyklici uz za 3 tydny, jina za 4 roky, proto spousty pestitelu na ne zapominaji a pak jim bananovnik vyroste v kvetinaci u naky jinny rostliny...

nejcastejsi klicivost do 3 mesicu....jinak zalezi na druhu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 02 Lis 2007 15:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Říj 2007 19:08
Příspěvky: 56
Cau taky mam na zahrade primo v zemi Musu acuminatu a basjoo.Myslim ze budou v pohode pokud neuhnijou.zatim cau martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
OdeslatNapsal: 03 Lis 2007 12:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Slavomir Slezak napsal:
Dakujem za odpoved Martin.

Chcem sa este opýtať na rozmnozovanie.
Je možné že ked urežem mladý vyhonok bananovníku,namocim do stimulatora a dám do zeme že sa mi ujme ?

Totižto stále mi vyrastajú nové a nové a nejdu oddeliť prirodzene od hlavného kmena.Tkže ich musím odrezávať. :?:

Přes to, co se uvádí, to někdy ale může vyjít. Chce to prostě zkusit - nic horšího, než že vyhodíte neujmutou "pseudokmenovou" odnož, se nemůže stát. Proč to píši?
Letos mne uprosila jedna dívčina o odnož mého Australisu. Měl dvě odnože, menší asi s 5 listy, větší a dvojnásobně mohutná měla cca 7 listů. Rostly na hranici zeminy, mírně pod ní. Soudila jsem, že s ohledem na velikost budou mít už slušné kořeny, tak jsem prostě řízla. Menší odnož měla 3 kořínky cca 1cm, ale ta větší byla zcela bez kořenů :shock: . Menší jsem zasadila, větší pořádně omáchala v popelu z větví, řezné rány začernila kouskem uhlí z větve a pak zasadila do zeminy s podílem písku, trochou perlitu a asi 10% popela. Vše jsem dala na jaře na polystyrem (tl. 1cm) na radiátor do mikrotenového sáčku pro zajištění mikroklima. V prvních dnech se listy u obou odnoží trochu šklíbily, ale pak začal vyrážet 1. nový list a k mému překvapení a ovšemže i radosti se ujaly obě odnože. Tu původně bez kořenů jsem si nechala, přes léto byla až doteď ve skleníku, je za tu dobu podruhé přesazená a stačilo narůst nových dobře 10 listů.
Neříkám, že je to pravidlo, možná naopak prostá výjimka či "náhoda", ale... zázraky se (někdy) dějí :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 04 Lis 2007 09:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pozor Ivo, je rozdíl zda necháváš zakořeňovat jen pseudostonek anebo pseudostonek s kousickem hlizy. Bananovnik se totiz muze rozmnozovat i delenim hlizy. Kdyz vykopnes bananovnik a jeho hlizu rozsekas na kousicky, vetsina z nich ti vzejde jako novy bananovnik. To by melo platit pro vsechny rodu Musa, naopak by to nemelo platit u bananovniku rodu Ensete - ale tam se informace rozchazeji.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 04 Lis 2007 10:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Martine, děkuji za poučení. Že se banánovníky množí dělením staré hlízy (či bulvy?) to vím. Ale řezala jsem podél kmene, tak jsem ten výrůstek jako část hlízy prostě neuvažovala. I když docela jistě máte pravdu. Teď ale (tedy přesněji zřejmě až na jaře) budu zkoušet i ty odnože přímo z pseudokmene, protože Australis mi je začal vyhazovat právě tam. Z míst původních nejnižších listů, cca 30 až 60mm nad zeminou. Prostě to ozkouším a uvidím. Když nic, tak aspoň potvrdím, že to ani v mých podmínkách a mým způsobem nešlo :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2008 08:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
Iva Hažmuková napsal:
odnože jsou dvou typů - s krásnými širokými listy (tzv. vodní banánovníky), u kterých je dle literatury trochu problém s přivedením do plodnosti, a úzké mečovité, sazenička vypadá trochu jako kukuřice - a ty by plodit měly. Já si tuhle informaci žel přečetla teprve asi před 5 lety a do té doby jsem si nechávala ty "vodní" odnože, takže to neplození bylo třeba i v tom. Ta poslední rostlina už je ale ta "kukuřičná" :wink:

Aký typ odnože je táto odnož? Prvý list je úzky, druhý už ale širší :?:


Přílohy:
P6120020.JPG
P6120020.JPG [ 139.19 KB | Zobrazeno 611 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 01 Srp 2008 19:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
Dobrý deň..
Mám otazku: Mám banánovník a vkuse povedla neho mu vyrastaju male odnože.
Nakolko chcem aby raz banánovík zaplodil,chcel som tieto odnože odstrániť.
Vsetky ale tieto odnože sú pevne prirastene.Skúsil som jednu odrezať a skoro to ten bananovnik nerozchodil.
Neviem ako mám v takomto prípade postupovať...
poradi mi niekto prosim ...
Vdaka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 02 Srp 2008 11:39 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pockej az je odnoz vetsi, kdyz ma alespon 5 a vice listu, ma i sve koreny, vem pak ostry dlouhy nuz a odrizni svislym rezem odnoz. Opatrnost neni k zahozeni.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 02 Srp 2008 12:22 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Říj 2006 21:08
Příspěvky: 100
Bydliště: Bratislava
Vdaka vyskusam...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 11 Srp 2008 15:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Pro 2006 09:19
Příspěvky: 105
mužu hnojit hnojivem na pokojové rostliny


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banánovník
OdeslatNapsal: 11 Srp 2008 15:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Pro 2006 09:19
Příspěvky: 105
mužu použít hnojivo AB extrakt 3v1 pro pokojové rostliny


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 394 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 27  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz