CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 08:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomôžte mi prosím zachrániť calamondin :(
OdeslatNapsal: 20 Úno 2009 23:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Pro 2008 16:29
Příspěvky: 1
Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Neviem ako zachrániť môj Calamondin. Citrusy mám už asi 3 roky (Meyer, Natsu mikan) a pred vianocami som si kúpil aj Calamondin v kauflande (odteraz kupujem už len od pestovateľov). Zo začiatku mal pomerne dosť plodov, ako všetky ktoré tam mali, pekné oranžové. Po prinesení domov na ňom ostali asi 2 týždne, keď som sa dočitál že by ich bolo treba zredukovať a tak som ich zredukoval pomerne dosť. Lenže Calamondin začal opadať. Prečítal som si fórum a rozhodol sa ho presadiť do správneho substrátu-bol v nejakej rašeline či v čom. A na moje prekvapenie- Calamondin bol štepený do odrezku, ktorý bol zapichnutý v niečom špongiovitom-asi florex, ale korene mal a vyzerali v poriadku. Rastlinu som presadil a odstránil aj posledné plody a premiestnil do práčovne (teplota asi 11-12°C, a pomerne málo svetla. Predtým bol spolu s ostatnými citrusmy ( C. Hernandina, Meyer, Natsumikan + Figa) v chodbe, kde je asi 16-17°C a svietim im 120W žiarivkou asi 16 hodín a ostatným sa darí- teda aspon nevidím žiadne nedostatky a sú v poriadku. Lenže napriek môjmu premiestneniu problém so silným opadávaním neprestal a už má len pár listov ale to by až tak nevadilo, ale teraz mu už aj začali černieť vetličky o vrchu, hlavne tie menšie- viď foto.

Prosím pomôžte. O mesiac na to som kúpil druhý Calamondin ktorý nemal až tak vyvinuté plody a nechal som len 3 a tak isto presadil a rastie pri okne a vôbec neopadá, tak neviem v čom je problém).
Ďakujem za rady. :(


Přílohy:
Poznámka: detail
detail2.jpg
detail2.jpg [ 174.07 KB | Zobrazeno 1099 krát ]
Poznámka: teraz
teraz.jpg
teraz.jpg [ 254.72 KB | Zobrazeno 1006 krát ]
Poznámka: pred
Pred.jpg
Pred.jpg [ 186.27 KB | Zobrazeno 1005 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomôžte mi prosím zachrániť calamondin :(
OdeslatNapsal: 21 Úno 2009 01:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
Na obrázku jsem zaznamenal nějaké chomáčky na listech. tedy podle mého neodborného soudu,který si přeber podle svého uvážení.Na listech je buď vlnatka nebo sviluška.Preferuji prvé,to druhé přijde později.Ta čerň větviček je asi způsobena chorobou kořenů.Určitě nebyl čas na přesazení.Těžko doporučit zaručenopu nápravu.Ke kořenům růžový Hypermangan,na listy o půl slabší nebo Previcur.Moje zásada.Když měním podmínky pěstování(obchod-domov),3 měsíce počkat s přesazením.Kromě zjištěných chorob.Doporučuji:vyndat z květináče,vyprat ve zmíněném Hypermanganu,převařit zeminu do které budu sázet,jsem-li věřící,modlit se.Ostatní budou mít určitě poznatky doplňující.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomôžte mi prosím zachrániť calamondin :(
OdeslatNapsal: 21 Úno 2009 14:55 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Vlasto, já od jisté doby obrázky nezvětšuji, tak "nějaký to svinstvo" vidět ani nemůžu... :roll: Ovšem tohle rozhodně nemohli zapříčinit nějací škůdci.
Problém je jinde...
Radofuny sám píše, že radikálně zredukoval plody... A to je ten problém. Než to udělal, skoro bych se vsadl, že rostlina "plavala" /měla hodně vláhy/, kterou potřebovala pro plody. Radikální redukcí tahle potřeba skončila, navíc k tomu snížení teploty... Reakce rostliny pak musí prostě následovat mohutným shozem listů, který má začátek v problémech v kořenech...
V této fázi bych asi volil opětovné zvýšení teploty / někde kolem 16-18 st./, vytažení rostliny z květňáku a zabalení balu do savých novin nebo podobně, aby se voda rychle dostala pryč. Po pořádněm vyschnutí - asi tak po 10 dnech /to odhaduji - záleží na velkosti balu/, bych ji dal zpět do květníku, pořádně zalil slabým Hypermanganem, jak píšeš, po 10 min. znovu vyndal a zabalil. Po týdnu zasadit zpět a rostlina by měla začít normálně fungovat.. a shoz listů by se měl zastavit :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomôžte mi prosím zachrániť calamondin :(
OdeslatNapsal: 21 Úno 2009 18:59 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
problém je i v použité podnoži a tou řízkovaný Citrus volkameriana. Podnož něco snese, ale žádné zázraky to nejsou. Kontrola kořenu je nezbytně nutná. přesadit do nové země není podmínka - pokud byl již přesazen. Nový substrát by měl obsahovat směs rašeliny, perlitu a říčního písku s trochou zahradní zeminy. :D Aktivace kořenu stimulatorem nejlépe Racine nebo Atonik.
Ostříhat až do zdravého dřeva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomôžte mi prosím zachrániť calamondin :(
OdeslatNapsal: 21 Úno 2009 19:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Je tazke radit, teraz je take blbe obdobie, aj jeden moj kalamondin sa takto podobne sprava, ale listy neopadavaju ale držia suche..... je to zatial lokalne, tak to len sledujem.... U mna ked sa otepli od slnka, tak citrusy zhadzuju stare listy, kvetinače su v tieni, niektore nove listy schnu, ale ked je chladno okolo 5C tak sa zdanlivo nic nedeje.....
Rado, chce to len vydrzat, černejuce vetvičky odrež až do zdraveho dreva a treba vydrzat do jari...
Kam


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 114 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz