CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 08:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 09 Bře 2009 10:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Prosím o vysvětlení, Etrog je odrůda Citrus medica ? Četl jsem, že snad byl v biblických zemích pěstován od nepaměti. To znamená, že by to není kultivar a dá se množit semeny bez nutnosti roubování (to jen pro rychlejší vzrůst) ? Dala by se rostlina nebo pár semínek od někoho získat ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 09 Bře 2009 11:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Etrog je jeden z kultivarů (druhů) cedrátů, tedy botanicky Citrus medica. Těch druhů je uváděno víe než 100, Etrog patří k těm známějším a rozšířenejším. Množení semeny je možné, ale plodnost v takovém případě nastane kdoví kdy, pokud v našich podmínkách vůbec, je proto vhodnjěší monžení pomocí roubů, anebo řízků - cedráty patří k těm, které se dají poměrně dobře rozmnožovat řízky.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 09 Bře 2009 12:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Děkuji za vcelku příznivou zprávu, jen bych se rád zeptal, zdali by se pár řízků k zakořenění dalo někde sehnat ? Je mě jasné, že to není houska na krámě a nechtěl bych to zadarmo. S díky JK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 09 Bře 2009 23:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kastanek napsal:
Prosím o vysvětlení, Etrog je odrůda Citrus medica ? Četl jsem, že snad byl v biblických zemích pěstován od nepaměti. To znamená, že by to není kultivar a dá se množit semeny bez nutnosti roubování (to jen pro rychlejší vzrůst) ? Dala by se rostlina nebo pár semínek od někoho získat ?

S židovským Etrogem (také esrog, ethrog, athrog atd.) je to komplikovanější. Pravdou je, že se nyní již tímto názvem označují konkrétní kultivary, ale jejich pojmenování udělali citrusářské autority víceméně z nevědomosti anebo zjednodušením tradiční interpretace. Etrog teoreticky může být jakýkoliv cedrát (třeba i Budhova ruka), ale jelikož plod Etrogu používají Židé společně s ratolestí palmy, myrty a vrby k oslavě svátku Sukkot (díkuvzdání za sklizeň), musí plod odpovídat citaci z bible. A to, zda je vhodný určí pouze uznávaný rabín a potom se stane určitá odrůda Etrog (teoreticky i ta Budhova ruka ). Toto rozhodnutí ctí třeba i několik následujících generací Židů. Aby rabín určil konkretní kultivar Etrogem, řídí se tedy biblí a některými skutečnostmi, které mohly ovlivnit případný nežádoucí vývoj kultivaru. Žádoucí je totožnost s původním cedrátem používaným Židy před tisíciletími. A protože se dříve domnívali, že roubováním se může odrůda měnit (vyvíjet) nemůže se etrogem stát kultivar roubovaný podnož, obzvláště na jinou podnož než cedrát. Proto se cedrát na použití jako Etrog může množit pouze řízkováním (zachování původních vlastností) anebo někdy i množením semenem – i když to bylo z neznalosti, protože až mnohem později moravský mnich Mendel dokázal, že odrůda se mění daleko víc opylováním jak naroubováním na cizí podnož.
Velmi důležité pro prohlášení kultivaru Etrogem je pro rabíny původ odrůdy. V podstatě stoprocentní Etrog se da najít pouze na několika místech, např. v jižní Itálii, protože tam byli Římany Židé deportováni a původní cedrát si tam vzali sebou. Dále považují za místo, kde se může cedrát s „ušlechtilou krví“ najít je Maroko - židovský cedrát tam rostl po staletí v izolované oblasti bez možnosti být ovlivněný jinými citrusy.
Informace o problematice najdeš zde na foru v topicu Greeting ( cca od této stránky:
viewtopic.php?f=2&t=1645&st=0&sk=t&sd=a&start=135 )
, dále na netu:
http://citrusvariety.ucr.edu/citrus/ethrog.html
a také:
http://www.moreshet.net/oldsite/mishna/ ... habbat.htm
http://www.moreshet.net/oldsite/mishna/ ... friday.htm

apod.

Tyto cedráty nesnáší mráz a proto jsem je nikdy neudržel.Nevím, zda se mně něco žije z podzimního roubování (rouby z Kréty). Ale rostliny byly roubovány, takže nemohou být Etrogem :lol: . Na krétě je používají k potravinářským účelům.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 10 Bře 2009 09:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Dobrý den,
a moc děkuji za obsáhlou odpověď. Asi se toho vzdám, bylo by to pěkné, vlastnit košer Etrog, ale vzhledem k tomu, že nejsem rebe, mohl bych něco nedodržet a o košer bych stejně přišel, nehledě na tepelné požadavky při pěstování. Pověřil jsem kdysi kolegyni, která má příbuzné v Izraeli a od které mám Lokvát, zda by mohla mě opatřit při své cestě semena Etrogu. Asi nebyla vhodná doba svátků Sukot, a řekla mě, že je i tak odněkud dováží. Takže zřejmě v době jejího pobytu nebyly plody k sehnání.
Někdy bych se rád podíval do Vašeho skvělého citrusového království, tehdy mě to jaksi nechtělo vycházet.
Ještě jednou děkuje a zdraví
Jan Kaštánek
Šlapanice u Brna


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 07:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Také mne toto tema zaujalo, tak aspoň přikládám foto z botanické zahrady Neot Kedumim, kde je několik stromů označených jako etrog.


Přílohy:
ETROG.jpg
ETROG.jpg [ 93.93 KB | Zobrazeno 744 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BZ Neot Kedumin
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 08:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Honza54 napsal:
Také mne toto tema zaujalo, tak aspoň přikládám foto z botanické zahrady Neot Kedumim, kde je několik stromů označených jako etrog.
Ano, je to odrůda, která se používá jako Etrog. Listy jako ital.Diamant i tvar plodu - plamen svíčky -to je v pořádku. Takže z našeho citrusářského pohledu je to jasné - tento Etrog je jedna z odrůd C.medica (jak psal Michal F.) a roub byl nejspíš vzat z nějaké rostliny používané jako Etrog.
Z pohledu tradičního by rostlina musela být pravokořená, správného původu, způsobu pěstování (např.nesmí se hnojit mrvou "špinavých" zvířat-prase apod.) atd. Potom by ji jako Etrog mohl uznat i respektovaný rabi, což ve veřejné bot.zahradě určitě nebude pravda.

Honzo, kde je tato BZ ? Díky, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 20:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ujo Google mi prezradil, že by to malo byt v Izraeli:
http://www.neot-kedumim.org.il/public/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 21:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Když trochu odbočím od tématu, plyne z předchozího, že Budhova ruka se dá taky množit řízkováním. Zkoušel to někdo ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 21:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ano, Budhovu ruku se mi podařilo nařízkovat před více než rokem (už přežila 2 zimy) a zatím se jí daří. Tak uvidíme.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 21:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
A dá se říct, jestli je k tomu účelu (možná i obecně) lepší jednoleté dřevo, nebo starší ? A časově asi při počátcích rašení ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 12 Bře 2009 21:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Chce to už vyzrálejší větvičku, ale ne už zcela zdřevnatělou, umístit pod pet láhev a vyčkávat. Někdy to trvá déle, někdy ne, to je různý.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 13 Bře 2009 06:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Děkuji všem za rady a příspěvky a táži se. Měl by prosím někdo kousek větvičky z Budhovy ruky, abych mohl zkusit štěstí ?
Jinak jsem poslal pozdrav a dotaz do té botanické zahrady v Izraeli. Uvidíme, jestli odpoví.
Honza Kšt


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 13 Bře 2009 07:59 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Ještě reaguji na tu BZ, jak už tu bylo uvedeno, to místo se jmenuje Neot Kedumim (Ne'ot Kdumim) a přiléhá ze severní strany k silnici 443 spojující Modein (Modi'in) s Lodem a dálnicí 1 vedoucí okolo Ben Gurionova letiště do Tel Avivu. Je to vlastně dost blízko toho letiště. Kamarád, který tam každoročně pobývá i více měsíců mi poslal ještě i další fotky a plánek, kdyby si tam někdo pro větvičku chtěl doletět :lol: Tak přikládám.
Příloha:
Neot Kedumim.jpg
Neot Kedumim.jpg [ 106.89 KB | Zobrazeno 643 krát ]


Přílohy:
etrog3.jpg
etrog3.jpg [ 59.74 KB | Zobrazeno 677 krát ]
etrog2.jpg
etrog2.jpg [ 97.24 KB | Zobrazeno 667 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jan Kaštánek, Šlapanice u Brna
OdeslatNapsal: 13 Bře 2009 09:10 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Tak to máte dobrý, kamarád by pár větviček mohl uložit do trochy hlíny a igelitu a šup s tím do balíčku :roll:
Jenže aby z toho nebyla místnůstka bez oken :(
Já si od mého pokusu moc neslibuji, kdyby byli maximálně vstřícní a zákony to dovolovaly, pár semínek direkt ze Svaté země v obálce. I toho bych si vážil, ale spíš v to nevěřím.
Zdraví
Honza Kšt


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz