CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 12:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Papája
OdeslatNapsal: 12 Kvě 2003 13:26 
Ahoj sem Jarda a potřeboval bych poradit při pěstování papáji. mám rostlinku velkou asi 10 cm. Poraïte mi jak se o ní mám staratdíky moc :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 13 Kvě 2003 12:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj Jardo!

Dej si především pozor na vodu. Papája v malém stavu je velmi citlivá na přemokření. Měl jsem jich několik, zůstala jen jedna a základní chyba byla asi ve vodě. Moc jsem zaléval a uhnily kořeny. Takže zalévat vydatně, ale až po mírném proschnutí substrátu (ponoření prstu do hloubky cca 1 cm ti ukáže stav substrátu). Jinak malé rostliny požadují přistínění, rády zachází i díky světlu. Z výsevu mi jich vzejde hrozně moc, ale přežije jen pár. Další problém bývá přesazení (přepikýrování) vyseté sazenice, ale to už asi pro Tebe není, zřejmě už máš samostatnou sazenici v květináčku a pikýrovat nemusíš. Jakmile se Ti ale chytne, tak by to už neměl přes léto být problém, já ji letním už dva roky, teď po zmrzlých a ustálení letního počasí půjde potřetí ven a nijak jí to neškodí. Jen mám už letos trochu strach, už má tak 1,8 m výšky a bojím se větru. Větší rostlinka už nemívá problémy se světlem, při přiměřeném zalévání vše jde taky dobře a dost rychle roste. Občas ji hnojím tekutým hnojivem, zatím používám pro citrusy, ale podívám se co by bylo ideální. Škůdce jsem zatím nezaznamenal, ani žádné choroby. Obtíže Tě asi čekají v zimním období, určitě si bude nárokovat nejlepší místo s největším osvícením sluncem, a to bude ten problém s vodou, první rok jsem zimoval asi šest papájí ve velikosti cca 15 cm a zbyla ta jedna a všechny co odešly uhnily kořeny. Bohužel odešly skoro zároveň, tak jsem nestačil reagovat. Takže asi v zimě ještě mírnějc zalévat. Letos jsem zaléval jednou týdně a přitom byla u okna na topení v trvalé teplotě okolo 24 stupňů Celsia a nebyly žádné problémy, jen rychleji schazuje listy a nové listy jsou malé. Ale teď na jaře roste jako divá (už mám za 1 měsíc pobytu pod sklem venku cca 40 cm přírůstek a spoustu nových listů). Zatím nevím jak to bude s kvetením a plodností, přivítal bych nějaké zkušenosti. Jinak už nevím co dalšího, snad Ti poroste. Přeju hodně štěstí.
Ivan

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 14 Kvě 2003 08:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Kvě 2003 12:23
Příspěvky: 21
Já už pochoval tři. Nevím, co papája chce, ale vím, co rozhodně ne. A to je voda. Nebo její nadbytek. Proto pozor na zalévání hlavně v zimním a chladném období.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2003 13:05 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Panove myslite ze by jste byli schopni dat dohromady maly clanek kde by jste popsali pestovani papaji ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2003 13:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Kvě 2003 12:23
Příspěvky: 21
V mém případě bych článek nazval raději "jak papáju nepěstovat !!!".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2003 19:20 
Rád bych poskytl článek ale moje pěstování papáji je teprve na začátku. Snad až nasbírám víc zkušeností. :shock:


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2003 19:24 
Snad kdy byl potřeba článek o tom jak si vypěstovat z rozety ananasu rostlinku mám taky takový úspěch. Rostlince se pěkně daří a roste o sto šest. :D


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Kvě 2003 08:46 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Jardo pokud se ti chce dej se do toho článku není nikdy dost .Vypada to ze po 4 lete praci si tento web nasel konecne sve priznivce a zacina se rozjizdet takze pis o cem chces pokud to bude mit hlavu i patu pak to hned uverejnim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Kvě 2003 14:56 
Dobte pustim se do toho článku ale nevim jak dlouho mi to bude trvat. Ale díky že mi dáváš taky prostor pro mou tvůrčí práci. Hned dneska se do toho pustim. :idea: :lol: PELOO VMO


Naposledy upravil Jarda dne 14 Čer 2003 22:58, celkově upraveno 1

Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 26 Kvě 2003 07:07 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Staci kdyz mi pak clanek posles na email.Nemusis se snazit o nejakou grafickou upravu a vkladani obrazku.Klidne obrazek dej jen do prilohy.Redakcni system to stejne potrebuje nachystat trosku jinak :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2003 12:34 
Tak papája mi docela určitě chcípá jedna za druhou nevímco s tím mám dělat. Nepotřebuje třeba skleník


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Papája
OdeslatNapsal: 10 Čer 2003 12:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj všichni!

Máte někdo nějakou zkušenoust s papájou z hlediska kvetení a plodnosti? Mám skoro tříletou papáju, vysokou asi 2,1 m, která se mi zdá, že by mohla zakvést. Eště teda nekvete, ale už je velká a silná a letos má přírůstek cca 1 m za 6 týdnů. Ale nevím, jestli je samčí, nebo samičí? Znáte nějakej fígl na určení pohlaví nekvetoucí rostliny? Jak to funguje u samčích květů (plodí taky ale méně kvalitně) jsem se dočetl v literatuře, ale pokud jde o samičí květy, nevím jak fungují z hlediska opylení. Jsou schopný se opylit vlastním pylem, nebo bez samčí rostliny není nárok na plody? To by byl průšvih, protože druhá rostlina není a nedaří se mi ji vypěstovat, je to opravdu mrcha choulostivá. Máte li někdo zkušenosti, poraďte prosím.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Papája
OdeslatNapsal: 14 Črc 2003 08:56 
V současnosti mám 11 malých rostlinek papáji o velikosti 5 až 20 cm. Tyto malé rostlinky jsou opravdu velmi choulostivé na přímé sluneční paprsky přes okno - listy se velmi rychle spálí.
Po pročtení příspěvků jsem dal na rady vás ostatních a omezil jsem zálivku, aby kořínky neuhnily.
Nevím, jak je to s kvetením a plody papáji, ale i v botanické zahradě v Brně mají jen jednu rostlinu (nevím, jestli samčí nebo samičí) a ta druhá jim schází a rostlina jim neplodí, i když mají již velký strom.
Pokud při pěstování zjistím něco zajímavého, napíšu to sem.
Mám dotaz - nevíte jakým hnojivem a jak moc papáju přihnojovat?


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 127 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz