CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 23:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vytápění skleníku
OdeslatNapsal: 01 Lis 2022 14:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Lis 2022 13:52
Příspěvky: 2
Ahoj všem!
Stavím skleník cca 6,5 x 3,5m s 3m výšky z dutinkového 16mm 7mi vrstvého polykarbonátu, severní stěna ze dřeva a severní střecha z 25mm polykarbonátu.
Rád bych v zimě ve skleníku udržoval teplotu alespoň 5°C minimálně.

A teď tedy otázka, jak toho docílit, jaké jsou možnosti?
Do skleníku bude zavedena elektřina a voda. Počítám, že ve skleníku bude automatizace v nějakém stupni, ještě nevím v jak rozsáhlém (zalévání, větrání, topení..). Tedy když v zimě odejdu na dovolenou na tři týdny, ať si skleniček může sám bez zásahu okolí spokojeně prosperovat.
Rád bych využíval nějakou možnost, která je co nejméně energeticky náročná a ideálně by využívala maximum toho, co nabízí příroda a nějak s tím hospodařit (teplo ze slunce, země, vody, vzduchu).
Teplovzdušné topení, infrazářiče nebo jiné přímotopy mi nejsou moc sympatické (maximálně jako druhotný zdroje tepla, který by byl spouštěn jen v kritických okamžicích). Kamna a jiná obslužná topidla vím, že určitě používat nechci.


Co jsem zatím tak přemýšlel, napadli mne tyto řešení. Ještě bych dodal, že nejsem fyzik, bohužel zatím ani nevládnu výpočty akumulace a distribuce tepla. Ale ruce jsou docela šikovné a se nebojím dělat experimenty:)

1. Řešení, které se mi moc líbí, netuším, jak reálnou funkčnost. Buď přímo na vnitřní severní stranu skleníku a nebo se sklonem 70°C dát panel na solární ohřev vody v bazénu (https://www.multiplast.cz/eshop/solarni ... 00-d32-479), klidně jich může být několik napojených za sebou. Nadrž třeba 100l nadrž s čerpadlem, které požene vodu do solárního ohřevu a poté by bylo rozvedeno v potrubí zakopaném cca 10cm pod zemí po celé délce skleníku s rozestupem 40-80cm (zinek nebo PE).
Voda by se ohřívala přes den pomocí slunce a tepla ve skleníku, které by se akumulovalo do země, a v noci by se pak uvolňovalo, zem by tedy sloužila jako akumulační uložiště.
Náklady na teplo by pak byla spotřeba oběhového čerpadla.
Nakolik by toto řešení bylo funkční?

2. Topný kabel po celé délce skleníku s rozestupy 40 - 80cm

3. Topení klimatizační jednotkou.


Jak máte vyřešeno topení u Vašich skleníků? Případně viděli jste někde dobrý nápad jak vytápět nebo hospodařilo s teplem?
Budu moc rád za jakékoli podněty!


Díky za odpovědi!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vytápění skleníku
OdeslatNapsal: 07 Lis 2022 20:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ahoj,
jak máš vytápět tvůj skleník ti pochopitelně neporadím, možností jsou spousty, ale první dojem z přečtení je polykarbonát 7W, tj. max 60% propustnost světla, udržovaná teplota minimálně 5°C .... to asi pro citrusy nebude, že? Pokud ano, to se jim moc líbit nebude, pokud nepůjde vyloženě o tropické odrůdy - málo světla, moc tepla.

Možná si přeskočil při rozhodování to nejdůležitější a to je : pro co to je a dále umístění a tvar skleníku, které celý výsledek nejvíce ovlivní.
Sám mám a nemám skleník - d.f. je to skleník, ale jen dočasného rázu budovaný vždy na přelomu listopadu a prosince a kompletně demontovaný zpravidla první víkend v dubnu. Je jen z PC 2W, nikdy jsem tam netopil, problém mám jen s jeho obrovským přehříváním v druhé půlce března. Takže jak jsem psal - kam ten skleník umístíš a jaký bude mít tvar má větší význam než ty další věci. A taky řešení jiných problémů.

Čistě na slunce pro vytápění bych rozhodně bych nespoléhal - cca 5 let zpět byla v Brně zima, že za leden a únor svítilo slunce v úhrnu snad jen tři hodiny.
Pokud bych měl stavět nový skleník na velkém volném pozemku, potom by byl "solárního tvaru" (není to žádný výmysl, skutečně funguje a velmi výrazně), vytápěl bych přes zemní výměník (zjednodušeně - velmi dlouhá VZT v zemi) a zvážil bych na noc automatiku překryvem reflexní folií. Bohužel je vše individuální - pozemek může být v zimně zastíněn, takže solární tvar skleníku je k ničemu, pozemek je malý, takže ty stovky metrů trubek v zemi není kam dát a nebo automatika s reflexní folií je nad finanční možnosti.
Co je vhodné pro někoho na jednom místě, nemusí být vhodné pro druhého na jiném místě. Hlavně se nesnažit dělat z věcí odbornou vědu, to k ničemu nevede, nej je vždy využít zdravý selský rozum.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vytápění skleníku
OdeslatNapsal: 16 Lis 2022 08:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Pro 2018 18:43
Příspěvky: 7
Bydliště: Plzeň
Mám dva rozebíratelné skleníky na zimování u zdi domu. Na prvním jsou polykarbonátové desky 10 mm čtyřstěn. Propustnost světla 74% a prostup tepla 2.5 W/m2K. Na druhý jsem zkusil dát komůrkové plexisklo Alltop. Propustnost světla 91% a navíc propouští UV. Prostup tepla taky 2.5 W/m2K. Když jsem v zimě měřil luxmetrem v den kdy bylo zataženo, tak jsem v prvním naměřil 2000 luxů, ale v tom z Alltopu 4000 luxů. Což je obrovský rozdíl a je to dáno i tím, že se na povrchu desek Alltop netvoří tak silná vrstva kondenzátu. Citrusy, které zimuju v tom plexi skleníku, jsou vitálnější a plody chuťově excelentní. Myslím, že i prostup UV záření je důležitý faktor. Letos na základě pozitivních zkušeností i u toho prvního skleníku vyměním polykarbonát za Alltopy. Jediný problém těchto desek je, že jsou třikrát dražší než polykarbonát.

Sice se toto téma jmenuje 'Vytápění skleníku'. Ale vzhledem k tomu, že stavíte nový skleník a světlo považuju za nejdůležitější faktor, tak sem přidávám tuto zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vytápění skleníku
OdeslatNapsal: 10 Dub 2023 09:46 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
V zime pri teplote 5C je citrusom úplne fuk koľko svetlá im prechádza cez stenu, sú v stave dormácie, 16 mm makrolon je v pohode. Šetrí energie. 10mm je dosť tenký, veľa tepla ujde.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz