CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 21:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: přezimování pomerančovníku Arancio
OdeslatNapsal: 21 Bře 2023 17:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Bře 2023 16:59
Příspěvky: 1
Ahoj všem, chtěl bych vás požádat o radu a názor. Mám první rok pomerančovník Arancio, na terase venku a přes zimu jsem ho nechal venku v zákrytu, přikryl netkanou textílií na dvě vrstvy, zateplil kořeny a teplota se opravdu pohybovala okolo těch 3-5°C, někdy se to té nuly ale určitě dotklo. Záleval jsem velmi málo, nehnojil, většinu zimy byl substrát vlhký. No netuším jak by měl po zimě takový strom vypadat, ale tak nějak si říkám, že ve srovnání s jinými rostlinami vypadá dosti špatně. Chtěl jsem tedy požádat vás zkušenější, zda myslíte že tento stromek má šanci se zachránit, a případně klidně si nechám rád poradit, kde jsem udělal chybu. Měl bych strom zastřihnout a obrat od listů? Né všechny jsou suché, i když jsou zkroucené, drží pevně na větvi a zdají se "jen zkrpatělé" . Děkuju všem a omlouvám se za ošklivou fotku :( milovníky zahrad to bude možná bolet u srdce :D :(


Přílohy:
20230321_164513.jpg
20230321_164513.jpg [ 495.94 KB | Zobrazeno 484 krát ]
20230321_164509.jpg
20230321_164509.jpg [ 674.59 KB | Zobrazeno 499 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přezimování pomerančovníku Arancio
OdeslatNapsal: 24 Bře 2023 15:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Bohužel odpověď je vcelku jasná - zmrznul - zřejmě bylo chladněji než jen ta nula... Kde přesně to bylo?
Můžeš maximálně doufat, že někde obrazí ze dřeva, pak by se zastřihl na tím místem.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přezimování pomerančovníku Arancio
OdeslatNapsal: 09 Dub 2023 21:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Pro většinu lidí je Michalova odpověď naprosto dostatečná a jasná.
Pro vědátory : v posledních letech jsem hodně experimentoval s tím co a jak citrusy snesou a nesnesou a mám toho opravdu hodně vypozorováno. Kvítko na fotce přímo nezmrzlo, byť se to tak ve výsledku jeví, ale bylo vystaveno neúměrnému "fyziologickému suchu" (popisy co to je, tady někde v příspěvcích budou, velmi zjednodušeně - teploty vzduchu v koruně se zvedly moc vysoko a kořeny zůstaly chladné, neaktivní .... typicky předjarní sluneční den). Bohužel je horší než namznutí či zmrznutí. V případě zmrznutí se kvítko chová jako po provedení velmi hlubokého řezu ... následně v růstu valí (a fakt hodně, minimálně z podnože). V případě poškození fyziologickým suchem skomírá, protože jsou poškozeny veškerá pletiva suchem různě po rostlině vč. kořenů. Bohužel ... to je tvůj případ.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: přezimování pomerančovníku Arancio
OdeslatNapsal: 10 Dub 2023 22:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ano, popis od šneka je přesnější, má to odpozorované, já jsem tímhle způsobem zatím tolik rostlin neutrápil...
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz