CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 09:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rizkovani
OdeslatNapsal: 16 Črc 2003 08:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2003 08:11
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha - Chodov
Zdravim.

V pestovani citrusu jsem uplny amater. Mam doma asi 5-ti lety grep a pomeranc, ktery jsem si vypestoval z pecky. Jsou to takove velke nijak upravovane stromky. Konecne jsem si precetl knihy o pestovani citrusu. Narazil jsem tam na clanek, ze kdyz stare rostliny nekvetou a neplodi, ze se ma udelat radikalni rez (zpetny rez). A tak jsem nelenil a provedl jsem ho. Rostliny jsem sestrihal a udelal korunu, podobnou te v knize. Protoze mi bylo lito vyhodit ty orezane vetvicky, tak jsem je smocil v stimulatoru a zapichal do perlitu, ktery jsem nasypal do stareho akvarka. Cele akvarko jsem prekryl folii a zatizil sklem. U nekterych radoby rizku jsou jiz svesene listy, ale jine naopak rasi jako blazni.

Myslite si, ze se rizky chytnou ???

Jake mate zkusenosti s rizkovanim ???

Jaky mate osvedceny postup v rizkovani ???

S pozdravem

Petak


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2003 15:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Kvě 2003 12:23
Příspěvky: 21
Myslím, že tvá snaha je zbytečná. Pomeranč ti zakoření asi stěží a grep možná. Jenže i kdyby, stejně z řízků moc užitku mít nebudeš. Řízkované rostliny jsou daleko náročnější na péči (půda, zálivka atd) než semenáče a k tomu řízek z rostliny, která ještě neplodila je k ničemu. I ostříhání tvé pětileté rostliny ji ke kvetení nepřiměje. Ještě si nějaký ten rok počkej nebo raději najdi někoho kdo ti rostlinu naroubuje (pak ale zmizí tvá pracně vytvořená koruna). Čekat plody od semenáčů je jen pro hodně trpělivé...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2003 06:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2003 08:11
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha - Chodov
Zdravim.

Diky za odpoved i pres to, ze neni v muj prospech. Myslel jsem si, ze rizky uplatnim jako podnoze.

Stejne je to zajimave, protoze kamarad si zasadil pecku, ktera vzesla a za dva roky normalne kvetla, ale neplodila, protoze se na ni plody neudrzely. Vsechny opadaly.

Zacatkem roku jsem si koupil mandarinku a mini pomeranc. Oboji roubovane.

Ja jsem trpelivy. Citrus preci muze byt i hezka dekorativni rostlina, ne ???

S pozdravem

Petak


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: řízkování
OdeslatNapsal: 18 Črc 2003 10:52 
Nařízkovat lze téměř cokoliv, ale u grepů a pomerančovníků to ztrácí celkem význam. Ani takovéto řízkovance gr a po nejsou vůbec vhodné jako podnože.
Jinak řízkované citroníky a cedráty nemusí mít vždy slabší kořenový systém ani sníženou životnost - kupodivu se o tom vedou spory a sleduje se to. Můžeš to vidět například na rostlinách z AGRO Tuřany v Brně Přízřenicích viz adresa na těchto stránkách.. Tam seženeš i kvalitní vzrostlé podnože.
Jinak pěstování a tvarování semenáče pomerančovníku schvaluji a přeji brzkou plodnost. Jen pozor na přelévání a těžký substrát - kořeny rády hnijí. Sám jsem takto přišel v deštivém létě o 12 letý pomerančovník s rozvinutou korunou. Semenáče mi připadají hezčí, než roubovanci.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Črc 2003 09:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Črc 2003 08:11
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha - Chodov
Zdravim.

Diky za rady a povzbuzeni. :D

S pozdravem

Petak


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rez semenacu
OdeslatNapsal: 30 Črc 2003 16:10 
Rez je pro ovlivneni nastupu plodnosti dulezita vec, zejmena u semenacu. Mlade rostliny bujne rostou, tvori jen par silnych vetvi a prevladaji u nich hormony podporujici rust. U starsich rostlin je to naopak, roste na nich vic kratkych vetvicek. Prilis hluboky rez az zmlazovani plodnost oddaluji. Po narustu kosternich vetvi je proto treba rez upravit tak, aby se dosahlo co nejbohatsiho vetveni, tj. aby z kazde vetvicky vyrustaly 2-3 dalsi. Tim by se plodnost mela uspisit. Jsou ovsem rostliny, ktere kvetou uz za nekolik malo let po vyseti. Na druhe strane mam roubovanou klementinu, ktera zacala kvest az 10 let po naroubovani (na kubansky pomeranc) a plody se udrzely az za dalsi 3 roky.
Preji hodne trpelivosti.
Honza


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Rizek - vylamovani ...
OdeslatNapsal: 31 Črc 2003 22:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Črc 2003 22:57
Příspěvky: 30
Zdravime, i kdyz to s tematem souvisi jen neprimo, prislo nam hloupe zakladat novy Topic, a tak to "placneme" sem .) - sehnali jsme si mandarinku (rangpur). Nejsme si tak uplne jisti, jestli je to semenacek nebo rizek (chyba, ale ted uz pozde bycha honit) - spis rizek vyzaze - a take ma u kmene dve stopky (od plodu nebo od kvetu, proste ne vetvicky). Ted nevime, jestli je mame nechat (a sami odpadnou casem) nebo je vylomit. Vime, ze je to laicky dotaz, ale radsi se zeptame, nez na chudaka mandarinku vytahneme "kudlu" ... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rizek-vylamovani
OdeslatNapsal: 01 Srp 2003 12:25 
Pokud jde o nejake dva pahylky na kminku, tak je muzete s klidem odriznout, pokud neodpadnou samy po lehkem tlaku na ne. Rezte ostrym nozem a ranu pro jistotu zatrete steparskym voskem.
Hodne zdaru, Honza.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 114 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz