CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 04:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 11 Pro 2009 11:26 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Pražákům těm je tu hej ti nikam nezablouděj :-)

To má Pražská organizace jako dárek pod stromeček :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 11 Pro 2009 11:53 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Moderátor tohoto fora je Michal Faltýnek. Tak si to tady Michale udržuj v pořádku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 16 Pro 2009 10:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Děkuji adminovi za zřízení tohoto diskuzního fóra.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 22 Pro 2009 20:04 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Neblázni Michale neděkuj ještě si někod bude myslet že je to zadarmo :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 10 Črc 2010 19:09 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Dnes jsem měl službu na výstavišti v Lysé nad Labem. Přesto, že většina lidi jsou amatéři, od některých návštěvníkú jsem se mohl lecos naučit. Ostatně, citrusem se nevěnuji moc dlouho. Některé hlášky/otázky mě docela pobavily. Nechci se nikomu smát. Taky jsem nějak začínal. Teď už ty hlášky:
- citrus si nekoupím protože mám byt a ne skleník
- vaše citrusy se mi nevejdou do bytu
- každý rok mu ostříham nové výhony, proč mi ještě nezaplodil?
- citroník mi neplodí už dvadset let, asi ho nechám naroubovat
- koupila jsem mandarinku, ale plody byli nejedlé a kyselé
- potřebuji od Vás ujistění, že kamarádka nemá pravdu, když tvrdí, že limetka je nezralý citrón :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 10 Črc 2010 19:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Asterne,
zažil jsem i lepší (viz dále), ale některé z těch, které uvádíš, nejsou až tak mimo mísu, zejména ta první - citrus opravdu není primárně rostlina do bytu, protože to je strom! Nebo ty snad v obýváku máš jabloň?
Otázka kyselé mandarinky je zase dána neseriózností prodejce, který prodá kalamondin (nebo rangpur, obojí známe) jako mandarinu a chudák kupující je pak vyveden z míry.
Já osobně za nejlepší dotaz, který jsem dostal, pokládám tento: "Chtěl bych něco na svilušky, ale aby to bylo ekologický." Jen s velkým sebeovládáním jsem tehdy nedoporučil lupu a pinzetu.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 10 Črc 2010 20:51 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Přesto že byt není vhodný pro citrusy, tak stejně se o to snažíme pokud nemáme rodinný dúm se záhradkou. Chce to ale se držet rád a vybírat vhodné odrúdy.
Když mi pani řekla, že po likvidací všech puklic se ji objevili další, tak jsem ji doporučil koupit si lupu.
Michale, zítra múžeš dopsat další hlášky, pokud budou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 11 Črc 2010 16:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Tak dnes se se přece jeden fórek urodil:
Paní stála u skupiny panašovaných citrusů, u kterých byla velké cedule "Panašované odrůdy" s dalším popisem a pravila: "Podívejte, pašované odrůdy! A ještě to tam napíšou..."
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 11 Črc 2010 18:41 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Kdyby se mě někdy nedávno zeptal, jestli mám bílý nebo žlutý panašovaný citrus, tak bych odpověděl: ani jeden, protože já nám béžový.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 14 Led 2011 21:55 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Pro pondělní schúzi nabízím dvě malé podnožové kleopatry výměnou za stejný květináč.


Přílohy:
PICT1353.JPG
PICT1353.JPG [ 158.76 KB | Zobrazeno 1066 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 14:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 05 Led 2011 14:31
Příspěvky: 5
Dneska jsem byla v Bauhausu na Pankráci a měli tam až překvapivý výběr citrusů. Bylo tam i pár opadaných plodů a tak jsem si tři vzala, jeden mrňavý kalamondin - má dvě mikropecky, jednu docela velkou fortunelu snad japonica - celkem 4 docela větší pecky a jednu fortunelu asi margaritu - jedna pecka (nezapsala jsem si, co to je a teď trochu tápu, větší plod měl tvar hrušky, krásně oranžovou slupku, příšerně sladké bílé oplodí a příjemně sladkou dužinu, menší plod měl tvar datle, byl vcelku dost kyselý). Byly tam i citroníky s docela hezkými plody a nebo s velmi úzkými a drobnými listy, nějaké mandariny. Docela mě překvapilo, že měli menší rostlinky zaplétané nebo vyvázané různě do kruhu, tak, že špička větve směřovala dolů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 22:17 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Taninka napsal:
Dneska jsem byla v Bauhausu na Pankráci a měli tam až překvapivý výběr citrusů. Bylo tam i pár opadaných plodů a tak jsem si tři vzala, jeden mrňavý kalamondin - má dvě mikropecky, jednu docela velkou fortunelu snad japonica - celkem 4 docela větší pecky a jednu fortunelu asi margaritu - jedna pecka (nezapsala jsem si, co to je a teď trochu tápu, větší plod měl tvar hrušky, krásně oranžovou slupku, příšerně sladké bílé oplodí a příjemně sladkou dužinu, menší plod měl tvar datle, byl vcelku dost kyselý). Byly tam i citroníky s docela hezkými plody a nebo s velmi úzkými a drobnými listy, nějaké mandariny. Docela mě překvapilo, že měli menší rostlinky zaplétané nebo vyvázané různě do kruhu, tak, že špička větve směřovala dolů.


V obchodě mají kalamondín, citroníky, citrus reticulata, purshu, fortunellu margaritu, fortunellu japonicu a limonellu. Většina odrúd je běžná. Z davu vystupuje akorát pursha. Její zkrabatělé plody připomínají papedu. Bližší názvy odrúd a podnoží nejsou.
Mám blbou otázku. Co to je limonella? Prodavač říkal, že je to odrúda příbuzná rangpuru.


Naposledy upravil astern dne 21 Led 2011 22:35, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 22:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Prodavač kecal.
Citrus limonimedica Lush. je botanický druh (dle třídění prof. Tanaky), jde o přirozeného křížence cedrátu a citroníku, přitom je to spíše cedrát než citroník (dle třídění Swingleho je to Citrus medica). Nejtypičtějším představitelem je asi Etrog, ale řadí se sem i Bajoura nebo Rosso, běžně označované za cedráty. K rangpuru to tedy má docela daleko.
Jinak, Asterne, zklamal jsi mne - kdybys otevřel moji knihu, kterou máš, tak jsi to okamžitě zjistil.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 22:38 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Tak To Tě zklamu ještě jednou. Omlouvám se, ale chtěl jsem se zeptat, co je limonella a ne limonimedica. Napsal jsem totiž příspěvek a ztratil se mi před odesláním. Tak jsem ho rychle nepsal ještě jednou a překlepnul jsem se.
Musím přiznat, že ležím na gauči a nechce se mi šahat po knihách. Akorád jsem si přečetl nějaké info na Internetu, ale nepochopil jsem to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fórum pro Pražáky
OdeslatNapsal: 21 Led 2011 22:49 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
I to bys tam našel :D
Limonela je pravděpodobně jiný název pro lajmkvat Eustis. Popis praví:
Kultivar vyšlechtěný Dr. W. T. Swinglem v r. 1909 v Eustis na Floridě, popsán a pojmenován v r. 1913. Vznikl křížením kumkvatu ‘Marumi’ a mexického lajmu ‘West Indian’, jemuž se blíží barvou. Všechny lajmkvaty jsou chladuvzdornější než lajmy, avšak méně odolné než kumkvaty. Strom rozložitý, středně vzrůstný, vytváří dlouhé výhony, plodnost střední, trny malé, ale velmi ostré. Listy jednoduché, nahoře tmavé, zespodu světleji zelené, 5-7,5 cm dlouhé, mírně miskovité. Řapíky jsou úzce okřídlené. Poupata i květy čistě bílé. Plody kulovité až oválné, malé, asi 3-4 cm široké, 4-5 cm dlouhé, hmotnost 15-20 g, špička bradavčitá, podobné kumkvatům. Oplodí světle žluté, se zelenými skvrnami, hladké, lesklé, tenké asi 1,5 mm se zřetelnými siličnatými žlázkami, sladké, beze stop hořkosti jako lajmy. Dužnina světle zelená, po úplném dozrání světle žlutá, jemná, křehká, šťavnatá, velmi kyselá, aromatická, má 6-9 segmentů a 5-12 velmi malých nazelenalých semen. Plody dosahují vynikající kvality, sklízejí se až v zimě po dosažení tržní velikosti, ale ne zcela vybarvené, kdy připomínají citron. Dosahuje vyšší plodnosti než mexický lajm ‘West Indian’, plodí téměř celoročně. Je vhodný jak pro skleníky, tak i pro bytové pěstování v květináčích. Název klonu ‘Limonela’ není zcela ověřen.
Tedy ani to není zrovna Rangpur.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz