CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 19 Bře 2024 04:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 29 Čer 2015 01:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2015 01:01
Příspěvky: 6
Ahoj.
Čtyři roky zpátky jsem sázel pomerančovník ze semínka z pomerančovníku ve Španělsku, co jsem tam utrhl na dovolené. Dneska už je to pěkný stromek cca 1,8m. Teprv nedávno jsem se dozvěděl, že je nutné roubovat a tak bych se vás rád zeptal, jakou odrůdu byste mi doporučili, kdy roubovat a zda by byl někdo ochoten se toho zhostit (samozřejmě adekvátně zaplatím) sám jsem totiž nikdy nerouboval, tak se bojím, že bych to pokazil a ani nemám kde sehnat roub. Bydlím na Praze 3.
Díky moc..;-)
David


Přílohy:
Pomerančovník.png
Pomerančovník.png [ 431.92 KB | Zobrazeno 1248 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 29 Čer 2015 15:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Ahoj,
chceš-li se dočkat plodů v rozumném čase, tak roubování je nutné - semenáč může (ale taky nemusí) začít plodit tak po 20 i více letech (u citronu je šance o něco vyšší).
Na takovouto rostlinu můžeš v zásadě naroubovat cokoliv - pomeranč, mandarinu.
Kdy roubovat - ideální čas je na jaře, ale dá se i teď, i když to už není termínově ideální. Důležité je, aby v okamžiku roubování byla podnož v růstu - tedy zrovna rašila.
Naroubovat ti to zajisté může řada z nás (včetně mne), v naprosté většině to děláme zadarmo, spíš jde o to, jaké kdo máme rostliny, ze kterým můžeme uříznout roub - každý z nás má něco jiného.
Jedna z možnosti, jak se domluvit, je přijít na náš sraz - nejbližší schůze je za 14 dní ve středu 14.7. v 18:00 v restauraci Na Staré hospodě - je to kousek od stanice metra B Hloubětín - zde http://www.mapy.cz/zakladni?x=14.535380 ... d=12692534
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 12 Črc 2015 02:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2015 01:01
Příspěvky: 6
Ahoj!
Díky moc za ochotu. Jsem teď ale na dovolené a vracím se až 15.7 takže vaše setkání bohužel propásnu. Pak budu v Praze do 21.7. a pak tu nebudu v podstatě skoro půl roku (jedu na studijní pobyt). Takže bych to asi nakonec nechal na nadcházející jaro. Jen jsem si říkal, že by byla škoda, aby stromek rostl dál a pak se zařízl a narozbovalo se na něj něco jiného - roubuje se místo celé koruny, nebo jen místo výhonku? Teoreticky by se na něj dalo naroubovt i více odrůd ne?
Přeji příjemné léto a sraz..;-)!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 12 Črc 2015 22:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Scházíme se každou třetí středu v měsíci tamtéž. Pozvání platí na kdykoliv.
Při roubování se obvykle řízne celá korunka - zatím to ještě není takové neštěstí.
Více odrůd na jednu podnož obvykle nedoporučujeme - zejména v květináči to nedělá dobrotu - jednotlivé odrůdy mívají různou vzrůstnost a jedna z nich nakonec stejně zajde. Ještě dejme tomu ve volné půdě ve skleníku.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 13 Črc 2015 11:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2015 01:01
Příspěvky: 6
Zdravím.
Dobře, nechám si poradit.
No to mi právě přijde škoda, aby stromek košatil ještě půl roku a pak se celá kotunka stejně zařízla. Nejraději bych ho tedy narouboval co nejdříve. Měl byste čas mezi 17. a 21. čerencem?
Hezký den.
David


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 17 Dub 2016 17:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2015 01:01
Příspěvky: 6
Zdravím.

V pátek 1.4. jste mi rouboval krvavý pomeranč na mojí podnož.

http://uloz.to/xXA3ZXQS/pomerancovnik-zip

Zde posílám na uložišti nahrané fotky. Jsou tam fotky po týdnu a z dneška. Na jedné fotce je vidět, jak jsem zabalil celou podnož do pytle, aby měly rouby větší vlhkost – je to tak správně? Byl jsem teď na dovolené a o pomerenčovník se starali rodiče a ty nové podnože chytily plíseň a listy oschly, no a podnož obražila asi na osmi místech mimo rouby..;-/

Co mám teď dělat? Mám ty nové výhonky zaříznout? (Z oněch původních pěti roubů jsou jsou ještě 3 víceméně zelené, tak by možná ještě mohly obrašit.)
Nebo myslíte, že je třeba naroubovat pomerančovník znovu? Popřípadě: Bylo by lepší ho naroubovat na původní podnož či na nové výhonky z původní podnože?

Hezký den.

David


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 17 Dub 2016 21:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
Dokud jsou rouby zelené, což alespoň některé dle fotek (snad) jsou, tak je to dobrý.
Uschlé listy na roubech nevadí - to je mimochodem důsledek toho, že asi byly moc v suchu
Výhonky z podnože důsledně zalamovat - nesmí odvádět energii jinam, než do roubů.
Udržovat ve vlhkém prostředí - zakrytý sáčkem a pod.
Další roubování jedině když všechny rouby odejdou, do té doby vydržte.
P.S. - jako fotograf jste ale bohužel hodně špatný - fotky jsou rozmazané nebo proti světlu a není na nich moc vidět.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 18 Dub 2016 14:52 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2015 01:01
Příspěvky: 6
Zdravím.
Díky za rychlou odpověd, nové výhonky jsem již zařízl. Ano fotky jsou špatné, je to focené pouze na mobil – dnes jsem udělal další: http://uloz.to/xc1mBdw8/pomerancovnik-18-4-zip
Co zálivka? Bojím se abych ho nepřelil, když teď nemá takový odbyt skrze listy.
Mám zaprašovat abych zvýšil vlhkost? Bojím se plísní, když jsem ho nechal pár dnů uzavřený v tom pytly, tak chytil plíseň a zničilo to ty listy, co jste nechal na roubech.
Hezký den a děkuji za rady ;-)!
David


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 18 Dub 2016 20:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 789
Bydliště: Praha
To vlhčení zase není třeba přehánět - v podstatě staží, aby ty sáčky byly na začátku vlhké a to stačí.
Zálivku samozřejmě opatrně - nejsou listy, není odpar, tak se to nesmí přehnat.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomerančovník
OdeslatNapsal: 29 Dub 2016 09:32 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Čer 2015 01:01
Příspěvky: 6
Zdravím.

Tak rouby definitivně odešly – napůl zhinili a zplesnivěly a napůl uschly. Chtěl bych se zeptat, jak se to dělá, při dalším pokusu? Mám nechat vyrašit nové výhonky na které se pak bude roubovat, nebo bychom to zkusili zase na ty stejné větvičky?
Ujal byste se i druhého pokusu? Popřípadě kdy byste měl čas? Mohli bychom zase přijet a přivézt podnož.

Přeji hezký víkend.

David


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz