CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Čer 2024 08:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: datlovnik
OdeslatNapsal: 08 Bře 2004 12:36 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Bře 2004 12:27
Příspěvky: 4
mam par semiacok z datli, poradi mi niekto najistejsi sposob, ako ich naklicit, aby z nich cosi vyrastlo?
dakujem za akukolvek odpoved

_________________
mekelle
http://www.ine.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Bře 2004 23:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
nekde jsem četl, že semínka datlové palmy vyklíčí /udrží si klíčivost/ deset i více let, dokonce se z nich prý dřív dělali knoflíky a i ty vyklíčili, moc bych se tomu nedivil.
klíčí ochotně během pár týdnů, úplně nejlépe když po vánočních svátcích /dnes už i jindy, když datle zkonzumujete/ zapícháte semínka náhodně do květináčů s jinými rostlinami a najednou světe div se, se objeví dvojice lístků /nezbývá než, původní rostlinu zlikvidovat, aby palmě nebránila v růstu/ nebo je rovnou vysévat do jednotlivých květináčků.
rostlina je náchylná na poškození kořenů, nejlépe je vysévat jednotlivě do květináčů raději vyšších než širších
datlovník je docela odolná rostlina, snáší i horší zacházení, přísušek, chladné zimování
trpí přemokřením, často sviluškou, vážnějším poškození hlavního kořene
většinou znamená úhyn rostliny
přesto všechno jsem viděl kvést sedmiletý semenáč i u nás


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Bře 2004 09:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Bře 2004 12:27
Příspěvky: 4
peťa áč napsal:
nekde jsem četl, že semínka datlové palmy vyklíčí /udrží si klíčivost/ deset i více let, dokonce se z nich prý dřív dělali knoflíky a i ty vyklíčili, moc bych se tomu nedivil.


dakujem za vycerpavajucu odpoved:)))

_________________
mekelle
http://www.ine.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: datle
OdeslatNapsal: 12 Bře 2004 12:52 
Ja mam taky zkusenost,ze klici bez problemu.
Jenom opravdu pozor,aby se neposkodili koreny.
Jednou jsem je vysel huste do 1 kvetinace a pri rozsazovani byly koreny tak zapletene do sebe,ze jsem je musel castecne ostrihat a ani jedna rostlina to neprezila.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: datle
OdeslatNapsal: 24 Bře 2004 22:16 
cenda napsal:
Ja mam taky zkusenost,ze klici bez problemu.
Jenom opravdu pozor,aby se neposkodili koreny.
Jednou jsem je vysel huste do 1 kvetinace a pri rozsazovani byly koreny tak zapletene do sebe,ze jsem je musel castecne ostrihat a ani jedna rostlina to neprezila.


dakujem za radu, cez vikend som ich zasadil po dvoch do kelimkov, co uspeje, pokusim sa neskor presunut do normalnych crepnikov.
dakujem:)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Kvě 2005 14:31 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 23 Dub 2005 10:33
Příspěvky: 7
Měl bych dotaz, můj datlovník, zasadil jsem ho po vánocich, má jen jeden "lístek" už asi dva měsíce. To roste tak pomalu, nebo mu něco chybí?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: datlovnik
OdeslatNapsal: 06 Kvě 2005 15:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Veru, to rastie tak pomaly. A to mozes byt rad, ze uz mas listok. :)

Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: datlovnik
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2005 23:08 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Kvě 2005 21:09
Příspěvky: 48
Doporučuji datlovníky v květnu vytáhnout ven, nejlépe za zamračeného dne a i tak prostě udržovat aspoň týden rostlinu na místě bez přímých slunečních paprsků (aby se rostliny nespálily od slunce), a pak nechat celé léto na plném slunci až do prvních mrazíků. Rostliny pak budou vypadat bombasticky, jsou silné, zdravé, prostě jako z kanárů.....

_________________
pitr ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: datlovník
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2005 09:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Kvě 2005 21:09
Příspěvky: 48
Jo a ještě mám jednu radu ze svých zkušeností: datlovník má silné kořeny, které velmi snadno celý kořenový bal zvedají z pěstební nádoby...
Poměrně mladou rostlinu (3 roky) jsem přesadil do nové nádoby a do obyčejného substrátu díky tomu, že kořenový bal vyčníval několik centimetrů nad okraj květináče a tudíž se datlovník špatně zaléval. Za 4 měsíce se bal začal znova zvedat, tak to jsem řekl prrr, celý bal jsem ořezal a zasypal práškem z dřevěného uhlí a zasadil do těžké zeminy.
Takže je nejlepší těžká půda ze zahrádky, já jsem ji v troubě "propekl", abych se zbavil žížal a přidal trochu kupované hlíny...

_________________
pitr ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2005 10:29 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Mě se osvědčilo dát semínka na týden do skleničky s vodou a na topení (samozřejmě se musí topit). Po týdnu je zasadit a čekat a do dvou měsíců by měl vyrůst aspoň ten jeden list a potom to vypadá, že rostlina jen tak " čučí". Datlovník má dlouhý kořínek - ten by se neměl poškodit, protože potom rostlina špatně roste. Ven se může dát, ale někam pod stromy, ne na přímé slunko.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz