CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 313 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 03 Zář 2010 22:09 
Rade napsal:
Myslím, že není žárovky nad Slunce... Ale v zimě je to něco jiného :wink:

No ,je dosti podstatný rozdíl mezi zářivkou a žárovkou,věřte mi :) Já použil zářivku 400W Osramku..od té doby co jsem to koupil výrazně slevnili a jsou nové a nové typy.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 04 Zář 2010 07:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Na vyklicenie ananasu netreba ziadne specialne ziarivky, treba mat proste stastie na klicive semeno. Kolko klicil ten moj netusim, lebo zhruba od marca vzdy ked som v ananase nasiel zivotaschopne vyzerajuce semiacko (nescvrknute), tak som ich par hodil do piesku. Posledne asi v juni. Inak nerobil som to kvoli ziskaniu rastliny, tych mam niekolko. Chcel som to skusit len pre zaujimavost, ked tu zatial nikto nemal pozitivne skusenosti...


Přílohy:
semenac-ananas.jpg
semenac-ananas.jpg [ 148.95 KB | Zobrazeno 1323 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 04 Zář 2010 20:31 
Mám z toho vašeho úspěšchu radost velkou jako vy. :wink: Jak dlouho vám trvalo než začlo klíčit?Na internetu uvádějí že až 3 měsíce ,ale moc tomu nevěřím. :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 27 Zář 2010 21:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Črc 2010 17:36
Příspěvky: 19
Se zájmem tady čtu o klíčení semen. Můžu se zeptat, kde se k semenům přijde? Ne, že bych to chtěla zkoušet, mě stačí to naše monstrum, které má momentálně snad 3 metry v průměru a už skoro kilový plod. Vrcholová růžice je už tak velká, že až to někdy v listopadu, nebo prosinci dozraje, bude rostlina po zakořenění vypadat jak dvouletý semenáč. Už vím, proč potom plodí dříve, než ty z koupených plodů. Už teď je veliký a má spousty zdravých zelených listů, naprosto nepoškozených. Z původního odpolodí a vyhodíme sešlo, je nám líto se ho zbavit. A mám tu ananasy nadosmrti. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 28 Zář 2010 05:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
danunka napsal:
Se zájmem tady čtu o klíčení semen. Můžu se zeptat, kde se k semenům přijde?

V kazdom plode sa nejake najdu, len vacsina ich je nevyvinutych.

danunka napsal:
Vrcholová růžice je už tak velká, že až to někdy v listopadu, nebo prosinci dozraje, bude rostlina po zakořenění vypadat jak dvouletý semenáč. Už vím, proč potom plodí dříve, než ty z koupených plodů.

Vrcholova ruzica z plodu je fajn, ale este lepsie vysledky davaju odnoze, ktore vytvori materska rastlina. Ak zatial ziadnu nepustila, kym plod dozrie, nejaka sa urcite objavi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 28 Zář 2010 10:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Črc 2010 17:36
Příspěvky: 19
Díky, tak to asi semena budou v plodu řádně dozrálém, v těch podtržených o obchodu jich asi moc není. Semeno je žluté, nebo tmavé? Nemám představu o velikosti.
Jednu dceřinnou odnož mám asi dvě patra listů pod plodem v paždí listu a už je taky hodně veliká. Jen nemá kolem sebe moc místa k životu, rostlina je vzhledem k rozměrům vyvázaná trochu do výšky, nešlo by kolem ní chodit. V dolní části blíž k substrátu by bylo místa spousta, ale tam se bohužel netvoří nic. Ony mi ty dvě budou určitě stačit, další bych už nejspíš musela rozdat. Plod ananasu je krásně veliký, na první pokus v pěstování je to myslím docela úspěch, ani jsem nedoufala, že někdy plod uvidím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 28 Zář 2010 17:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
danunka napsal:
Semeno je žluté, nebo tmavé? Nemám představu o velikosti.

Vacsinou tmavo hnede, je to cca 3mm dlhy valcek. To ci sa semeno riadne vyvinie asi zavisi od opelenia kvetu. Podla literatury na vyvoj plodu opelenie nie je potrebne a na plantazach sa mu snazia zabranit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 29 Zář 2010 11:53 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Črc 2010 17:36
Příspěvky: 19
Děkuji za vysvětlení, tak to jsem myslím nikdy nic podobného v plodu ananasu neviděla. Ani ten můj nic takového mít nebude, není opylený, jen normálně vyrostl u okna. Nevadí, i tak je hezký, jen ta rostlina je taková nepohledná, budu to muset příště lépe ohlídat, jak roste. Plod bude ale pěkný, myslím, že k váze 1kg se dostanu. Podívejte, tak vypadá dnes. Předpokládaná doba zralosti konec listopad/začátek prosince.Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 30 Zář 2010 06:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 09 Črc 2008 14:38
Příspěvky: 134
čtu tady o pouštění odnože ananasu po odkvetení - ten můj pustil 2 odnože, aniž plodil. Mám ty odnože od rostliny oddělit, aby mohla mateřská rostlina plodit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 30 Zář 2010 12:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Črc 2010 17:36
Příspěvky: 19
Tohle spíš platí pro případ, že dozrál plod a není dceřinná odnož. Po odstranění plodu pak často vyrazí, někdy i několik. Z vlastní zkušenosti ne, ale z rozhovoru s jedním zdatným pěstitelem jsme se dozvěděla, že některé rostliny neplodí a jen vytváření odnože. Odnož ale zaplodí už za 24 měsíců, na rozdíl od plodové růžice, které to trvá déle. Mateční rostlinu si samozřejmě nechat můžete, ale plodit prý asi nebude. Odnože by měly plodit do dvou let skoro se stoprocentní úspěšností./tím do dvou let je myšlen začátek vývinu plodenství, ne zrání, to trvá dalších šest měsíců/.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 04 Říj 2010 15:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Posílám foto už letos druhého plodu který krásně dozrál. Růžice byla zasazena 4.5.2008


Přílohy:
už zraje 4.10.2010 003.jpg
už zraje 4.10.2010 003.jpg [ 194.98 KB | Zobrazeno 1292 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 04 Říj 2010 20:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Črc 2010 17:36
Příspěvky: 19
Skoro se mi ani nechce věřit, že ten můj, úplně zelený bude někdy takhle žlutý. Vy máte rovnou zdá se, celý ananasový les, já jen tenhle jediný. Vytvořila Vám rostlina nějaké odnože? Můžu se zeptat, jaké jste používal hnojivo? Někdo hnojí Kristalonem květ+plod, já jsem na něj celou dobu růstu lila jen zbytky hnojiva pro orchideje a až po objevení se plodu dostal dlouhodobé hnojivé tyčinky, protože se mi nehodily do orchidejí a jsou i pro bromélie. Horní část květináče je zasypána lávou. Jinak nedostával nic, jen zálivku dešťovou vodou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 04 Říj 2010 21:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Na parapetu jsou 4 rostliny. Nehnojím vůbec, pouze zalívám vodou od akva. rybek. Zatím žádné odnože nemám. Po odplození celou rostlinu vyhodím a koupím nové plody a zasadím růžice.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 05 Říj 2010 10:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Črc 2010 17:36
Příspěvky: 19
Není to škoda, vyhodit vrcholovou růžici z právě zralého plodu? Plodí i zakoření daleko dříve, než ty z obchodu. Kromě toho by se vám po odebrání zralého plodu měla někde v paždí listů vytvořit dceřinná růžice, která má ještě větší cenu. Ananasy, které kupujeme jsou nejen sklizeny nezralé, ale ještě jsou před přepravou zchlazené a to celkově zbrzdí to zakořeňování růžice natolik, že se celá sklizeň i rok opozdí a někdy je to i důvod, že nezakoření vůbec. Vrcholová růžice by měla začít plodit už za 24 měsíců, dceřinná z paždí listů ještě dřív. Mám obě, dceřinnou i vrcholovou, tak budu mít možnost sama vyzkoušet, jak to s tím nástupem plodnosti je ve stejných podmínkách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ananas
OdeslatNapsal: 05 Říj 2010 12:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím
tak vidím že zde vyrostla nová odbornice na ananasy.Souhlasím s danunkou ve všem jak píše.
Ta vrcholová růžice ze sklizeného plodu je vlastně absolutně čerstvá která zakoření mnohem snadněji
než z kupovaného.
Tak dík za spolupráci při sdělování si poznatků při pěstování ananasů.Nashle.vaclav


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 313 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz