CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 23 Zář 2010 20:41 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Rade, děkuji za odpověď. Jsem tedy zvědav, jestli se teď ty plody udrží. Zatím ale vypadají dobře.
Škoda, že to Tobě nechce zatím plodit.
Pozoruji, že z těch co se jim plody zadařilo dopěstovat, se nikdo neozývá. Nebo že by tu takoví nebyli? :wink:
Zajímalo by mě docela jestli ty nezralé plody, pokud teď nespadnou, vydrží bez újmy i tu nižší teplotu. Asi to tedy budu muset vyzkoušet sám, pak popř. dám vědět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 22:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Na podzim jsem se tu ptal na to, co udělají s nedozrálými plody na narančile nižší teploty.
Takže třeba to někomu pomůže, když napíšu po zimě své zkušenosti.
Zimoval jsem při teplotách nejčastěji okolo 5°C, nejnižší teplota 3°C. Narančile začaly při dlouhodobě nízkých teplotách uvadat listy. To i přesto, že kořeny byly v pořádku (kontroloval jsem) a byla dost zalitá. Vadnutí trochu zpomalovalo jen časté důkladné rosení. Celou zimu nerostla a plody, které byly menší než 4cm zaschly. Vypozoroval jsem, že vždy pookřála, když několik dní po sobě byla teplota přes 10°C. Můj názor je, že pokud teplota dlouhodobě klesne pod tuto hodnotu, moc to narančile nesvědčí.
Výsledek je, že velký semenáč přišel o většinu listů. Po přesazení na jaře však už zase roste a chystá se kvést. Větší plody přes zimu vydržely, na jaře už dál nerostly, zato zoooranžověly a brzy snad dozrají a změknou. Doufám, že to chuťově alespoň bude stát za to. :)
Menším rostlinám zřejmě nízké teploty nevadí, 2 malé řízkovance také sice v zimě nerostly, ale ve stejných podmínkách ani neuvadaly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 22:42 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Mě rostlina ve čtyřech stupních totálně odešla. Proto jsem rád za rostlinu od tebe, ještě jednou děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 24 Dub 2011 22:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Není vůbec zač. Mám ale bohužel pocit, že semenáče budou u narančily výrazně vitálnější než řízkovance. Brzo snad ale budu mít i čerstvá semínka, tak bych se mohl podělit. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 25 Dub 2011 07:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Alespoň z něj nebude přes léto dvoumetrový strom, musel by ho pak čekat v zimě stejný osud, jako jeho předchůdce, jinam než do komory pro citrusy by se mi totiž nevešel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 22 Srp 2011 07:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Srp 2011 07:51
Příspěvky: 4
Ahoj, mě narostl krasny strom, vsude plno kvetu, ale at se snažim sebelepe, tak se mi nedari nic opylit. Je tu nekdo, kdo ma zarucenou metodu, zkousel jsem stetecek, zkousel jsem prasnik nasazovat a nic. Dekuji petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 22 Srp 2011 14:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
Já jsem se snažil první rok také štětečkem, navlékal prašníky a výsledek nulový. Když jsem se s tím smířil, že plody nebudou, tak se začaly květy opylovat sami. Určitě tomu nepomáhal ani žádný hmyz, bylo to v zimní zahradě. Nejspíš musí dosáhnout určité výšky, aby plodila. Také je asi potřeba pořádně velký květináč, já jí teď mám v 80l.
Teď nasazuje plody už druhým rokem (aktuálně asi 50ks). Z loňska dozrály až na jaře. Teorii o samoopylení potvzuje i to, že v nich nebylo jediné semínko.
Tak přeju, ať se ti také zadaří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 22 Srp 2011 19:17 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Souhlasím s Ondřejem, totéž jsem vypozorovala u Psidia, z prvních květů nic nebylo, ať jsem se snažila jakkoliv. Teď nedělám nic a z každého květu se vyvinou plody


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 18 Zář 2011 10:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 22 Srp 2011 07:51
Příspěvky: 4
Tak kvetináč má 80 litrů, velikost "stromu je cca 2metry, květů jak na řepkovém poli, ale nezaplodí a nezaplodí...... Vyzkoušel jsem opravdu vše a nic, tak zkusím počkat, třeba přiští rok se podaří. Díky za podporu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 18 Zář 2011 18:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Srp 2009 16:55
Příspěvky: 27
No snad se tedy taky dočkáš. Dle mých zkušeností je naprosto bezproblémová, kromě toho, že jí mají rádi škůdci a trvá poněkud dlouho než dozraje.
Pokud by ti stávkovala s plozením i nadále, ozvi se, dal bych ti řízek z té mojí, co se opyluje bez problémů.
Pro ilustraci čerstvá fotka mojí narančily. Je poněkud potlučená od větru, svilušky taky udělaly svoje, ale plody z dubnového kvetení už snad brzy dozrají.


Přílohy:
Kopie - Narančila 9_2011.JPG
Kopie - Narančila 9_2011.JPG [ 82.4 KB | Zobrazeno 1391 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Narančila
OdeslatNapsal: 25 Úno 2012 16:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ahoj Vsetci. Nemate nahodou niekto par semienok beztrnej formy? som si objednal minuly rok, prisla zmrznuta. Tento rok som si objednal semienka, jedine nevzislo, asi boli stare :( dakujem vopred ak sa niekto ozve. M.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz