CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 04 Čer 2024 04:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výměna či prodej přebytků
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2004 13:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahojky!

Budu mít v následujících měsících drobné přebytky některých vlastních výpěstků (viz dále). Nechce se mi je vyhazovat, ale nebudu to mít kam dát. Prodávat to nemá moc smysl, i když si to taky umím představit, ale radši bych něco vyměnil (seznam taky uvádím). Pokud to někoho osloví, tak se ozvěte do fóra.

Přebytky:

Carica papaya (semenáč velkoplodé červené papáji - plody cca 2-3 kg, měla by být samosprašná, semenáč ze zimního výsevu o velikosti cca 10 cm, samostatně vysévaný - nepoškozené kořeny, plodnost by měla být celkem rychle - do dvou let) cca 10 - 15 ks
Hylocereus triangularis - pitahaya zelená (zajímavý "ovocný" kaktus s vynikajícími plody, loňské semenáče, velikost "keříku" cca 10 cm, plodnost nevím, určitě to jde i u nás ve skleníku, ale kdy??) cca 5 ks
Punica granatum (semenáč velkoplodého granátového jablíčka, loňský výsev, otazníkem je plodnost, spíše do skleníku a bude se čekat) cca 5 ks
Annona cherimola (dvouleté semenáče, velikost okolo 50 cm, dvakrát zimované - teple)

Hledám:

Mangifera indica (mangovník, opakovaně z neznámých důvodů nezvládám výsev)
Banánovník (Musa sp.) - odkopek standardního banánu (do skleníku) ne zakrslá varianta (dwarf, Cavendish)
Diospyros kaki (Tomel japonský, kaki, churma atd.) - roubovaná velkoplodá odrůda (mám semenáč, ale nevím jak s plodností, spíš to bude problém a velmi obtížně se roubuje)
Annony muricata, reticulata, squamosa - (anony ostnitá, síťovaná nebo šupinatá, mám zájem o kteroukoliv z nich, nemůžu sehnat ovoce na výsev)
Fíkovník Banyán (odrůda fíkovníku z Asie, škrtič, chůdový strom)
Actinidia chinensis (zajímavé velkoplodé odrůdy, samice, cizosprašné)
Vinná réva skleníková, velkoplodé ovocné odrůdy - do skleníku na konstrukci mám zájem o nabídku těchto odrůd

Pokud někdo máte zájem o tuhle burzu, nebo máte něco z toho na výměnu, sem s tím.

Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: burza
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2004 17:32 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
semenáče garnátovníku zasaď do volné půdy mimo skleník, budeš se divit co vydrží. Mám jich cca 16 původ Izrael loni vysazené do volné půdy 500m.n.m. v mrazové kotlině, zima od listopadu do začátku dubna
( sněhová pokrývka) granátovník bez problému přezimoval pouze ohlý k zemi stáří 5let. Velkoplodé chinensis vlastní selekce vhodná do našich podmínek z Břeclavi od pana Otto Leisse, množí i tomely pouze objednávky na jaro 2005.
s pozdravem Zdeněk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výměna či prodej přebytků
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2004 22:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Díky za tipy Zdeňku, nemáš na p. Leisse nějaký kontakt?

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nabídka
OdeslatNapsal: 09 Srp 2004 23:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Úno 2004 10:57
Příspěvky: 269
Bydliště: Mladá Boleslav
Ahoj Ivane,
chystám se na jaře roubovat D.kaki odr. Tamopan na D. lotus, tak mi drž palce, třeba se to povede. Pak bych si troufla naroubovat i ten tvůj semenáč, snad by se dala najít i jiná odrůda, pokud by tato nevyhovovala. Také mám vyseté Anony, zřejmě cherimoly, klidně rostlinku pošlu, zatím jsou tak 10-15 cm vysoké.
Zajímala by mě na výměnu ta papája, mě se nějak nedaří.....
Jinak pan Otto Leiss funguje na adrese : Záhumní 74, Břeclav 4- 691 41, tel. 604 921 579, spoustu odrůd kiwi pěstuje také pan Zdeněk Černoch, Větřkovice 206, 747 43.
S pozdravem D.Horáková


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re
OdeslatNapsal: 10 Srp 2004 22:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj!
Pokud jde o roubování kaki, palce určitě držím. Snad jen radu od člověka, u kterého jsem viděl úspěšné naroubování (ale sám se tomu divil, tvrdil, že je to poprvé po více neúspěších). Rychle, rychle, rychle. Tvrdil a ukazoval mi na odřezané větvičce, že již za pár vteřin po odříznutí roubu začne větvička oxidovat a potom prý skoro jistě roubování nedopadne. Jinak pokud jde o anony, tak čerimoju mám taky, dokonce navíc, scháním spíš jiné anony, ale nevím, nevím, nedovážejí se sem plody, takže zřejmě není odkud brát. Pokud jde o papáju, tak můžu poslat v dohledné době. Pošli mi adresu a já to při nejbližší příležitosti zabalím a pošlu. Díky za adresy.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mango, anony, tomely, paw paw...roubované, plodící
OdeslatNapsal: 13 Srp 2004 21:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Ahoj,

má-li někdo zájem o jmenované rostliny, mohu Vám pomoci. Jak mango, tak další Vám mohu přenechat s tím, že se jedná o silné, roubované, v tropickém prostředí rostlé (jde o rostliny z dovozu z hodně dalekého zahraničí) rostliny. U manga je můžete zvolit z více než 10 odrůd (5 představují tzv. condo mangos, čili manga, která jsou udržitelná v rozměru "zákrsků" - cca do 2 metrů a v této výšce bez nejmenšéích problémů kvetou a plodí, ve všech případech se jedná o odrůdy nejlepší tržní kvality, obdobně platí pro anony.
Co se týče dalších tropických rostlin, jen namátkou (kompletní přehled pro vážné zájemce):
avokádo, anony včetně mezidruhového (zřejmě nejlepšího) křízence atemoya, falešný mangostan (výrazně více chladuvzdorný), mamey jablko (apple), sapoty (bílá - casimiroa edulis, černá - diospyros digyna, mamey - pouteria sapota, zelená - pouteria veride), jackfruit, množství zde zcela neznámých plodících rostlin (minoritní druhy často i ve své domovině jako třeba wampi, různé druhy rheedia, eugenia, syzigium, mombín, chrysophylum, atd. atd.), řada druhů kvetoucích, vonných a dalších.
Rostliny jsou ve výšce do 1 metru, většina již kvetoucích, řada plodících a s plody.
Co se týče subtropických a temperátních:
tomely (japonské, americké = viržinské), pekanové ořechy (northern pecan), hickory, paw paw, jujuby, lokváty, atd. atd.
I v tomto případě jsou všechny rostliny roubované, odrůdově zcela jasně specifikované, silné. Osobně mi přijdou nejzajímavější tomely americké (mám velké množství roubovaných rostlin - zřejmě největší odrůdová sbírka ve střední Evropě, některé jsou velikostně a kvalitativně na úrovni tomelu japonského, přitom výrazně mrazuvzdornější), northern pecans jsou výbornou volbou pro zájemce o něco trochu jiného než vlašáky... :D .
Paw paw na zahradě letos zaplodily, opět mám k dispozici řadu odrůd, včetně jedné, která je prokazatelně samosprašná (nikoli Sunflower, která je doslova cituji dle amerických výzkumníků pouze "pravděpodobně" samosprašná).

Sám mám k dispozici rozsáhlou sbírku vesměs roubovaných, kvetoucích, někdy i plodících rostlin "seskládanou" z mnoha míst a zdrojů.
Vážné zájemce mohu "zahrnout" kvanty informací o daných rostlinách :D.
Máte-li zájem vědět více, zanechte vzkaz.

Mějte se a ať Vám vše dobře roste,

PS.
K výsevu manga - po vyjmutí semene jej zkuste namočit do roztoku vody a stimulaxu III - na několik dní (max. týden), "lák" vyměňujte tak od den a až se objeví kořen, což by mělo být velice rychle (i druhý den :D ), tak jej nechte dorůst alespoň 3-5 mm a vysejte (vypouklou stranou nahoru = kořenem dolů, stejně tak i "máčet"). Vyčetl jsem to ve fóru zde, vyzkoušel a zatím s 10 semeny 100% úspěch (díky polyembrii semen je rostlin asi 20). Těžko říci, jak semenáčky zvládnou další fázi, nyní (po měsíci od "konzumace" plodů) jsou 10 cm vysoké a rostou jako z vody. Ještě podstatná informace - celou dobu byl výsev v teplotě vyšší než 26°C, vesměs tak 28-29°C.
Co se týče roubování tomelů - sám neroubuji, ale prošly mi rukama desítky rostlin od profesionálů ze zahraničí a, světe div se, neroubují, ale očkují a nemají žádný problém (hovoří o více než 90% úspěšnosti). Doslova to sekají jako Baťa cvičky.
Toť vše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: tropy
OdeslatNapsal: 15 Srp 2004 17:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
žasnu, žasnu,
a ještě jednou žasnu
kdy máš nějakou přednášku? výstavu? určitě přijedu!
sám jsem byl v JA 2x a to hlavně Brazílie a Chile a okrajově Urugvay, Paragvay a Argentina, vždycky to, ale bylo s batohem a na měsíc /a po zážitcích z chilské hraniční kontroly/ jsem nic kromě semen nepřivezl
mě osobně zajímjí hlavně citrusy a další subtropy /možnosti jejich aklimatizace a introdukce u nás/
na tropy, kromě těch opravdu nenáročných nemám vyhovující prostory, ale taky si rád poslechnu a pokoukám
jsem realista a rostliny, které bych doma neudržel radši přesunu do lednice na zahradnickou fakultu ne jiného vhodného institutu, kde se z nich můžu těšit já i ostatní


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: synsepalum
OdeslatNapsal: 16 Srp 2004 16:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Srp 2004 16:18
Příspěvky: 2
Také se připojuji k žasnutí, a rád bych se zeptal, jestli nemáš synsepalum dulcificum, případně víš, jak získat + cena, odpověz mi klidně na email. Sám mohu nabídnout také některé exoty, m.j. eucalyptus globulus či psidium guayava.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Zář 2004 15:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Úno 2004 13:28
Příspěvky: 15
Bydliště: Praha
Na tomely je expert doc. Krska ze zahradniceké fakulty v Lednici. Urcite ti poradi.
Petr Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Koupě
OdeslatNapsal: 14 Úno 2005 10:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Koupím tropické ovocné rostliny. Můžete mě prosím kontaktovat na emailu retrix@email.cz. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výměna či prodej přebytků
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2005 12:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Kvě 2005 08:09
Příspěvky: 24
Bydliště: Šlapanice u Brna
Vyměnil bych Mangovník - asi 30 cm za tu Annonu cherimoju, kterou nabízíte.
Jan Kaštánek
KastanekJan@seznam.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výměna či prodej přebytků
OdeslatNapsal: 02 Čer 2005 02:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Sháním rouby:
Fortunella Margarita
Citrus US 119
C.medica Sarcodactylis - Buddhova ruka

Nabízím:
3-4leté podnože Poncirus Trifoliata
C.Unshiu Soči (mandarinka)
rouby F.Obovata, Limonella, C.Ichangensis

tel.775904775


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tropické rostliny jsou zpět!!!
OdeslatNapsal: 03 Čer 2005 18:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Dobrý den,
zdá se, že dostupnost tropických rostlin v téměř neomezeném sortimentu zaujala řadu lidí, což je nepochybně dobře a za zájem děkuji. Má-li někdo zájem o tropické rostliny, ozvěte se vzkazem. Pokud jste již psali a neobdrželi jste odpověď, vězte, že to bylo zčásti zaneprázdněním a zčásti technickými důvody. Ale to není podstatné.
Je zde zpět doba, kdy je možné uvažovat o pořízení tropických rostlin. Léto (až do září) je nejvhodnější. Loni dorazilo mnoho rostlin, které až na pár výjimek (zrovna některé extra raritní) všechny rostou jako z vody. Jedná se sice o drahou srandu, ale taková vlastnoručně vypěstovaná mamey apple vynahradí všechny trable.
Pokud by byl zájem, můžu přispět nějakým textem (spíše na pokračování, jsem velmi psavý... :D ), zkušeností je spousta, praktických a přitom překvapivě vedoucích k tomu, že platí heslo, že příroda je mocná čarodějka a nějaké lítání kolem rostlin od rána do večera je zbytečné. Stačí nalézt způsob, jak rostlinám dát to, co potřebují a pak jen kontrolovat stav. Navíc představa, že potřebují něco výjimečného je také poměrně vyvratitelná. Jde to v klidu i bez skleníku, jen to chce trochu činů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mango, anony, tomely, paw paw...roubované, plodící
OdeslatNapsal: 11 Lis 2005 18:41 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
[quote="Tropy"]Ahoj,

má-li někdo zájem o jmenované rostliny, mohu Vám pomoci. Jak mango, tak další Vám mohu přenechat s tím, že se jedná o silné, roubované, v tropickém prostředí rostlé (jde o rostliny z dovozu z hodně dalekého zahraničí) rostliny. U manga je můžete zvolit z více než 10 odrůd (5 představují tzv. condo mangos, čili manga, která jsou udržitelná v rozměru "zákrsků" - cca do 2 metrů a v této výšce bez nejmenšéích problémů kvetou a plodí, ve všech případech se jedná o odrůdy nejlepší tržní kvality, obdobně platí pro anony.
Co se týče dalších tropických rostlin, jen namátkou (kompletní přehled pro vážné zájemce):
avokádo, anony včetně mezidruhového (zřejmě nejlepšího) křízence atemoya, falešný mangostan (výrazně více chladuvzdorný), mamey jablko (apple), sapoty (bílá - casimiroa edulis, černá - diospyros digyna, mamey - pouteria sapota, zelená - pouteria veride), jackfruit, množství zde zcela neznámých plodících rostlin (minoritní druhy často i ve své domovině jako třeba wampi, různé druhy rheedia, eugenia, syzigium, mombín, chrysophylum, atd. atd.), řada druhů kvetoucích, vonných a dalších.
Rostliny jsou ve výšce do 1 metru, většina již kvetoucích, řada plodících a s plody.
Co se týče subtropických a temperátních:
tomely (japonské, americké = viržinské), pekanové ořechy (northern pecan), hickory, paw paw, jujuby, lokváty, atd. atd.
I v tomto případě jsou všechny rostliny roubované, odrůdově zcela jasně specifikované, silné. Osobně mi přijdou nejzajímavější tomely americké (mám velké množství roubovaných rostlin - zřejmě největší odrůdová sbírka ve střední Evropě, některé jsou velikostně a kvalitativně na úrovni tomelu japonského, přitom výrazně mrazuvzdornější), northern pecans jsou výbornou volbou pro zájemce o něco trochu jiného než vlašáky... :D .
Paw paw na zahradě letos zaplodily, opět mám k dispozici řadu odrůd, včetně jedné, která je prokazatelně samosprašná (nikoli Sunflower, která je doslova cituji dle amerických výzkumníků pouze "pravděpodobně" samosprašná).

Sám mám k dispozici rozsáhlou sbírku vesměs roubovaných, kvetoucích, někdy i plodících rostlin "seskládanou" z mnoha míst a zdrojů.
Vážné zájemce mohu "zahrnout" kvanty informací o daných rostlinách :D.
Máte-li zájem vědět více, zanechte vzkaz.

Mějte se a ať Vám vše dobře roste,

PS.
K výsevu manga - po vyjmutí semene jej zkuste namočit do roztoku vody a stimulaxu III - na několik dní (max. týden), "lák" vyměňujte tak od den a až se objeví kořen, což by mělo být velice rychle (i druhý den :D ), tak jej nechte dorůst alespoň 3-5 mm a vysejte (vypouklou stranou nahoru = kořenem dolů, stejně tak i "máčet"). Vyčetl jsem to ve fóru zde, vyzkoušel a zatím s 10 semeny 100% úspěch (díky polyembrii semen je rostlin asi 20). Těžko říci, jak semenáčky zvládnou další fázi, nyní (po měsíci od "konzumace" plodů) jsou 10 cm vysoké a rostou jako z vody. Ještě podstatná informace - celou dobu byl výsev v teplotě vyšší než 26°C, vesměs tak 28-29°C.
Co se týče roubování tomelů - sám neroubuji, ale prošly mi rukama desítky rostlin od profesionálů ze zahraničí a, světe div se, neroubují, ale očkují a nemají žádný problém (hovoří o více než 90% úspěšnosti). Doslova to sekají jako Baťa cvičky.
Toť vše.[/quote] prosím,pošli mi e-mail,nebo nějakou adresu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Tropy-nabídka paw-paw atd.
OdeslatNapsal: 11 Lis 2005 18:47 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Fotky neznámé rostliny z Nového Zelandu jsou na http://www.sweb.cz/ikvic


Naposledy upravil konales dne 19 Lis 2005 21:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz