CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Čer 2024 06:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 05 Bře 2008 20:40 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Tak mám takový dojem, že se mi zbláznila Limetka. Nebo je to snad u citrusů normální? Kvete o zlatou přilbu a nejvíc ve větvích ze kterých nevím proč opadaly lístky. Viz fotka. Dotaz mám vyštípat již květy nebo počkat co opadá a vyštípat až zárodky plůdků?


Přílohy:
Limetka-blázní2.jpg
Limetka-blázní2.jpg [ 122.59 KB | Zobrazeno 776 krát ]
Limetka-blázní1.jpg
Limetka-blázní1.jpg [ 121.11 KB | Zobrazeno 697 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 05 Bře 2008 20:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Mám ještě jeden dotaz nalomená větvička na obrázku, hodí se použít jako roub. je to loňský výrůstek a nebo vzít ten letošní?


Přílohy:
P600.jpg
P600.jpg [ 79.11 KB | Zobrazeno 650 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 05 Bře 2008 21:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
A ještě do třetice, v které výšce je vhodné roubovat. Nebo to záleží na tom jak vysoký výsledek je požadován? Je takovýto semenáček k roubování vhodný?


Přílohy:
Vhodný2.jpg
Vhodný2.jpg [ 233.58 KB | Zobrazeno 706 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 05 Bře 2008 21:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Karlíku,
1) už jsme ti jinde radili vzít na tento "keřík" nůžky a stříhat..., Tím rozhodně vyřešíš i to množství květů.
2) Ulomenou větvičku samozřejmě použít jako roub můžeš, ale hlavně to chce udělat ryhle. Po třech dnech otálení bude na vyhození.
3) Výška kmínku opravdu záleží jen na tobě - jak jej chceš vysoký. Proti tomu je ovšem skutečnost "toku mízy", a proto by měl být roub co nejblíže kořenům.

Tak si to přeber. :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 05 Bře 2008 23:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Na rouby jsou nejlepší vyzrálé přírůsty z loňska (obvykle letní), z větví rostoucích spíše kolměji vzhůru, které (ten rok) neplodily. Lajm jde také dobře řízkovat, takže můžete přebytek zkusit zařízkovat.
K podnoži: čím delší podnož - budoucí kmínek - se nechá, tím více bude ovlivňovat celou novou rostlinu. Krumme má navíc pravdu s tím tokem mízy. Na druhé straně - když se při delším kmínku první či druhý pokuss o roubování nepovede, je kam podnož zkracovat :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 06 Bře 2008 08:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Opravdu to chce řez,navíc jsem koukal,že tam vyvazuješ dlouhé větve asi z jiného citrusu.Takhle z toho všeho budeš mít za chvíli nevzhledné křoví.Řezat,nebát se a řezat :!:
Citrusy potřebují mít vzdušnou korunku.Co uřízneš ,zkus nařízkovat.

_________________
http://www.citrusmania.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 06 Bře 2008 08:15 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Iva Hažmuková napsal:
Na druhé straně - když se při delším kmínku první či druhý pokuss o roubování nepovede, je kam podnož zkracovat :wink:

Paní Ivo, já zastávám názor "delších kmínků". Ono +5 až 10 cm u rostliny nehraje takouvou roli a navíc je tu ta možnost "opravy" :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 06 Bře 2008 08:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jistě. :wink: Taková rozumná zásada je, že čím je silnější podnož, tím delší kmínek lze nechat. Já mám kmínky díky těm malých žebráčkům, na které roubuji, tak kolem 5 až 10cm, nikdy nechodím nad 15cm. U mých štíhlých vřeten ani není vysoký kmínek žádoucí.
Ale měla jsem hlavně na mysli ty skutečně "vysokokmeny" jako třeba ve Versailles nebo i u Klockových a pí Hansen-Catani :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 06 Bře 2008 20:39 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Dík za téměř vyčerpávající rady. Říkáte všichni co to znáte stříhat a zase stříhat a já to beru. Teď si ale představte že já neználek stojím u toho stromečku, nůžky v ruce v hlavě rozhodování tuhle větvičku nebo tamtu a tady nebo o kousek dál, nebo snad blíž. Zkrátka umím zatím zasadit jadérko zalejvat přesadit semenáček, to všechno ale není pěstování citrusů no snad se to ještě naučím. Když stříhám meruňku, je mi jasný, dvě tři nebo čtyři očka a to poslední vždy z koruny ven ale u toho citrusu jsem nějak nerozhodnej. Když o tom stříhání, čím kozervovat nebo lépe chránit řezné plochy, někde jsem se dočetl, že štěpařský vosk není vhodný? Ještě jednou dík za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 07 Bře 2008 07:06 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Karlíku, citrusy ve směru stříhaní nejsou tak daleko od té meruňky. Taky se stříhají na "kotlovou" korunu. Nechej "základní" větve pro vytvoření koruny, pokud tam najdeš očko /pokud bude vidět/ tak aby směřovalo ven. Jakýkoliv - i hluboký - řez citrusy snášejí v pohodě... Tak že se není čeho bát. :roll: :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Řez
OdeslatNapsal: 07 Bře 2008 08:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ještě k tomu řezu. Samozřejmě citrusy jsou jako každé jiné ovocné stromy a tak se dle žádaného tvaru a velikosti v domovině mohou řezat. Třeba na způsob jabloní nebo jinak. Ale v našich podmínkách už se po řezu očekávaný růst na určitém místě vůbec nemusí dostavit. Prostě jsme zase na začátku, je to o kondici rostliny-tozn, o její schopnosti růst, o vyrovnané a dostatečné svět.intenzitě dopadající na celou rostlinu (což na okně v místnosti určitě není). Proto ve franc.oranžeriích mají postup v jakém časovém sledu obracejí rostliny, tak aby se k jižní nejvýhodnější straně dostaly i odvrácené strany rostliny. Rostliny jim rostou a tak to opravdu mohou stříhat nůžkami na živý plot. Koruny na kmenech jsou krásně kulaté, ale třeba se odsříhalo dost větviček, které by jinak mohly přinést plody. Ale třeba účel světí prostředky a zdravý vzhled rostliny je žádanější, než plody obsypaná a následně opadaná vyčerpaná rostlina...
U mně rostliny prožívají jarní nejintenzivnější růstovou periodu bohužel v nejhorších světelných podmínkách. Jsou v zimovišti naskládané jedna na druhé a ke většině se moc světla nedostane. V této spleti větví nemůže být o řezu ani řeč ( stejně bych na něj neměl čas) a tak pouze zájemcům o rouby stříhám nějaké vlky. Až rostliny vyvozím do prostorů na letnění, tak odstraním zimováním poškozené větve, opadané zakrátím, případný už rostoucí vlk ohnu někam do prázdného prostoru rostliny. Takto připravím i rostliny na výstavu.
Samozřejmě to není návod pro ostatní, kdo máte pár rostlin, máte čas, tak si tvarujte korunky :D .

Štěpařský vosk od jedné firmy (A.Ž.) prokazatelně pálí kůru a dřevo v místě potření rány, vyvyrujte se ho. Dříve pan Urban používal vosk (nějaký starým klasický, ), ten to nedělal. Takže je to asi o konkrétním výrobku, třeba to někdo otestujete, který je vhodný :D .
Já používám takový ten šedý balzám a nepozoroval jsem přímé poškození. Navíc se lehce aplikuje, což se o tuhém vosku nedá v nižších teplotách říci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 07 Bře 2008 15:15 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No já si myslím, že to nebude jen problém jedné firmy .... štěpařský vosk od firmy E. CH. je na tom úplně stejně. Navíc má tendenci vyvolávat i slabší gumózu na rostlinách. Takže testování bych moc nedoporučoval a nechal řezy řezy ... ať se zacelí tak jak jsou

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 21:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Kolem citrusů které mám v domě na schodišti teplota tak asi 10 až 15 st. se mi začali rojit takové malinké mušky jako se objevují na ovoci, chtěl by jsem je postříknout sprejem na létající hmyz, máte někdo skušenost jestli to neublíží citrusům?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 22:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
To nevím ... ale nejspíše to budou smutnice.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zbláznila se Limetka.
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 22:50 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
šnek to určitě trefil. Potvory poznají, že se blíží jaro. Najdi si příspěvky o smutnicích.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz