CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Čer 2024 07:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 21 Úno 2008 20:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Lis 2007 21:14
Příspěvky: 7
Ahojky všichni, prosím Vás o radu s kumkvátem. Asi koncem listopadu mi úplně opadal, myslela jsem, že ho budu muset vyhodit, ale nakonec jsem si ho nechala a čekala na zázrak a ten přišel. Kumkvát mi začal začátkem února rašit, výhonky, které se chystaly růst na kmínku jsem hned odstranila a nechala jen 3 malé začínající výhonky na vrcholu kumkvátu, z nichž jeden výhonek mi začal pěkně růst s velkými krásnými listy a ty další 2 jsou stále jen v té počáteční fázi a zřejmě čekají až ten první výhonek úplně doroste. Důvod proč píšu je, jestli tento první výhonek, který bude zřejmě hlavní větví mám stříhat a kdy, jestli čekat na další výhonky a jaký teď bude princip stříhání (kolik listů odspodu větve se nechává). Jsem pěstitel laik a proto to pro mnohé asi vysvětluju směšně, ale nevím jak to jinak napsat. Budu ráda, když mi prosím pomůžete. Nevím jestli ty staré větve úplně seříznout, nebo počkat, jestli z nich časem něco vyraší? Posílám pár foto. Na té fotografii zblízka jsem chtěla zachytit ty malé výhonky, ale nějak se mi to nepovedlo:-) Předem moc děkuji za odověď. Renata
Příloha:
IMG_0989.jpg
IMG_0989.jpg [ 84.38 KB | Zobrazeno 641 krát ]
Příloha:
IMG_0990.jpg
IMG_0990.jpg [ 94.92 KB | Zobrazeno 618 krát ]
Příloha:
IMG_0991.jpg
IMG_0991.jpg [ 114.14 KB | Zobrazeno 608 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 21 Úno 2008 21:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Čekala si na zázrak ... a on přišel. Asi tě zklamu, zázrak opravdu nepřišel .... to co je vidět na fotce je výhon z podnože, s největší pravděpodobností grepu, ale kumqvat dle fota nejspíše zahynul bídnou smrtí.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 21 Úno 2008 21:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Lis 2007 21:14
Příspěvky: 7
No, ale co teď s tím? Můžeš mi teda odpovědět jak to stříhat? Dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 21 Úno 2008 21:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Odpovědět ti mohu ... ale asi to opět nebude nic moc.
Nestříhat ... pravděpodobně se bude jednat o semenáč (i když to zní téměř neuvěřitelně), který sice můžeš pěstovat, ale zaplodí ti třeba za 25 let, možná i později a možná dokonce nikdy. Takže nestříhat - nechat jeden přímo rovně vzhůru rostoucí výhod a posléze naroubovat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 22 Úno 2008 00:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 793
Bydliště: Praha
Doplním kolegu šneka:
1) To, co bylo kumkvatem, je dle mého názoru již jen mrtvým dřevem a můžeš to odříznout.
2) Pokud (viz bod 3) chceš s tím, co máš, něco udělat, počkej tak do příštího jara a nech si to naroubovat - určitě najdeš někde v okolí nějaké citrusáře.
3) Co je však podstatné, jestli byl trvale na tom místě, kde je vyfocený, a ne někde jinde (na okně, atd, všechny rady najdeš zde na fóru), tak ho hodně rychle přemísti na vhodné místo anebo si pořiď nějakou pokojovou květinu. Jinak nemá šanci.

Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 22 Úno 2008 06:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Lis 2007 21:14
Příspěvky: 7
Díky za rady. Rostlilu jsem neměla na tomto místě, ale u okna, ke stěně jsem ho dala jen kvůli focení. JInak díky za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 22 Úno 2008 06:55 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Přesně tak jsk píše Michal.
Já jenom doplním sám sebe - při dalším pečlivém prohlížení fotek malinko pozměnuji svůj názor na to, co je to za podnož. S největší pravděpodobností to bude bigarádie, čili "hořký" pomeranč, ale u vlků ze dřeva, které jsou často s atypickými znaky druhu, může být "ve hře" i zmíněný grep či pomerančovník. Na přesnou identifikaci je třeba počkat na další růstové periody - ustálení typických znaků.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosím o radu s Kumkvátem
OdeslatNapsal: 24 Úno 2008 14:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ten výhon samozřejmě není žádný kumkvat, ale podnož. Souhlasím se Šnekem:
šnek napsal:
... Při dalším pečlivém prohlížení fotek malinko pozměnuji svůj názor na to, co je to za podnož. S největší pravděpodobností to bude bigarádie, čili "hořký" pomeranč, ale u vlků ze dřeva, které jsou často s atypickými znaky druhu, může být "ve hře" i zmíněný grep či pomerančovník. Na přesnou identifikaci je třeba počkat na další růstové periody - ustálení typických znaků.
.
Snad jen opravdu teoretická naděje spočívá v tom, že nejspodnější část narobovaného kumkvatu je ještě živá :D . Tozn. řezat zaschlou naroubovanou část postupně směrem dolů a kdyby náhodou spodek jevil znaky života (pod kůrou zelené), byla by minimální šance, že to odtud znovu vyrazí. V tom případě ukončit řez, zatřít balzamem, zakrátit výhon z podnože ( a dále odstraňovat výhonky z podnože) a doufat. Ale šance dle obrázku je opravdu minimální :cry:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz