CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 16:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: neznama rastlina
OdeslatNapsal: 02 Dub 2006 12:59 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Dub 2006 12:50
Příspěvky: 16
Zdravim,
dostal som jeden struk(tmavohnedý-lesklý)-bol trochu vacsi ako struk fazule. Bolo v asi 7 semienok, ktore boli dost male, mensie ako kavove zrnka, boli vo velkosti asi sušeneho hrášku, trošku placaté. Semena boli tiez tmavohnede, ale matne. Ked som ich poosuchal, tak zaujimavo aromaticky vonali, ale neviem cim. Rozmyslal som, ze to bude kavovnik, ale ked som pozeral na nete, tak tam boli tie semená v inom obale a boli zabalene v takej guľke. Takze myslim, ze kavovnik to nie je.
Tak som ich zasadil a oni vyrastli. Nahodou niekto nevie, o aku rastlinu sa jedna? Zislo by sa foto, ale nakolko som nepredpokladal, ze vyrastu, tak som ich nefotil.
dik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: neznáma rostlina
OdeslatNapsal: 02 Dub 2006 15:32 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Vyfoť rostlinky - podle listu se dají určit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neznáma rostlina
OdeslatNapsal: 02 Dub 2006 15:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Dub 2006 12:50
Příspěvky: 16
Zdeněk napsal:
Vyfoť rostlinky - podle listu se dají určit.

no hej, ale ja som ich zasadil asi pred týždňom a teraz sa začinaju ťahať spod zeme :D
...preto som chcel vediet, co to je, aby som vedel, ake to ma mat podmienky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: neznáma rostlina
OdeslatNapsal: 02 Dub 2006 18:57 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Pokud se jedná o ovcnou dřevinu tak nejlepší možnost je zajít někde do větší prodejny knih a podívat na knihy o ovoci ( Užitkové rostliny tropů a subtropů) a řada dalších určitě něco najdeš knihu kupovat nemusíš stačí když ji prolistuješ. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Dub 2006 09:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pokud byly lusky ploché, hnědé, trochu dřevnaté, zřejmě z venku i trochu lesklé, mírně prohnuté a semena oddělená vzájemně příčnými přihrádkami - semena lesklá, tvrdá, tvaru "baculatější" čočky obalená sladkou dužninou, pak je to velmi pravděpodobně rohovník - Ceratonia siliqua tzv. Svatojánský chléb :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Dub 2006 16:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 02 Dub 2006 12:50
Příspěvky: 16
Iva Hažmuková napsal:
Pokud byly lusky ploché, hnědé, trochu dřevnaté, zřejmě z venku i trochu lesklé, mírně prohnuté a semena oddělená vzájemně příčnými přihrádkami - semena lesklá, tvrdá, tvaru "baculatější" čočky obalená sladkou dužninou, pak je to velmi pravděpodobně rohovník - Ceratonia siliqua tzv. Svatojánský chléb :wink:

Ano, je to ono, dakujem za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RE: Rohovník
OdeslatNapsal: 04 Dub 2006 23:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 24 Úno 2003 10:14
Příspěvky: 139
Ahoj!

Rohovník je zajímavá rostlina a podle studia literatury dokonce pěstovatelná u nás (samozřejmě v bytě nebo skleníku) s nadějí na úspěch. Osobně velmi rád spoléhám na jeho chroupání okolo vánoc (je pravda, že za dřívějších časů patřil mezi to málo, co bylo z cizokrajného ovoce vůbec dostupné) a vždy mne zamrzí, že dnes je velmi málo kdy k sehnání. Ale zpět k pěstování, dočetl jsem se, že pro úspěšnou plodnost je třeba mít jak samičku, tak bohužel i samce a navíc, údajně není příliš možné je od sebe poznat dříve, než kvetou. Mám jich asi šest nasazených, od vánoc 2004, kdy jsem je víceméně náhodně nalezl. Samotné pěstování prý příliš obtížné není, ale nevím, neznám nikoho, kdo by to u nás zkoušel a docílil. Raritou je, že semeno Ceratonie je onen bájný karát, na který se váží drahé kovy a drahé kameny (1 karát = 0,2 g). Důvodem jeho slávy ve starověku je údajně to, že všechna semena mají vždy stejnou váhu (0,2 g) bez ohledu na vnější podmínky, vlhkost atd. Skoro se mi tomu nechce věřit, ale prý to tak je a díky této přesnosti se ze semen rohovníku stalo velevážené měřítko váhy "lehkých" věcí.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Dub 2006 21:14 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Rohovník vyžaduje vysoké letní teploty - u nás teda asi jen ve skleníku. V zimě vydrží bez poškození jen krátkodobě do -5°C. Snáší dobře sucho a chudou kamenitou půdu. Snadno se rozmnožuje semeny, ale semenáče plodí dost pozdě s rozdílnou kvalitou plodů. Jinak se roubuje nebo množí dřevitýma řízkama( můžou se nařezat na dovolené u Středozemního moře :lol: )
S tím karátem by to fakt měla být pravda :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neznama rastlina
OdeslatNapsal: 18 Zář 2007 20:15 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím
dovolil by jsem si jednu fotečku plodů Ceratonia siligua L - rohovník.Jméno Ceratonia vzniklo pravděpodobně z arabského Kharrub a řeckého Kerátion.Siligua znamená v latině lusk.Lidového názvu Svatojánský chléb se mu dostalo po sv.Křtiteli který se prý jeho plody živil na poušti.
Takže tyto plody jsem koupil nedávno na jihu/stály několik skalních zvířátek/.Stejně to byl dovoz
z Japonska.Po překonání prvního dojmu kdy páchnou jako pěkně zatuchlý /smradlavý/hadr ve dřezu na nádobí - nemohl jsem pořád přijít k čemu se ten zápach podobá - tak jsou velice chutné a sladké až mě to skutečně překvapilo.
Vše co se tu napsalo je pravda včetně stejné téměř neměnné hmotnosti semen 200mg.Použivaly
se ve starověku jako závaží a z řeckého kerátion nebo z arabského kerit se pro jeho hmotnost ustáli název karat.Až v r.1907 se stal mezinárodním hmotnostním pojmem s hodnotou /mk/ metrický karát=200mg.

Tak zatím nashle.vaclav


Přílohy:
Rohač.jpg
Rohač.jpg [ 75.08 KB | Zobrazeno 739 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neznama rastlina
OdeslatNapsal: 17 Kvě 2008 08:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Čer 2006 21:52
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha
Zdravím, toto je fotka mého asi dvouleteého rohovníku. Nevíte, co značí ty zhnědlé listy?


Přílohy:
Poznámka: Rohovník na balkoně
P2273049.jpg
P2273049.jpg [ 198.83 KB | Zobrazeno 773 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neznama rastlina
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2008 21:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Docela by mě také zajímala problematika pěstování rohovníku. Doposud za desetiletí nemám žádné výsledky, rohovník neroste, o hnědoucích listech ani nemluvě :roll: :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: neznama rastlina
OdeslatNapsal: 04 Čer 2008 11:07 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Tak tady mám jeden podivný strom v květu, měli z nich stromořadí v Mideltu v Maroku. Netušíte někdo, co to je?


Přílohy:
m_neznamy_strom.jpg
m_neznamy_strom.jpg [ 113.8 KB | Zobrazeno 773 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 103 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz