CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 370 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Dub 2010 11:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
okopavat ? to máš to se mi opravdu moc nechce a ono by to asi ani moc nešlo leda tak i s kořeny rostlin :D připadne mi nejpřirozenější trávník , zem se tak neslehne a tráva zem provzdušní a odpar vody je z celé plochy i pod zemí je skoro stejnoměrný. rozhodně se rostliny nedají snadno přelít. vyděl jsem travní směs do stínu pod stromy.

no není to nádhera terasy a citrusy a travník :D

download.php?id=6426&mode=view

download.php?id=6425&mode=view

download.php?id=6469&mode=view

máte někdo ve skleníku travník?

_________________
Orfík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Dub 2010 12:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
ORF napsal:
.............máte někdo ve skleníku travník?
u jednoho pěstitele jsem viděl trávu, ale to jsi zřejmě nemyslel :lol: :mrgreen: .
Mně tam roste ten drobný - plevel -říká se tomu pochcanka :oops: (správně ptačinec či žabinec-tak nějak) a ještě mně zlobí z jihu dovezený takový žlutěkvetoucí jetelíček který vystřeluje do okolí semínka :evil: . Ty dokáží přezimovat i venku a tak se tento cizokrajný vetřelec šíří po zahradě (něco jak bolševník :twisted: ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Dub 2010 12:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Tak presne ten istý "jetelíček" s takými tobolkami, z ktorých pri dotyku
strieľajú semienka na všetky strany, mám vo všetkých kvetináčoch s
citrusmi, samo sa to šíri z jedného do druhého - ale mne sa to páči :lol: tak to neriešim.

Raz som čítal o úmyselnom vysádzaní trávy v citrusových sadoch,
bolo to tuším niekde v Austrálii a malo zo brániť vysušovaniu zeminy,
ale u nás naozaj radšej bez trávy. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Dub 2010 15:41 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Petře to není nikde z jihu. Je to obyčejný Šťavel : http://botanika.wendys.cz/kytky/K246.php :mrgreen: Je to prevít a pořádnej nejde se teho zbavit :? Zato má poměrně dobrou chuť :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Dub 2010 18:13 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Ten popis pri tej rastlinke "preferuje půdy výživné, neutrální až slabě kyselé, nevápnité, písčitohlinité až hlinité, humózní. "
ma celkom potešil, takže keď sa jej dobre darí v mojich kvetináčoch mám tam teda celkom dobrú hlinu :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 09 Dub 2010 20:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
Tak mi asi nezbyde nic jiného než okopávat :| .

_________________
Orfík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 11 Dub 2010 16:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Víš ORF, ono je něco jiného stromy na plném osvětlení na jihu a rostliny ve skleníku. Až to zaroste, trávník by dole ve stínu stejně nerostl. Navíc obvykle každý pěstitel po čase zjistí, že jeho skleník je malý, protože zvyšuje počet rostlin které musí ve skleníku od podzimu do jara zimovat a tedy někam položit.
Asi nejhezčí by byla mulčovací kůra z jehličnanů, ale těžko by se z ní vybíraly opadané listy, trouchnivějící poupata apod. Rovněž v zimě ve vlhku a studenu by to nebylo nejlepší. Pořád by se v našich podmínkách mělo myslet především na to co, prospěje rostlinám a teprve potom, co se líbí nám. Mohl by jsi v prvních letech v dostatku světla zkusit nějaké luštěniny či jiné rostliny z bobovitých (Fabaceae, dříve vikvovité). Na kořenech jim žijí bakterie, měnící vzdušný dusík až na dusičnany a obohacují půdu o sloučeniny dusíku.
Patří k nim luštěniny a olejniny ( bob, hrách, fazol, čočka; sója, podzemnice olejná, ale také pícniny (jetel, vojtěška, vikev, vikev bob, hrách setý polní – peluška) či okrasné dřeviny (trnovník akát, čilimník odvislý). Také byliny (hrachory, fazol, šarlatový) a plané dřeviny (janovec metlatý, kručinky, ) či byliny - jetele, tolice, hrachory, komonice, čičorky, štírovníky.
Asi nejzajímavější se z našeho pohledu jeví buráky, tedy podzemnice olejná. Nemám s ní zkušenosti ( na foru určitě někdo ano), jako mladík jsem ji zkoušel ve skleníku pod rajčaty, ale nic moc mně tam nenarostlo. Ale jako pěkná pokryvná rostlina by se mně líbila, jen vysít ve správné vzdálenosti.

Jinak já upřednostňuji vrchní vrstvičku půdy měnit a nasypat sem rašelinu. Poradili to kdysi p.Urbanovi v citrus.stanicích u Černého moře. Zálivková voda tekoucí přes rašelinu z ni vyluhuje stimulační růstové látky a též upravuje ph půdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 11 Dub 2010 19:02 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
našel jsem si informace o kůře z jehličnanů, vypadalo by to hezky ale jak říkáš ma to svoje nevýhody, cituji :

Kůrový a štěpkový mulč je velmi vhodný zj. pro cesty, méně už pro rostliny. Obsahuje totiž látky, například pryskyřice a fenoly, které brzdí růst - jak plevele, tak samotných rostlin. Také přispívá k okyselení půdy a většímu podílu uhlíku v půdě. Použití kůry v zeleninových čí ovocných zahradách je nevhodné. Také u vápnomilných rostlin.(Ale chceme-li ji zde z estetického hlediska, lze kombinovat posekanou trávu a na ní navrstvit kůru.) Bylo také zjištěno, že kůra obsahuje určité pesticidy, které se v lidském těle mění na PCP (Pentachlorphenol) a způsobuje cirhózu jater a poškození nervů. Je lépe brát kůru již částečně zetlelou pro výživu ke kyselomilným rostlinám, v hrubé struktuře (větší kusy) lze použít i vyšší vrstvu, neboť zaručuje větší provzdušnění. Mělká 5cm vrstva dřevních štěpků zlepšuje ujímání mladých stromů.

už jsem ho tam chtěl dávat ale raději ne. lušteniny a buráky raději taky ne . o té rašelině jsem věděl a asi ji tam budu dávat. teď to u mne vypada nějak takhle a budu okopávat 8) .


Přílohy:
skleník.JPG
skleník.JPG [ 124.59 KB | Zobrazeno 1866 krát ]

_________________
Orfík
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 12 Dub 2010 07:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 08 Kvě 2006 07:42
Příspěvky: 55
a co takhle Černá netkaná textilie ? drží vlkost a černá prohřeje půdu.

_________________
Orfík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 16 Pro 2010 15:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Moje demontovatelné zimoviště citrusů. Letošní verze - novinku je přelepení všech spar z int i ext páskou pro omezení infiltrace sparami a ještě lepší izolace okolní země (půdy) ke konstrukci (deska extruďáku pod navíc). Např. dnes, i bez "dobrého" utešnění nejproblematičtějšího místa napadaným sněhem, tj. styku kce s terénem, poklesla vnitřní teplota jen na +3,9C při venkovní teplotě -13 C bez jakýchkoliv vytápění. Během dne potom vystoupala zpět k +7C.
U stěny domu jsou podnožové trifoliáty a citrumela, které jsou jen přikryty ps deskou bez zvláštního utěsnění - doufám, že ztráty podnoží budou menší než loni.
Příloha:
IMGP3870-1.jpg
IMGP3870-1.jpg [ 116.59 KB | Zobrazeno 1237 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 16 Pro 2010 18:00 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Michale tohle by si asi nerozdejchal :lol:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 16 Pro 2010 18:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ale jo, Zdeňku. Loni bylo to i bez úprav zvládlo -20C, při vnitřních +0,8C, avšak se sněhem, letos to bude ještě výrazně lepší. Ona tam není totiž přímá lineární závislost (je to ze tří rovnic rovnováhy) ... zjednodušeně řečeno - čím více poklesne teplota uvnitř, tím větší "zisk" tepla celý systém má a tím "paradoxně" dochází ke stále menšímu a menšímu poklesu teploty uvnitř.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 17 Pro 2010 08:00 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Zdenku, co znamena ta šedá čiara na grafe?
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 17 Pro 2010 18:27 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
měl by to být tlak vzduchu :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: skleník, zimní zahrada a další
OdeslatNapsal: 01 Led 2011 21:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
toto je moje zimní zahrada, má podlahové topení, teplota neklesá v zimě pod 13st.v největších mrazech. Dřevěná konstrukce, zaskleno izolačním dvojsklem, zastřešeno speciálním materiálem, v létě rozptyluje světlo. Mám asi 10 rostlin citrusů, teprve zhruba 3 - 4 leté roubovance, jinak spoustu orchideí a jiných květin, zimní zahrada slouží jako odpočinková místnost, ne jenom jako zimování rostlin


Přílohy:
zimní zahrada zvenku 002.jpg
zimní zahrada zvenku 002.jpg [ 99.56 KB | Zobrazeno 1184 krát ]
IMGP0954.JPG
IMGP0954.JPG [ 106.82 KB | Zobrazeno 1438 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 370 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz