CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nemocná mandarinka
OdeslatNapsal: 25 Lis 2018 11:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Lis 2018 11:10
Příspěvky: 3
Dobrý den,
mám 20 let starou mandarinku semenáč. Tento rok po týdnu dovolené, kdy jsem ji trochu víc zalil, dal do stínu a přikryl folií proti nadměrnému odpařování, začala nějak chřadnout. Opadávaly listy a nově narostlé byly nějaké drobné a světlé. Projistotu jsem ji hned v červenci přesadil do substrátu pro citrusy, protože jsem ji předtím hnojil kristalonem (i na list) a myslel jsem, že by mohla být ta půda zasolená. No teď v listopadu to není o mnoho lepší. Konce nevyzrálých letorostů zasychají, drobné lístky jsou zkroucené a světlé. Zimovat ji budu na zaskleném balkónu při teplotách něco nad nulou. Nevíte co ji může scházet? Jestli je to ještě následek toho přelití, přehnojení nebo málo živin? Pavučinky na ní nejsou vidět, tak svilušky snad ne...


Přílohy:
P1170805.JPG
P1170805.JPG [ 218.6 KB | Zobrazeno 1808 krát ]
P1170812.JPG
P1170812.JPG [ 231.67 KB | Zobrazeno 1008 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nemocná mandarinka
OdeslatNapsal: 20 Dub 2019 10:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Lis 2018 11:10
Příspěvky: 3
Tak všechny listy v prosinci opadaly. Surově jsem ji ostříhal a v únoru přesadil. Kořeny nevypadaly nejak uhnilé. Snad to přesazení nebylo moc brzo.
Teď je duben a začíná pomalu rašit. Rašení se mi zdá ale nějak pomalé. A nějaký rašící výhonek už i zaschl. Pomohlo by přehodit přes korunku sáček pro zvýšení vlhkosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nemocná mandarinka
OdeslatNapsal: 25 Črc 2019 18:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Lis 2018 11:10
Příspěvky: 3
No je to katastrofa.
V dubnu začala rašit, ale nějak pomalu a zůstala s maličkým zeleným výhonkem stát.
Odshora začala zase usychat. Nejdřív jako by se propadla kůra a pak to zhnědlo.
V červnu ten vrchní výhonek úplně zčernal a odpad, ale začala rašit níž. Dočet jsem se, že při přesazování je dobré
zasypat kořeny kořenovým stimulátorem. Tak jsem mandarinku seříznul ještě níž do zdravého dřeva, přesadil a zasypal tím stimulátorem. Kořeny zase nevypadaly nějak uhnile.
No a nakonec jsem se na foru http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=886 dočet, že to může být houbová choroba nějaká Phomopsis. A že na ní zabírá Syllit, Discus a Dithane.
Mezitím upad i ten nejspodnější výhonek. Kmínek jsem opět seříznul (teď už tam je jenom takový pařízek), je to ošetřené Syllitem a mám to pod sklenicí, abych zvýšil vzdušnou vlhkost. A modlím se aby se mandarinka ještě vzpamatovala.


Přílohy:
Poznámka: Červen
P62288521.JPG
P62288521.JPG [ 189.24 KB | Zobrazeno 839 krát ]
Poznámka: Duben
P421876311.JPG
P421876311.JPG [ 165.16 KB | Zobrazeno 822 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nemocná mandarinka
OdeslatNapsal: 29 Zář 2020 18:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Čer 2020 21:00
Příspěvky: 36
Bydliště: Praha 17
Jak na to koukám, tak asi to byla konečná?

Měl jsem podobný problém,4-letý semenáč Ortanique ale nedával jsem žádnou chemii navrch ani dospod, jen přesadit do zahradní hlíny s pískem, a všechno ostříhat na holý kmen. Zkrátil jsem to ze 120 cm na na polovinu a přehodil vršek igelitem, /dle pí.Hažmukové/. Trvalo to dlouho, od vánoc do velikonoc, jen lehce a mírně vlhčit, aby kořeny neproschly. V dubnu to přece jen vylezlo,přes léto narostlo asi 15 cm letorosty,ale celkově stav nic moc.
Byl to tak jako tak pokus,ale je dobré číst zde rady a zkušenosti skutečných citrusářů.
8)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz