CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Citroník - hnědé útvary zespodu listu
OdeslatNapsal: 11 Lis 2019 22:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 11 Lis 2019 22:51
Příspěvky: 1
Zdravím,

na svém citroníku Meyer pozoruji bílé drobné tečky zvrchu listu a zespodu hnědočerné výstupky - nemáte prosím někdo ponětí, o jakou chorobu či projev škůdce jde?

Drobné bílé tečky zvrchu mohou být dle mého názoru způsobeny sviluškami (také jsem již provedl postřik proti nim), ale vrtají mí hlavou hnědočerné tečky/výstupky zespodu listu.

Budu moc rád za jakékoli objasnění :)

(obrázek přiložen)


Přílohy:
2422601o.jpg
2422601o.jpg [ 195.57 KB | Zobrazeno 820 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citroník - hnědé útvary zespodu listu
OdeslatNapsal: 12 Lis 2019 13:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ty bílé skvrny jsou od svilušky.
To druhé … několikráte jsem tady o tom dříve psal, zkus dát hledat "Meyerova nemoc" nebo podobná klíčová slova.
Problém je, že nikdo neví co to je a co to způsobuje. Řešilo se to spoustukráte i na zahraničních forech věnovaných pěstování citrusů. Bezvýsledně.
Nějaké závěry/názory byly, že se jedná o edém …. publikováno na US foru, avšak jako převzaté z ruských for. Edém kořenů …. to je pochopitelně blbost. Po přesazení či přeroubování by zmizel, resp. by měl zmizet Jenže nezmizel … ani po přesazení a ani po přeroubování na podnože s dostatečně velikými nádobami.
Historicky se to u mne poprvé objevilo před cca 10-ti lety. Nejvíce to na mne působí jako nějaká houba. Fungicidy však na to neúčinkují ( a to včetně těch nejsilnějších systémových, které nejsou volně prodejné, byť jsem je nikdy neaplikoval opakovaně, protože hlava je děravá a … není čas).
Pokud bych měl hledat nějakou souvislost s prvním výskytem u mne, potom musím říci, že se to objevilo nedlouho poté, co soused u plotu vysázel velké množství thují a smrků. Ve stejném období jsem si pořídil 2 rostliny, které byly napadené Greasy spot.
Stále si myslím, že je to nějaká houba (popř. nějaký viroid) - buď zmutované Greasy spot, jsou zde jisté podobné rysy nebo něco co se vyskytuje primárně na jehličnanech.
Ale jak se toho zbavit netuším. Rostlinu to sice nezabije, ale hodně ji omezí. Na nějakou plodnost může člověk zapomenout. Důležitá informace je taky to, že se to nešíří z Meyeru na žádné jiné citrusy

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz