CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 23 Kvě 2024 08:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 194 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Čer 2008 15:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Takto mi nakvetl teď v červnu kalamondin po redukci nadzemní části rostliny o cca 50-60% a po redukci listové plochy o 100%. Čekal jsem že hustě obraší a krásně se olistí, no tak příště :lol:


Přílohy:
kalamondin0608_2.jpg
kalamondin0608_2.jpg [ 112.49 KB | Zobrazeno 667 krát ]
kalamondin0608_1.jpg
kalamondin0608_1.jpg [ 128.21 KB | Zobrazeno 641 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Čer 2008 16:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Hmmm,tak to je peklo,vypadá jak sakura :) ,jenom,aby se nevysílil,ale kalamondin je nezmar.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Čer 2008 16:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Kvetení na starém dřevě obvykle nevěstí nic moc dobrého .... nechci malovat čerta na zeď Ondro, ale na tvém místě bych okamžitě zkontroloval kořeny. Nejspíše tam bude něco v nepořádku.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Čer 2008 17:45 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
..... i když je to zajímavé a hezké
Příloha:
IMGP6127.JPG
IMGP6127.JPG [ 125.87 KB | Zobrazeno 599 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 23 Čer 2008 06:29 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
šnek napsal:
Kvetení na starém dřevě obvykle nevěstí nic moc dobrého .... nechci malovat čerta na zeď Ondro, ale na tvém místě bych okamžitě zkontroloval kořeny. Nejspíše tam bude něco v nepořádku.

Ja bych to nevidel tak cerne, podle me proste jen rostlina po ostrihani zacala rasit, ale mela kvetni pupeny misto normalnich.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 23 Čer 2008 07:40 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Přesvědčovat tě nebudu .....
..... ale otázka zní, PROČ měla květní pupeny ve dřevě místo normálních? ..... to není zcela běžný stav u citrusů. Zda z pupene vyroste květ, květní výhon či výhon je řízeno výhradně hormony rostliny. Neexistuje nějaká diferenciace dávno předem, že tohoto pupenu budou jen květy a z onoho výhony. Takže upravená otázka zní : proč měla rostlina nadbytek hormonů odpovědných za kvetení rostliny a žádné hormony odpovědné za růst? Zejména v situaci byl-li proveden řez rostliny, po kterém by v rostlině mělo právě naopak vzniknout nejvíce růstových hormonů?
Velmi zjednodušeně laicky odpověď velmi často zní : rostlina to prostě "zabalila" - řekla si : já už to nezvládnu, je(bude) po mně a tak alespoň z posledních zbytků sil zkusím udělat nějaké to potomstvo ... čím více, tím lépe ... příroda z většího množství sama vybere toho nejsilnějšího.
Bohužel se toto často stává v případech, kdy byl proveden hlubší řez na rostlině a tomuto řezu není přizpůsoben předcházející a následný vodní režim (zálivka) a kořeny napadá známá kořenová hniloba. V tomto případě to však bývá o to horší, že nenapadá konce konce kořínků jak všichni jistě dobře známe, ale většinou vzniká uvnitř kořenového balu na dřevě = tlustých kořenech hluboko uvnitř balu. To je ovšem průser, protože vytažením rostliny není toto v počátečních fázích vůbec vidět. Záchrana rostliny v těhto případech je velmi problematická (ani jindy fungující Previcur moc nepomáhá) a každý den váhání snižuje výrazně šanci na záchranu.

Neříkám, že je to tento případ. Nevím. Posoudit to musíš sám. Je to přeci jen kalamondin a ten se občas chová řekněme atyticky od ostatních citrusů (Pon.: ale i já ho kdysi měl a jeho konec tehdy začal naprosto stejně .... obrovským kvetením ze starého dřeva po provedeném hlubším řezu .... a já tehdy taky nic nedělal, protože jsem to tehdy neviděl tak černě ... hodně důležité slovíčko je zde to tehdy)

V příspěvku mluvím jen o vlastních negativních zkušenostech, kdy květy ze starého dřeva ve velkém, zejména pak po hlubším řezu, znamenaly vždy průser zcela maximální.
Naposledy jsem zde na foru na totéž upozornil Ivana ... a měl jsem bohužel pravdu, ale zdá se, že Ivan to ještě zvládl pět minut před dvanáctou. Bylo by Michale naprosto zbytečné, aby si k těmto stejným zkušenostem jako mám já, přišel až pět minut po dvanácté. I když říkám .... nemusí to být tento případ, je to však bohužel velmi pravděpodobné (zejména nevyraší-li rostlina sama nejpozději do měsíce a půl .... ale to to už může být na cokoliv pozdě /může být těch pět minut po dvanácté/, potom ji čeká velmi smutná cca dvouletá či třiletá agonie a pomalé umírání /podle obsahu zásobních látek ve dřevě/, při kterém dokáže rostlina leda neustále dokola kvést, při kterém nefunguje řez, přesazování, jakákoliv chemie proti houbám a ani růstové stimulátory ... dokonce ani odebraný materiál nejde většinou zařízkovat či naroubovat).

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 23 Čer 2008 10:54 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Já měl vždy za to, že se na rostlinách tvoří květní a růstové pupeny.. Pokud se pletu, opravte mě. Často se přece stane, že pokud se provede na rostlině radikální řez, rostlina v dalším roce nevykvete- nevytvoří květní pupeny a ty co tam byli jsme řezem odstranili. Proč zrovna tato rostlinka reagovala velikým kvetením místo růstem nevím , třeba to bylo dáno velkým hnojením hnojivem na květy a plody místo na růst. Možná tím, že rostlina opravdu odchází do věčných lovišť . Otázka zní, pokud tomu tak je, jak rostlinu zachránit? Tím že ji vytáhnu a budu se šťourat v kořenech jí přece ublížím ještě víc. Pokud rostlina chce přežít je to jen na ní. Nebo co radíš tím „koukni na kořeny“?

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 23 Čer 2008 11:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Šneku, díky za důsledné varování, omrknu stav kořenů, to by měla rostlina zvládnout. Je zasazená do sypkého písčito rašelinového materiálu, který spíš špatně zadržuje vodu, zálivka proteče a kořenový bal rychle vysychá, podmisku nepoužívám. Problém by nemusel být v houbě ale v suchu v kombinaci s řezem. Jak je vidět na 2.fotce, rostlina ve vrcholu koruny hodila i pár výhonů s listy, tak snad to nezabalí. Zároveň s řezem byla přemístěná z kanceláře ven na balkon. Květy opadávají bez vývinu plodů, měly často jen zakrnělé nebo žádné pestíky, to může být i teplotou. Jak psal Michal, otázka je, proč se to kvetení stalo, může to být souhra více faktorů, některé z nich zatím třeba ještě neznáme..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 23 Čer 2008 11:24 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Chlapci, moc více Vám k tomu neřeknu .... co to přesně způsobuje a co a jak. Nejsem botanik. Píšu jen o tom, co z dřívějška velmi dobře znám (a obávám se ještě X-kráte poznám). Píšu to zde jen proto, aby jste v dohledné době nemuseli poznat něco podobného nikdo z Vás.
Jinak bych byl samo rád, kdy uvedené se vůbec Ondrovy rostliny netýkalo .... velmi rád se budu v tomto případě mýlit a budu držet palečky. Třeba rostlina záhy "vyhodí" i nějaký ten výhon a bude v pořádku (v opačném případě to bohužel totiž bude mít dříve naznačený vývoj)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 19 Říj 2008 21:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ochlazení v září a slunce v říjnu u mě způsobilo masivní nakvétání několika citrusů :evil: . Sice nemám úplně vypovídající foto ( foceno proti slunku a tak jsem to raději smazal), ale přesto sem některé vložím, snad tam bude trochu vidět to množství poupat - téměř jako jarní kvetení :roll: .


Přílohy:
Kveteni_a.jpg
Kveteni_a.jpg [ 51.75 KB | Zobrazeno 584 krát ]
Kveteni_b.jpg
Kveteni_b.jpg [ 70.09 KB | Zobrazeno 559 krát ]
Kveteni_c.jpg
Kveteni_c.jpg [ 48.95 KB | Zobrazeno 577 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Říj 2008 06:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No Petře .. vidím, že urychluješ nástup citrusů do vegetace jak se jen dá :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Říj 2008 06:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
No Petře .. vidím, že urychluješ nástup citrusů do vegetace jak se jen dá :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nyní, když bylo slunce, tak je to ještě pěkné, ale jak se v krátké době definitivně ochladí, poupata začnou plesnivět :evil: , padat na listy a větvičky pod nimi :cry: , a protože v té době už nejspíš budou rostliny přestěhované ( a napěchované na sobě), nebude moc možností plesnivá poupata odstraňovat a tak budou celou zimu vznikat další škody :evil: . Nová poupata se v tuto dobu tlačí ven i při nižších teplotách, ale v chladu a vlhku už u mě nedokáží odkvést a zaschnout :cry: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Říj 2008 20:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
a dalsi neprijemny dosledok - co Ti bude kvitnut na jar?.......
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 20 Říj 2008 22:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Kamco napsal:
a dalsi neprijemny dosledok - co Ti bude kvitnut na jar?.......
Kam
Neboj se nic, nyní jich kvete pouze tak 20-30, takže další stovky mohou kvést na jaře :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvetení citrusů
OdeslatNapsal: 21 Říj 2008 17:46 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Petře, taky mi začal nakvétat v tyto dny jeden pomerančovník, ale tak decentně, jak říkáš, na jaro zbude.
Pro úplnost bych sem chtěl napsat, jak to dopadlo s tím mým kalamondinem, jsou tady fotky asi o stránku výš. Pravdu měl Šnek, kořeny byly totálně napadeny plísní. Rostlinu jsem ještě razantněji ořezal do staršího dřeva, veškerou zeminu z kořenového balu vyplavil, namočil na půl dne kořeny do roztoku manganistanu a zasadil do nové zeminy. Rostlina obrašila a zatím se zdá, že to rozchodí. Takže opravdu na kvetení ze starého dřeva pozor!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 194 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz