CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 17:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: citroník
OdeslatNapsal: 25 Lis 2005 22:02 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak toto je můj citroník "no name", protože jsem ho získala jako citrón. Letos poprvní zakvetl a zaplodil (na vánoce si pokapu rybu vlastním citrónem :lol:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Lis 2005 12:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Obrázek

Obrázek

Taky posílám citróny.V r 2002 koupila mamka na Hoby v Č.Budějovicích asi 15cm řízkovanou rostlinu se čtyřma lístkama,s tím že to je grep.Tvrdil to pán který je prodával.Loni poprvé zakvetla,tak sme nechali jeden plod a těšili sme se na grep.Jenže z grepu se vyklubal citroník,nebo nějaký kříženec citroníku.Plody jsou poměrně veliké.(loňský měl 15cm a vážil 425g)Letos jsou o něco menší(je jich celkem 6)a sklízet budeme na vánoce.

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Lis 2005 15:26 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Tipl bych si ze to je spise cedrat nez citron ale nejsou moc videt listy takze je to jen tip


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: citroník
OdeslatNapsal: 27 Lis 2005 20:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
irab napsal:
Tak toto je můj citroník "no name", protože jsem ho získala jako citrón. Letos poprvní zakvetl a zaplodil (na vánoce si pokapu rybu vlastním citrónem :lol:)


Dobrou chuť, ale pozor na kostičky :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Lis 2005 09:33 
Na 80 % to bude Citrus pyriformis neboli Ponderosa. Je to v podstatě citron s příchutí hořkého grepu


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Lis 2005 12:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
Anonymous napsal:
Na 80 % to bude Citrus pyriformis neboli Ponderosa. Je to v podstatě citron s příchutí hořkého grepu

Kdo si?někdo kdo si je tak jistej, by se mohl zaregistrovat a radit trochu odborněji.. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Lis 2005 23:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Anonymous napsal:
Na 80 % to bude Citrus pyriformis neboli Ponderosa. Je to v podstatě citron s příchutí hořkého grepu

C. pyriformis znamená tvaru hrušky-(pyri-formis). Proto, když to takto botanik popsal a pan Tanaka zařadil do klasifikace citrusů pod tímto názvem, měli bychom tu hrušku v plodu vidět :!:
Ale z vlastní zkušenosti vím, že tomu tak vždycky v případě Ponderosy není a potvrzují to i další obrázky odjinud. Trápil jsem se tím problémem dlouhou dobu, protože "česká" Ponderosa pochází převážně z dovozu z Polska (jistě ještě někdo pamatuje ty malé rostlinky v papírových krabičkách) ale internetové obrázky potvrzovaly, že Ponderosa je všude stejná. Mé ještě nevybarvené plody:
Obrázek
Ale vloni dovezl přítel ing.Jarda Ryšavý plod z citrus-stanice V Adaně - Turecko, po jehož zhlédnutí jsem opět na pochybách. :cry: To je hruška bez diskuze :!: , foto je z pražské výstavy na Smíchově :
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Lis 2005 10:18 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Citace:
Kdo si?někdo kdo si je tak jistej, by se mohl zaregistrovat a radit trochu odborněji..

Ano, jistý si sem a představovat se nemusím, jen jsem zapomněl se minule zalogovat, tot vše. Ponderosa na těch 2 obrázcích od Mišani Milan dole to bude s největší pravděpodobností protože sám doma Ponderosu mám a vypadá úplně stejně. Jinak je pravda, jak psal Petr Broža, některé Ponderosy mají tvar hrušky a některé ne. Není to jen u Ponderos v Polsku a u nás, ale i na Západě. Přikládám pro ukázku fotky stažené z netu pro identifikaci Ponderosy.
URL=http://imageshack.us]Obrázek[/URL]

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Led 2006 18:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
Tak je sklizeno.Plodů bylo 6.Největší měl 10x8cm a 350gr,nejmenší8x6cm a 270gr.Oplodí nebylo nijak silnější,jak se píše v přehledu druhů u Ponderosy,9 segmentů a semen velmi málo,ne li žádné,dužninavelmi šťavnatá .Ale ta chuť :!: Kalamondin je oproti tomuto velmi sladká mandarinka :lol: :!: Mám rád citrony jen tak,že si občas ukrojím a sním,ale tohle se nedalo :| Není kyselá,jako kyselá :!: Ukrojil sem si kus a s chutí se zakousl,ale ten mazec potom :!: :oops: Nejdřív se mi postavily vlasy na hlavě,zkroutili palce na nohou a můj výraz v tváři byl asi takovýto :arrow: :shock: Takto extra kyselý citron sem nikdy nejedl.A tady ještě foto


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Led 2006 19:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Anonymous napsal:
Na 80 % to bude Citrus pyriformis neboli Ponderosa. Je to v podstatě citron s příchutí hořkého grepu

Potom, co ty plody Milan rozkrájel, tak tam Ponderosu nevidím .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Led 2006 10:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Mně osobně plod připomíná odrůdu Lipo (kříženec citroníku a grepu), ale ten má být spíš utlumeně kyselý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 10:08 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Takže opět k našemu neznámému citronu. Petře, nevím dle čeho soudíš, že podle vnitřku plodu to není Ponderosa ? Ponderosa vypadá po rozkrojení úplně stejně, snad jen s tím podstatným rozdílem, že mývá spousty semen. Pro Ivu - Citrusu Lipu by odpovídalo do špičky zakončení na spodku, což je typické pro Lipo, ale rozhodně méně typická je velikost. Lipo bývá mnohem menší než na obrázku plod. Pro Ponderosu zase neodpovídá tvar oplodí (kůry) . Ponderosa jí má vrásčitou, hrbolatou a ne takto vyhlazenou a spodek má oblý, ne s náznakem špičky jako zde, a i ta bezsemennost je s Ponderosou nějak v rozporu. Původní obrázky měly hrbolatou kůru, proto tomu odpovídalo mé stanovení, že se jedná s největší pravděpodobností o Ponderosu, ale ted si rozhodně jistý nejsem.
Teorie k Ponderose - Ponderosa není pravým citronem, i když se u nás citronem nazývá. Na Západě ji spíše přirovnávají k cedrátu, jehož je pravděpodobně křížencem s citronem. První semenáč se datuje kolem roku 1880. Má tenkou, hrbolatě tvarovanou slupku, velké žluté semenné plody.
Mě na původních obrázcích mátla ta hrbolatá slupka, ale takto vyhlazené oplodí pro Ponderosu typické není. Na druhé straně zase tak mnoho obrovských odrůd citronů není, takže i přesto se klaním k názoru, že je to jeden z klonů Ponderosy. Zapomněl jsem dodat, že například v Americe se snaží pěstovat několik klonů této odrůdy, zajímavé je, že na jedné rostlině mají různé tvary plodů, viz obrázek, kde jeden plod má tvar hrušky a druhý oválný tvar
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Led 2006 22:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Retrixi, soudim podle toho co jsi již napsal sám, ztráta hrbolatosti oplodí oproti prvním obrázkům a absence semen. Přidám navíc slabá kůra a neobvyklá sytě žlutá barva. Ale jak jsem napsal výše s určením Ponderosy se trápím delší dobu. Mám několik dalších podobných odrůd, dokonce jedna měla dužninu místy do krvava, ale nechci tom sem míchat, proto přidám na srovnání pouze mou Ponderosu, jedno foto jsem již vložil výše - 28.11 :) . Více by řekly listy, které ani na prvním příspěvku Milana nebyly téměř vidět :idea: .
Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 10:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
Petře, jsem rád, že spolu můžeme vést nějakou odbornou plodnou diskusi. Jinak já se jmenuji Pavel, aby jsi mně nemusel nazývat nickem. Tvůj obrázek s Ponderosou se soustředěním velkého množství semen kolem středu je asi typické pro ni, ale viděl jsem obrázky jiných Ponderos, které až takové množství semen neměly a přesto to Ponderosy byly.Akorát se mně zdá, že ta tvoje Ponderosa je nějaká malá. Já viděl na netu jen obrovské a i ta moje má oválné velké plody odpovídající přesně plodu v posledně mnou vloženém obrázku vedle té hruškové Ponderosy.Oplodí Milanova plodu je opravdu tenčí než normálně u Ponderosy. Hlavně mě mate ta úplná vyhlazenost oplodí. Na stránkách Davesgardenu je vyfocená Ponderosa, která je poměrně také vyhlazená, ale než až tolik, ale má tam stejný náznak pupíku, jako tento plod. Moje Ponderosa třeba žádný pupík nemá. Myslím, že je to zbytečné řešit tyto detaily. Zkus se na to podívat pragmaticky. Znáš nějaký jiný druh citronu (popřípadě křížence citronu s něčím jiným, samotné cedráty určitě můžeme vyloučit), který by odpovídal nejvíce tomu na obrázku ? Já se přiznám, žádný jiný neznám, proto se stále klaním k té Ponderose nebo k nějakému jejímu klonu. Zajímal by mě tvůj názor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pondorosa a podobné odrůdy
OdeslatNapsal: 20 Led 2006 12:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
To Retrix :
Ahoj Pavle, znovu se opakuji, když uvádím, že Ponderosa a jí několik podobných odrůd, pro mne zůstavá nevyřešenou hádankou :cry: .
Velikost plodů je přímo úměrná stavu rostliny, množství plodů na rostlině atd., to všechno víš.
Jeden nejasný a trochu podobný citrus – tzv. Drysický cedrát plodil u pana Dobeše v Drysicích na obrovské rostlině ve volné půdě veliké hrbolaté plody. U mě na malé rostlině v nádobě měl malé plody s poměrně hladkou kůrou.
Pokud si dobře pamatuji, tak mně vícekrát předčasně spadl plod z Ponderosy, často menší-nedorostlý a zelenožlutý, ale nemohu vyloučit, že to bylo z důvodu základních pěstitelských chyb. Ale vždy měl velký stupeň celulitidy, ze stářím plodů klesající.
Ve Florencii v Castello jsem viděl několik podobných odrůd jednoduše označených "limonecedrato“, tedy hybrid citroníku a cedrátu, těch tam mají hodně… :shock:
Také si myslím, že měl stejné listy Nine Pounder lemon, ten jsem ovšem neudržel, už jeho název napovídá velké plody. Mají ho ten Mike od Londýna a Bernard Voss od Hamburku, nyní nevím, zda mají fotku na webu. Hodně fotek z řezy plodů má u jezera na švýcarsko-italském pomezí Otto Eisenhut (http://www.eisenhut.ch), ale ten má trochu větší mišmaš v názvech odrůd.
Ještě mě napadnul C.pseudolimon Galgal, také stejné listy, ovšem u mě skončil jak ten Nine Pounder…, Větší plody má i lemon Imperial a našly by se další, mrkni třeba na :
http://mysite.wanadoo-members.co.uk/hom ... year05.htm , Mike tam šikovně označuje názvy odrůd – jen když nad obrázek najedeš myší.
Doma přidám i nějaké obrázky typu lipo, limonimedica, prostě to co mně trochu připomíná hybridy typu Ponderosa.
Stale mně chybí listy Milanovi odrůdy, na tom jeho prvním příspěvku je vidět takový neobvyklý dlouhý špičaty...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz