CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 142 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Črc 2007 21:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahoj Jano,
myslis ten citronik Sweet? ktory ponukam v citrus shope? Pred 2 tyzdnami som bol na Slovensku asi 6 dni a aby to citrusy nejak prezili, dal som ich do bytu z balkona a kvetinace som zabalil do igelitoveho sacka. A napevno zaviazal okolo kmienka, aby sa co mozno najmenej odparovala voda. A to bola asi chyba. Ten glejotok sa objavil len na tom citruse, a to prave na mieste, kde som pred 2 rokmi odoberal ocko na prestepenie. Takze tam je hojacia sa rana..... a prave zvysena vlhkost na tejto rane pomohla k tomu glejotoku...
A este popisem moje podmienky na pestovanie:
Balkon, juzna strana, slnko tam pecie, je tam jak vo vyhni, vsetky citrusy su tam okrem citronikov Sweet, lebo som si vsimol, ze su velmi citlive na slnko. Tie mam v byte na otvorenom okne. Vsetky moje citrusy su nie trochu ale uplne vysusene kazdy vecer. Vcera vecer boli dokonca uplne zvädnute! Ale rastu pekne, niektore zase pekne rasia, ale tento rok pozorujem deformacie listov. Pripisujem to uz vycerpanemu a zasolenemu substratu. Uz budem musiet presadzovat. ( Keby ste videli tie krystaly co trcia zo spodku kvetinaca :D )
A to, ze mi este nekvitnu: nuz som nedockavy :wink: krasne prirastaju na Zdenkovych kvalitnych podnoziach :wink:
Vcera som zistil a smutne skonstatoval, ze z ocka citronika Variegata po dvoch mesiacoch cakania nebude nic, lebo vyschlo. Nevadi, ostala mi podnoz a uz sa tesim na dalsie pokusy. 8)
Pekny vecer praje Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 06:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ahoj Kamile,
pozorně jsem si přečetl tvoje podmínky pěstování a musel jsem konstatovat, že rostliny "hýčkáš". Já mám rostliny umístěny /většinu v černých plasťácích/ na betonové ploše, kde fučí vítr - věčně jsou převrácené a vysypaná hlína, protože když je slunce "vypálí" a vyschnou, jsou lehké... Teplota na ploše - pokud je 30 st. ve stínu, na ploše je min. 45 st. :!: /naměřený rekord 56 st./ :!: Raděj ani nechci měřit teplotu v balu u kořenů.. :shock: :wink:
Vedle sebe tam stojí od gr. jablka,řízky fíkovníků, přes nat. švestku, psidia, mučenky - kvetou o "106" /4 druhy/, bouglanwilea - ta jásá rozkoší, opuncie, ale taky moje všechny citrusy včetně citroníků - absolutně ani náznak jakýchkoliv nežádoucích změn na jakékoliv rostlině.. :shock: . Jedinou nevýhodu o má v tom, že mám věčně problém se zálivkovou vodou - zalévám sice jen večer, navíc hodně porosím, mám ji pořád málo... :wink: Květňáky večer úplně proliju a druhý den jsou suchý na troud... :shock: :roll:
Rostlinám to svědčí - meyer na citrumelu - dovezený v květnu z ADAVA teď zakvetl :shock: , rostliny od Zdeňka / Kavano wase, BA 89 na Carrizu/ dovezený zhruba před týdnem maji několik 8 - 10 cm nárusty... Lajm objednaný na jaře z KRUHU - přišel mi 7 cm :!: řízek, dnes má 2x 40 cm :!: :!: Zařízkovaný Izrael 3 - citroník - první růstová perioda po vytažení z množárny - 10 cm nárustu... Limonella kvete, že nestačím otrhávat, a to jsem jí nechal 3 plody na zubožené rostlině / ne mojí vinou.../ A tak bych mohl pokračovat...O pomerančovnících a mandarinovnících se ani nezmiňuju...
V čem jsou citroníky citlivější :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 08:33 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Během minulého týdne , kdy v pátek bylo až 41°C ve stínu mi sluníčko popálilo několik listů na citrusech. Do jednoho to byly citroníky 8) . Jinak bych řekl, že pardoxně velká horka vyprovokovala rostliny k růstu a kumkváty k nové násadě květů. Raději bych byl, kdyby nekvetly, ale rostly :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 21:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Ahojte,
Krumme, keby som vedel, ze budes pozorne citat moje podmienky pestovania, tak si dam viacej zalezat na opise :wink: :D
Mam len citronik Willafranco, ten je na balkone a na slnecny upal je odolny. Ale citlive su citroniky Sweet, aj som tu zalozil diskusiu na temu "Popalene listy od slnka", tu je:

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=991

Pekny den praje Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 21:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Ano, Kamčo napadlo ma to z toho Sweetu. Ale bola to akurát tá jedna rastlina tak dovolenkovo upravená. Ja si dávam polievať, ale aj tak mi vždy dačo odpíšu, alebo pri lepšom iba poškodia bud prepolievaním alebo suchom. To slnko bolo silné aj u nás popálené listy som nespozoroval, ale plody sú viditelne poškodené.

Obrázek
Shot with Finecam M410R at 2007-07-25

Obrázek
Shot with Finecam M410R at 2007-07-25


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nules - Clemenules
OdeslatNapsal: 21 Lis 2007 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Co se týče Nules a Clemenules, tak při dvou návštěvách Španělska jsem získal dojem, že jde o totožnou odrůdu. Jelikož španělština je pro mě tak trochu španělská vesnice :lol: , tak je to bez záruky.

Již dříve se na mne obrátil Fin Jorma Koskinen a žádal o možnost stáhnutí a použití fotek z mých stránek na jeho citruspages :
http://users.kymp.net/citruspages/
Sice jsem již dříve zjistil, že jsou stránky hotové (na amer.citrusforu jsem našel odkaz na tyto stránky), ale řádně jsem si je prohlédnul až nyní - po upozornění od Jormy. Mimo jiné se tam zmiňuje o našem dávném sporu v tomto topicu - zda je Nules a Clemenules totožná klementinka :
http://users.kymp.net/citruspages/manda ... clementine

Našel jsem tam mnoho mých fotek některé i označené mým jménem :D , např.:

http://users.kymp.net/citruspages/oils.html , nebo cedráty:

http://users.kymp.net/citruspages/citrons.html

, ale i bigaradie atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 20 Bře 2008 17:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Až teraz po dvoch rokoch oberám tie plody Rreiny. Tieto sú napodiv v dobrom stave nevysušené, štavnaté a aj chutovo harmonické a ešte aj s dostatkom kyselín, bez semien.


Přílohy:
Resize of KIF_9891.JPG
Resize of KIF_9891.JPG [ 66.57 KB | Zobrazeno 662 krát ]
Resize of KIF_9900.JPG
Resize of KIF_9900.JPG [ 66.03 KB | Zobrazeno 696 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 23 Bře 2008 17:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Podle těch fotek bych soudil, že se nejedná o synonimum Nules, ale správné informace o odrůdě budou spíše ve staré knize od p. Šamly.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 21:30 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Dnes som okoštoval ročný plod citremonu, ktorý samovolne opadol pred mesiacom. Plod kyslý s dost výraznou podchutou silíc trifoliaty, málo štavnatý, zrejme ešte nebol plne vyvinutý. Pät semien výrazne vrásčitých, predpokladám že tiež z dôvodu neuplneho vývoja a vyzretia plodu.
Příloha:
KIF_1160.JPG
KIF_1160.JPG [ 79.5 KB | Zobrazeno 668 krát ]
Příloha:
KIF_2020.JPG
KIF_2020.JPG [ 117.22 KB | Zobrazeno 688 krát ]
Příloha:
KIF_2023.JPG
KIF_2023.JPG [ 85.4 KB | Zobrazeno 685 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 22:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Podla mna ten plod bol uz aj asi trochu vyschnuty. Tie semena vyzeraju celkom v pohode
skusil si ich aj zasadit???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citremon
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 22:06 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jano gratuluji, predpokladam, ze jde o ten slovenský - Kováčův citremon :?: . Mně tento semenáč dosud nekvetl :cry: .


Jano Fiala napsal:
Až teraz po dvoch rokoch oberám tie plody Rreiny...

Jano, ta Tvoje Rreina bude spíš Reina, pokud vím ty nekoktáš, tak by ta mělo být jedno "r" :mrgreen: :lol: :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 22:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Taky se mi to jeví podbně jako tibimu, jako že je spíše již přezrálý a tudíž vyschlý .... možná je to tím, že si ho okoštoval až měsíc od jeho upadnutí :idea:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 27 Bře 2008 09:17 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Plod Kováčovho citremonu sa počas chladného zimovania postupne vyfarbil do žlta a v polovici februára samovoľne odpadol. Ja som ho nechával, aby na jar pokračoval v raste nakoľko predpokladám že nebol úplne vyvinutý. Počas tohoto obdobia určite prichádzalo len k úbytku vody v plode. Z piatich semien som dve prerezal a tri zasadil. Semená na reze sú však bez viditeľného zárodku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 27 Bře 2008 18:39 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
Krumme, super prirustky....a mne ty semenace vubec nerostou, co delam patne :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skuska
OdeslatNapsal: 27 Bře 2008 19:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Martine, vůbec si neuvědomuju, o čem píšeš. :oops: :oops:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 142 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz