CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 18 Kvě 2008 21:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
Nevie mi nikto poradiť ako ich prebudiť k životu? :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2008 10:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Možná by bylo nejlepší 1 rostlinu vysadit ven na slunné, chráněné místo, jednu si nechat v květináči. A pak už čekat, až se rostlina uráčí růst :wink: Každé pěstování - zejména plodících stromků či keřů, je hodně o trpělivosti...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2008 17:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
To viem, pri citrusoch som na to prišiel, na to, že ešte dlho potrvá kým ochutnám pomaranč, mandarinku z vlastnej úrody :lol:

Tak asi skúsim vysadiť ten jeden niekam voľne do pôdy, hádam dostane rozum :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2008 21:55 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Možná by bylo nejlepší 1 rostlinu vysadit ven na slunné, chráněné místo, jednu si nechat v květináči. ...

Tak jsem to udělal minulý týden se svou velkou trifoliátou, původem z Opuzenu (Chorvatsko). Měl jsem na ni přiroubované citrumelo, oba druhy plodily a tak jsem rostlinu v nádobě zimoval v garáži (cca do - 10 C). Letos na jaře dosti prosychá, odstraňuji větve, které vidím, že již nevyraší a bohužel odešla i větev s citrumelem. Jelikož mám v Hesperidium jiné plodící trifoliáty, tak jsem se náhle rozhodnul a 2metrová rostlina šla ven do volné půdy. Staré pokusy s menšími semenáčky v dávné době nevedly k výsledku, trifoliáty po zimě odešly - někdy ihned někdy až další rok :cry: . Tak uvidíme, jak si poradí starší rostlina, zvlášt, když je to možná semenáč. V Opuzenu mně prodavačka na dotaz, zda boční výhon je rostoucí očko z plodící trifoliáty, nebo výhon z podnože (po neujmutí jiné odrůdy) nedokázala spolehlivě odpovědět. Prý bude plodit, všechno je v pořádku. Plodí, ale začala za asi 12 let a tak nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2008 22:13 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Před 1,5 rokem,kdy jsem byl u Petra B. jsem si přivezl na zkoušku asi dvacítku trifoliát.Jedna za druhou doma v zimě odcházely až zbyla jediná,kterou jsem loni na jaře zasadil ven k jižní zídce.Za loňský rok se ani nepohnula,ale letos na jaře-světe div se začala vyvíjet činnost a rašit,tak z toho možná něco bude.Jinak loňský i letošní výsev padesátky semen trifoliáty skončil neúspěchem a nevzešlo vůbec nic.
To výsev citranží a citrumel si vede dobře a pěkně rostou.Zklamala jedna větší citranž ponechaná přes zimu venku,která nepřežila letošních slabých -10 st.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 22 Kvě 2008 22:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
No tie moje 2 rastliny trifoliaty sa správajú nejak divne. Na jar vôbec nenarašili, tak som ich ostrihal....časť ostrihaného materiálu som napichal do akvárka a narašili asi za 5 dní. Potom som to ale všetko vyhodil, pretože sa tam začínala tvoriť pleseň :cry: Odvtedy ale už uplynuli asi 2 mesiace a trifoliaty v kvetináčoch stále nič. :? :? :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 07:37 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Lemone ... tomu moc dobře nerozumím ... tomu výsevu trifoliáty a nic. Jediné co mne napadá je to, že semena byla jednoduše ještě nevyvinutá .... a nebo, že neprošly zimou= mrazem.
Já letos vyséval hodně trifoliat. Bylo to poprví takříkajícíc pokusně - tři rozdílné pokusné skupiny. Nejlepší výsledky byly u skupiny semen vyjmutých z plodů ponechaných jen tak venku na mrazu a zcela plesnivivých vysetých do prakticky čisté rašeliny s malinkou přísadou perlitu. Výsev z 1. února letošního roku je již 16 cm vysoký a začíná právě další růstovou periodu!!! Mnohé z těchto rostlinek jsou již 2mm tlusté ... tj. tudíž i teoreticky roubovatelné.
Postup "Jak na to" zde, pokud bude zájem, časem rozepíšu.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 12:11 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Je to jak jsem napsal.Loni na jaře začátkem března jsem vysel do skleníku asi padesátku semen trifoliáty.Nevzešlo nic.Bylo mi to divné,tak jsem si říkal,že ta semena byla nějaká divná.(Plody jsem měl přes zimu v lednici a z rozměklých plodů jsem koncem února vydlabal spoustu pěkných semen a zasadil.
Letos jsem si nechal poslat semena asi 3 týdny vyloupaná a sadil znova,opět nic což už je podezřelé.
Jen podotýkám,že semena pomerančů,grepů a ostaních druhů mi jdou normálně.Jen ta trifoliáta je nějaká zakletá.Možná to ve skleníku všechno loni i letos sežrali šneci.
Neber si to ale osobně :) :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 12:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Já letos zasadil zkušebně poslední trošku - 10 semen z předloňska a musím konstatovat, že mě jejich klíčivost překvapila. Z 10 vzešlo 9 :!: Tak že na plody dovezené v loni se asi dostane až příští zimu...

To Ratlík: já bych na ně nespěchal. Ty moje zaseté loni jsem zimoval venku v kalíšcích v jen částečně zakrytém akváriu - abych je moc nerozmazloval :wink: . Teprve dnes jsem si všiml, že většina z nich se začíná probouzet k životu. :roll: Asi tři jsou na odpis jasný už teď, dokonce i zakořeněný řízek z plodící rostliny dovezený z Brna z BZ.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 13:00 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Lemon napsal:
........Možná to ve skleníku všechno loni i letos sežrali šneci.
Neber si to ale osobně :) :)


No pochopitelně ... my jsme totiž pofory věčně nenažraný :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 14:21 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
ja sazel na podzim trifoliaty a do zimy vzeslo 52 kousku a na jare vzeslo 81 kousku a rostou o 106 :lol: .
zasadil jsem 100 semen a ted jich je 133 :lol: :lol: , tak se snad doziji roubovani :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 19:13 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já sázel semena z 10 plodů ( z toho 2 plody od Pedra, ale pochopitelně se mi to popletlo tak, že už nevím kerý jsou který) - v lednu, v únoru a březnu. Semena jsem nepočítal, ale bylo jich opravdu hodně :mrgreen: . Rostlinek vyklíčilo odhadem 200. Před chvílí jsem je několik hodin rozesazoval jednotlvě do sadbovačů, zvládl jsem 4 plata á 28 ks a mám docela dost. Odhad počtu vyklíčených rostlin musím posunout až někam ke 300 , možná i více :shock:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 19:38 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Dub 2007 17:08
Příspěvky: 110
no a pak ze nerostou :mrgreen: :mrgreen: , podzimni mam uz taky rozsazeny , ale jarni jeste nechavam na husto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 20:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já v pondělí koupím ještě další 4 plata a rozesadím co se do nich vleze a zbytek budu muset zapíchat jen tak do zahrady a děj se co se děj. Není prostě místo. Zítra není na další rozesazování čas - o víkendu budu roubovat, protože co jsem se díval začínají nebo dle pupenů během pár dnů začnou druhou růstovou periodu i další rostliny (mimo hybridů trifoliáty, které jsou již dávno v průběhu 2P). Taky budu muset seřezat pořádně oba Meyery. Jinak budou během pár týdnů opět zcela obaleny květy a já chci listy a ne další květy :idea: :!: ... plůdků až 3cm velkých už mám až až, musím je pořádně probrat. Neznám jiné vhodné řešení, aby příští rok neskončily zcela bez listí - tak jak to Meyer bohužel umí :idea: :!:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 23 Kvě 2008 21:19 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Led 2008 17:19
Příspěvky: 2
Ja som amatér a sadím a skúšam všeličo možné.
Pred 3 rokmi som si u kamaráta v Gbeloch na záhrade naoberal niekoľko plodov z "mrazuvzdorného" citrónovníka, ktorý tam u neho už pekne dlho rastie. Dnes už aspoň viem (vďaka Vám), že je to poncistrus trifoliata. Semienka sme posadili na jeseň do zeme a na jar sme sadeničky vysadili na záhradu. Tento rok už boli naozaj statné, a tak som niečo porozdával a niečo som vysadil pred dom na ulicu. Prežili vonku už dve zimy, bez akejkoľvek opatery. Tie väčšie majú cca do 50 cm na výšku a sú z nich už malé kríčky.
Neviem však, ako ich zaštepiť,aby začali skôr rodiť.


Přílohy:
Poznámka: Kríčky Trifoliaty na ulici
Trifoliata-maj08.JPG
Trifoliata-maj08.JPG [ 247.82 KB | Zobrazeno 982 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz